NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

GAUCHO I REGENT KONTRA PSZCZELARZE


Manifestacja pszczelarzy w proteście przeciwko wytruciom pszczół
Fot. Thierry Fedon

„Regent TS” i „Gaucho”. Te dwa słowa od lat były największą zmorą pszczelarzy francuskich. Spustoszeń, jakie powodowały we francuskich pasiekach, nie można było porównać nawet z warrozą. Może dopiero żuczek amerykański byłby dla nich godnym przeciwnikiem.

Wreszcie w 2004 roku, po latach zaciętej walki, udało się doprowadzić do wycofania obydwóch produktów owadobójczych. 10 października 2005 francuski dziennik „Le Monde” po raz pierwszy opublikował napawające otuchą wyniki zakazu stosowania preparatów.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy w laboratoriach opracowano dwie nowe cząsteczki owadobójcze: imidaklopryd i fipronil. Już niebawem weszły one w skład nowych środków owadobójczych. Imidaklopryd to rdzeń Gaucho, produkowanego przez firmę BASF Agro.

Stosowany ze stuprocentową skutecznością przeciwko pchłom i kleszczom ma ponoć ulegać powolnej biodegradacji w glebie. Fipronil zaś, cząsteczka toksyczna również dla człowieka, jest stosowany w produkcji Regenta TS firmy Bayer.

Obydwóch środków zaczęli używać francuscy rolnicy, przede wszystkim do ochrony upraw kukurydzy i słonecznika. Stosuje się je jeszcze w stadium ziarna, które jest spryskiwane preparatem. Eliminuje to potrzebę pryskania całych plantacji dużych już roślin.

Problem polega jednak na tym, że w wielu regionach olbrzymie plantacje kukurydzy i słonecznika są jednymi z najlepszych pożytków nektarowych i pyłkowych dla pszczelarzy.

Na efekt nie trzeba było długo czekać. Już niebawem okazało się, że...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


W wielu regionach Francji olbrzymie plantacje słonecznika są
jednymi z najlepszych pożytków nektarowych i pyłkowych
Fot. Thierry Fedon

W 1999 roku zabroniono pryskać nasiona słonecznika preparatem Gaucho. W 2004 podobna decyzja objęła kukurydzę. W tym samym roku ogłoszono powszechny zakaz posługiwania się Regentem. Jednocześnie zakaz ten objął także inne środki owadobójcze koncernu BASF Agro o nazwach Regent TS, Metis, Texas, Schuss i Zoom.

Jednakże trudno jeszcze mówić o całkowitym zwycięstwie. Wbrew temu co nagłośniły media interpretacja wiadomości przekazanej przez Narodowy Związek Pszczelarstwa Francuskiego (UNAF - l’Union nationale de l’apiculture française) powinna być bardziej ostrożna.

Rzeczywiście ostatniego lata nie odnotowano występowania masowego zatrucia pszczół, nienormalnego zachowania rodzin pszczelich czy wysokiej ich śmiertelności. Żadne z objawów, jakie obserwowano podczas miodobrań w latach 1996 – 2004, nie zostały odnotowane.

Niestety nie dotyczy to całej Francji. W dodatku na właściwą diagnozę jest jeszcze...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Paweł Libera
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1 VB Films, kontakt :
Véronique Tourlet, 16 rue Henri René,
34-000 Montpellier, Francja,
Tél. : +33 (0)4 67 64 30 07,
Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


<?php $pas="2006nr2str53"; $pasCov="images/stories/Pasieka/2006_2/Pasieka_2006nr02_[16].jpg"; include("./goto/art_footer.php"); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Powrót do różnorodności biologicznej najprawdopodobniej zajmuje aż 75 lat Zdjęcie...

ze świata

Kobiałka Teresa , 26-03-2025

Dotacje w ramach projektu Małopolska Pszczoła Fot. Teresa Kobiałka Zarząd Województwa...

z Polski

Kobiałka Teresa , 25-03-2025

Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu organizuje kurs pszczelarski Jeśli jesteście...

z Polski

Kobiałka Teresa , 25-03-2025

Jakie rośliny sadzić w pobliżu pasieki, aby zapewnić pszczołom...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 24-03-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11-12 marca...

z Polski

Kobiałka Teresa , 22-03-2025

Jak zapakować słoik miodu na prezent? Słoik miodu to nie...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 22-03-2025

Recenzja książki „Opowieści z nawłociowej pasieki” Ewy Zawadzkiej Fot. Teresa...

z Polski

Kobiałka Teresa , 22-03-2025

62. Naukowa Konferencja Pszczelarska 11-12 marca 2025 r. odbędzie się...

z Polski

Administrator, 22-03-2025

Bułgaria i Rumunia chcą się chronić przed importem miodu...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 22-03-2025