fbpx

NEWS:

Siódma plaga pszczelarska, czyli jak zapobiegać nastrojowi rojowemu w pasiece. cz I

Przeciwności losu, swoiste plagi spadające na pasieki, nie od dziś uprzykrzają życie pszczelarzom. Winnych takich zagrożeń jak niska opłacalność pszczelarstwa, trudności ze zbytem produktów pszczelich, ekspansja nowych chorób pszczół, kurczenie się pożytków, wytrucia pasiek czy niewłaściwe rozdysponowanie funduszy pomocowych dla pszczelarstwa nie należy jednak szukać w siłach natury czy nadprzyrodzonych zjawiskach. Te sześć plag zawdzięczamy ludziom mniej lub bardziej związanym z pszczelarstwem.


Fot. Jerzy Jóźwik
Jest jeszcze siódma plaga skutecznie ograniczająca możliwości produkcyjne pasiek, której przyczyną są sami pszczelarze. Jest to nadmierna rojliwość pszczół. Cecha, z powodu której wiele rodzin pszczelich, a nawet całych pasiek produkuje niewiele miodu lub nie wytwarza nic oprócz pięknych, silnych i nikomu niepotrzebnych rojów.

Nietrudno wyliczyć straty spowodowane wychowem niepotrzebnych pszczół rojowych, które najczęściej uciekają, a jeśli nawet uda się je złapać, to w danym roku...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Przyczyny nastroju rojowego


Tworzenie odkładów to jedna z metod zapobiegania nastrojowi
rojowemu
Fot. Janusz Pudełko

Niski poziom produkcji (średnia krajowa wynosząca zaledwie 12 kg z rodziny), niska wydajność pracy (średnia pasieka to 15-30 rodzin, 80 to już profesjonalizm), słabe wykorzystanie wielu całkiem dobrych pożytków – to zjawiska, których przyczyną jest nastrój rojowy i jego efekt w postaci rójki.

Z kolei przyczyną rojliwości pszczół są różne okoliczności, o których pojawieniu się decyduje pszczelarz. Nie każdy jednak umie im zapobiec, nie każdy nawet chce, uważając, że rójka jest zjawiskiem naturalnym, które należy w pewnym stopniu tolerować.

Tymczasem biologiczna istota rójki nie jest zjawiskiem tak przypisanym pszczołom jak gromadzenie zapasów, wychów nowych pokoleń czy tworzenie kłębu zimowego. Rójka co prawda służy rozmnożeniu rodziny, zdobyciu nowych terytoriów i w efekcie przedłużeniu gatunku, jednak właściwie nie jest zachowaniem stricte rozrodczym.

Z fizjologicznego punktu widzenia jest to ucieczka pszczół spowodowana stresem, którego przyczyną jest...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Po pierwsze – jakość pogłowia


Jedną z najważniejszych cech matek użytkowych jest ich
niska rojliwość
Fot. Maria i Eugeniusz Sapiołko

Z powyższego opisu wynika zasadniczy wniosek. Pszczoły należy chronić przed czynnikami stresującymi oraz utrzymywać pogłowie o dużej odporności psychicznej, czyli w małym stopniu reagujące na bodźce stresowe. Efektem tego będzie zmniejszenie rojliwości i co za tym idzie większa wydajność rodzin pszczelich, zmniejszenie pracochłonności obsługi pasieki i zwiększenie jej dochodowości.

Pierwszym i najważniejszym warunkiem niezbędnym do wyeliminowania nadmiernej rojliwości pogłowia jest hodowla pszczół genetycznie nierojliwych. To podstawowa metoda, bez której inne zabiegi mające zapobiegać rójce działają połowicznie lub nie działają wcale.

Pszczoły bardzo rojliwe, a więc podatne na stres, potrafią się wyroić już na początku maja i to bez wystąpienia żadnych wcześniejszych objawów nastroju rojowego. Ponieważ w tym okresie rodzina jest jeszcze słaba, w macierzaku zostaje zaledwie garstka pszczół i czerwia oraz mateczniki, z których wychowane matki przekażą potomstwu cechę rojliwości.

Wiadomo, że z takiej rodziny nie będzie już żadnej korzyści w tym sezonie, nie będzie też w kolejnych, ponieważ będzie się ona co roku...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Po drugie – obfite pożytki

Przy takiej taśmie pożytkowej kolejne pożytki nie tylko dostarczają dużo miodu, ale są wykorzystywane jako rozwojowe, przygotowujące rodziny do następnych. Nie ma wtedy problemu z nadmiernym czerwieniem, które jest częstą przyczyną rójki na terenach o słabych, krótkotrwałych pożytkach.

Może za to wystąpić niedobór czerwia i zahamowanie rozwoju, gdy wziątek z bardzo obfitego pożytku jest tak duży, że wszystkie wolne komórki w plastrach gniazda zostaną...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów


Siódma plaga pszczelarska - czyli jak zapobiegać nastrojowi rojowemu w pasiece. Cz. II

Sławomir Trzybiński


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Pszczelarz też podlega pod Powszechny Spis Rolny! W ostatnich dniach...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-11-2020

Konferencja „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie” Każdy zainteresowany może wziąć...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-11-2020

Najlepsze miody pitne świata - Mead Madness Cup Zdjęcie: Mead...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 26-11-2020

Wyniki Konkursu Bee Press Photo Zdjęcie: Stanislav Cibulak. Dwie Polki (Estera...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 24-11-2020

  Różowa „ciastolina” wabi pszczoły Zdjęcie: pixabay. Zapylanie sadów bywa problematyczne –...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 24-11-2020

Webinar: Przygotowanie rodzin pszczelich do pożytków wczesnowiosennych oczami praktyków Zdjęcie:...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 24-11-2020

Nauka na zimno, czyli przechowywanie pszczół w chłodniach Zdjęcie: Pixabay. W USA...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2020

Kongres Apimondia został przeniesiony Zdjęcie: Pixabay. Czterdziesty siódmy kongres Apimondii nie...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-11-2020

Bee Saving Paper – papier doskonały dla pszczół Zdjęcie: Bee...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-11-2020