fbpx

NEWS:

HopGuard – co to za środek?

Ponieważ moje zainteresowania skupiają się coraz bardziej wokół pszczelarstwa, postanowiłem dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja z hodowlą pszczół na terenie innych państw. Przeglądając różne zagraniczne portale i fora, znalazłem ciekawą stronę opisującą nieznany polskim pszczelarzom środek o nazwie HopGuard™.

HOP-GUARD

Jest to lek wyprodukowany przez firmę BetaTec Hop Products™, stosowany do walki z warrozą wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Uważam, że warto przybliżyć jego skład i działanie, choćby w formie ciekawostki. Opiera się na wyciągu z aktywnego chmielu, który zawiera beta-kwas.

Po przetłumaczeniu opisu tego preparatu, dowiedziałem się, że to technologia „Beta-Tech” odkryła drogą naukową naturalną, nieszkodliwą mieszankę związków chemicznych wysoko skutecznych w walce z warrozą.

Mikstura HopGuardu jest pestycydem. Opiera się na jednym z organicznych kwasów znalezionych w roślinie chmielu Humulus lupulus. Kwas organiczny jest prostą substancją zawierającą węgiel z kwasowymi właściwościami.

Warto wspomnieć, że chmiel zawiera 2-wydatne kwasy organiczne: alfa-kwas – znany piwowarom jako „smak” chmielu oraz beta-kwas kojarzony z „aromatem” chmielu. To właśnie w kwasie „beta” znaleziono właściwości warroabójcze. Nowe opracowanie leku zawiera dawkę 16% kwasu chmielowego beta, którym są posmarowane plastikowe paski, przeznaczone do umieszczenia w uliczkach między ramkami z czerwiem. Producent ubiega się o rejestrację środka jako bio-pestycyd. Według autora pewnego zagranicznego artykułu, kwasy organiczne są biodegradowalnymi pestycydami, gdyż są bezpieczne zarówno dla pszczół, jak i ziemi.

W przeszłości podchodzono do nich z dystansem, były tolerowane głównie w środowisku pszczelarskim. Amerykanie liczą, że HopGuard zrewolucjonizuje środowisko pszczelarskie i znacząco wspomoże system kontroli warrozy. W USA środek ten jest dopuszczony do stosowania w czterech stanach.

Cieszy się dobrą opinią pszczelarzy, którzy uznają go za środek ekologiczny, bezpieczny dla pszczół, kontaktowo działający na warrozę i, co najważniejsze, o naturalnej kompozycji. Z niektórych zagranicznych komentarzy wynika, że substancje czynne nie mają jednak wiele wspólnego z kwasami organicznymi, które są powszechnie stosowane w pszczelarstwie. Pszczelarze określają je bardziej żywicznymi kwasami podobnymi do kwasów tłuszczowych.

Wynika to prawdopodobnie ze strukturalnej budowy tych związków. Naukowcy, którzy badali ten środek twierdzą, że można się pokusić o ekstrakcję alkoholową beta-kwasów z szyszek chmielu i przetestować przeciw warrozie sam produkt tego procesu. Inni natomiast zastanawiają się nad umieszczeniem w gniazdach zwykłych, świeżych szyszek chmielu, w celu sprawdzenia ewentualnego działania na roztocza.

Producent zapewnia, że po leczeniu nie pozostanie w ulach obcy zapach, gdyż kwasy beta są bezwonne i bardzo mało lotne. W piwie ich praktycznie nie czuć, ponieważ nie rozpuszczają się w wodzie. Pszczelarze wyrażają nadzieję, że środek ten może okazać się prawdziwym przełomem w walce z pasożytem Varroa d., ponieważ lek można podawać cały rok.

Decyzją organizacji EPA preparat jest dopuszczony do użycia w czterech stanach USA (Washington, Oregon, Idaho, Arizona) i niedługo ma zapaść decyzja w sprawie rejestracji leku na terenie Kalifornii i Florydy.

Lek został przetestowany laboratoryjnie, sprawdzony przez amerykańskich pszczelarzy i posiada gwarancję bezpieczeństwa dla pszczół i czerwiu. Jest nowym, łatwym rozwiązaniem w ekologicznych pasiekach. Owady dobrze tolerują podany im środek.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

HopGuard jest dostępny tylko w niektórych stanach USA, trwają negocjacje dotyczące wydania zezwolenia na sprzedaż tego preparatu do innych krajów. Tak jak większość pszczelarzy, wyrażam nadzieję, że lek szybko zostanie wprowadzony do Europy i pomoże w ratowaniu upadającego pszczelarstwa.

Piotr Nowotnik


Bibliografia Internet:

  • http://www.honeybeesuite.com/hopguard-the-new-varroa-pesticide/
  • http://www.mannlakeltd.com/beekeeping-supplies/page66.html
  • http://betatechopproducts.com/
  • http://www.mannlakeltd.com/hopguard/
  • http://free4web.pl/3/2,52530,79670,8035038,1,Thread.html
  • http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/sposoby-walki-z-warroza-wrogiem-numer-1-wszystkich-pszczelarzy,142/varroa-hopguard,3220.html
  • http://www.youtube.com/watch?v=T2y4rndPhlo

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Zachęcamy do wypełnienia ankiety B-RAP (COLOSS) Zdjęcie: Freepik. Ankieta prowadzona jest...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 24-09-2020

Zapraszamy na wydarzenie "Mała Pszczoła, Wielki problem"! Już w ten piątek...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Pszczoły a zanieczyszczenie powietrza Zdjęcie: User13884442, freepik. Czteroletnie badania dowodzą, że...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Miejskie trzmiele są większe Zdjęcie: Pixabay. Urbanizacja wpływa na przyrodę –...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Konkurs nr 3 w ramach akcji Korona dla Pszczół Zdjęcie:...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-09-2020

Miód a podatek cukrowy Zdjęcie: freepik. Podatek, który w założeniu ma...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-09-2020

Kradzież ramek z czerwiem Zdjęcie: freepik. Nieznany sprawca systematycznie zabierał z...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2020

Niemcy - spadek produkcji miodu Zdjecie: Alexgrec, freepik. W Niemczech tegoroczne...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 16-09-2020

Kosił łąkę kwietną na karmę dla królików Zdjęcie: Jarosław Gerczak. Jarosław...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-09-2020