3–4 września, Jelenia Góra VI Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie
Tegoroczne Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie — Jelenia Góra 2005 należy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Świadczy o tym nie tylko liczba pszczelarzy i naukowców w nich uczestniczących, ale przede wszystkim ogromna rzesza mieszkańców Jeleniej Góry, turystów i kuracjuszy, którzy brali udział w imprezach towarzyszących. A oferta była bogata.
Pszczelarze z Saksonii zwiedzają pasiekę państwa Turwanickich
W pierwszym dniu powodzeniem cieszyły się wykłady z dziedziny apiterapii prowadzone przez wybitne autorytety takie jak dr Benedykt Polaczek z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie i dr Jerzy Gala. Licznie zgromadzeni turyści z Niemiec i kuracjusze z Uzdrowiska Cieplice mogli poznać lecznicze zalety produktów pszczelich.
Warsztaty zbiegły się z inauguracją 47 Września Jeleniogórskiego i były jednym z bardziej znaczących wydarzeń tego dnia.
O ich randze świadczy udział znamienitych gości, wśród których wymienić należy J.E. księdza biskupa Stefana Regmunta, honorowego prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego księdza dr Henryka Ostacha i prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusza Sabata, a także parlamentarzystów, przedstawiciela Wojewody Dolnośląskiego oraz władz powiatu i miasta z prezydentem Józefem Kusiakiem.
W Parku Zdrojowym w Cieplicach odbywały się występy zespołów ludowych, koncert orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, konkursy na zbijanie ramek i rozpoznawanie gatunków miodów, pokazy żywej pszczoły i uli inhalacyjnych, wystawa filatelistyczna, pokaz miodobrania i wystawy sprzętu pasiecznego.
Obecni byli producenci miodu i sprzętu pasiecznego z całej Polski, a wśród nich Sądecki Bartnik, firma Łysoń, Spółdzielnia Pszczelarska z Krakowa i firma Sułkowski z Bolkowa.
Największym sukcesem, jaki udało się osiągnąć organizatorom imprezy, była promocja Jeleniej Góry i ziemi dolnośląskiej. Jeleniogórscy pszczelarze udowodnili także, że nie w pełni prawdziwe są sądy o kryzysie działalności społecznej. Pokazali, że jeśli wyjdzie się do mieszkańców i turystów z dobrze przygotowaną i urozmaiconą ofertą, spotka się to z zainteresowaniem.
Na tę pozytywną opinię szczególnie ciężko pracowały rodziny państwa Dawidowiczów, Gniewków, Jarugów, Turwanickich (organizatorów tegorocznej wymiany doświadczeń na terenie wzorcowej pasieki w gminie Stara Kamienica), panowie Pojasek i Nawrocki oraz pani Góra. Nad całością programu czuwali prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Stanisław Gibadło i poseł Olgierd Poniżnik.
Ostatnim punktem Warsztatów było posiedzenie Zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy, na którym dokonano podsumowania i oceny całego przedsięwzięcia, a zasłużeni pszczelarze otrzymali odznaczenia i medale.
Stanisław Gibadło