fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Apimondia 2005

W dniach 21–25 sierpnia 2005 roku w stolicy Irlandii Dublinie odbył się XXXIX Światowy Kongres Pszczelarski.


Otwarcie

Uroczyste otwarcie kongresu miało miejsce w niedzielę, 21 sierpnia, o godzinie 13. Na główną salę konferencyjną przy werblach perkusistów z teatru Macnas poprowadziła delegatów kolorowa trupa ubrana w stroje nawiązujące do irlandzkich i pszczelarskich motywów.

Poszczególne przebrania symbolizowały Oskara Wilde’a, Bono, rój pszczół oraz bujną florę Zielonej Wyspy. Zgromadzonych gości powitała bardzo ciepłym przemówieniem Carmel Naughton, członkini komitetu organizacyjnego.

W imieniu Pani prezydent Irlandii, Mary McAleese sprawującej honorowy patronat nad kongresem przemawiał Brendan Smith, irlandzki minister rolnictwa. Następnie głos zabierali Asger Jørgensen, prezydent stowarzyszenia Apimondia oraz Philip McCabe, prezydent kongresu Apimondia 2005.

ApiExpo 2005

W ciągu pięciu dni trwania ApiExpo, kiedy przez wystawę przewijało się tysiące gości z całego świata, główna hala wystawiennicza przypominała wieżę Babel. Z najdalszych zakątków świata zjechali ludzie, których życie i praca nierozerwalnie jest związana z małym a jednocześnie wielkim owadem – pszczołą miodną. Wystawcy prześcigali się

w pomysłach na przyciągnięcie uwagi zwiedzających i na najlepszą prezentację swoich produktów. Największe stoiska przygotowały tradycyjnie firmy kojarzone ze sprzętem pszczelarskim, czyli Swienty (Dania) oraz Thorne (Wielka Brytania).

ApiExpo. Na pierwszym planie stoisko firmy Thorne
ApiExpo. Na pierwszym planie stoisko
firmy Thorne

Stylowe a zarazem swojskie stoisko, pełne miodów i produktów pszczelich zaprezentował słoweński Medex. Bardzo oryginalnie wystawiała się też firma Tentorium z Rosji, ozdabiając swoje stoisko unikalną kolekcją pszczelarskich ikon, która otrzymała później złoty medal Apimondii.

Fragment kompleksu wystawowego
Fragment kompleksu wystawowego


Niezwykle atrakcyjnie swoje produkty przeciw warrozie prezentowali chemiczni potentaci: angielski Vita-Europe oraz niemiecki Bayer. Już z daleka uwagę zwiedzających przyciągało stoisko argentyńskie, powierzchnią i konstrukcją zdecydowanie dominujące nad resztą.

Argentyńczycy wystawili się wspólnie, jako jedna reprezentacja argentyńskiego pszczelarstwa. Wielką atrakcją dla odwiedzających były organizowanie tutaj codziennie mini pokazy taneczne w takt argentyńskiego tanga.


Polskie akcenty

Polskę na ApiExpo reprezentowały trzy firmy: Sądecki Bartnik, Adamek i Łysoń. Stoisko Sądeckiego Bartnika przygotowano, kładąc nacisk nie tylko na miody, ale także miody pitne, którymi częstowano gości, oraz na publikacje pszczelarskie. Sądecki Bartnik prezentował także urządzenie do kremowania miodu wykonane w Gdańskich Zakładach Remontowo-Montażowych według pomysłu Leszka Pękali i Sławomira Bakiera.


Główna sala kongresowa pękała
w szwach

Niestety z powodów proceduralnych nie mogło ono wziąć udziału w walce o złoty medal Apimondii, a szkoda, bo nie było bez szans. Stoisko firmy Adamek również było dalekie od targowego szablonu i atrakcyjnością oferty przyciągało wielu gości.

Bez dwóch zdań jednym z najładniejszych stoisk wystawy ApiExpo 2005 było stoisko firmy Łysoń, które wśród dziesiątków podobnych wyróżniało się oryginalnością. Żaden zwiedzający nie przeszedł obojętnie obok symbolu firmy – wielkiego, słomianego miśka oferującego katalogi firmowe.


Ceremonia otwarcia. Symboliczne
kolorowe przebrania

Misiek zrobił furorę i był chyba najczęściej fotografowanym „uczestnikiem” wystawy. Na pszczelarzach z Irlandii i z Wielkiej Brytanii oferta firmy zrobiła wielkie wrażenie. Codziennie stoisko było wprost oblężone, między innymi dlatego że ule styropianowe nie są tu powszechnie używane, a i wiele innych rozwiązań technicznych było dla miejscowych pszczelarzy nowością.

Potwierdził to zresztą Phillip McCabe, prezydent Apimondii, który już poza protokołem wpadł na dłuższą chwilę, by pogratulować wystroju i atrakcyjności oferty. W końcu nie bez powodu zdjęcie stoiska firmy Łysoń znalazło się na oficjalnych stronach internetowych Apimondii (www.apimondia2005.com/apiexpo.html).


Philip McCabe - prezydent kongresu
Apimondia 2005


W dodatkowej hali organizatorzy przygotowali osobną wystawę International Apimondia Village, gdzie swoje produkty prezentowali przede wszystkim irlandzcy pszczelarze (miody, miody pitne, ciasta, pamiątki pszczelarskie) oraz małe firmy związane z pszczelarstwem. Na wielu stoiskach wystawiano typowo irlandzkie pamiątki: odzież i ceramikę z celtyckimi motywami, biżuterię, albumy i przewodniki po Irlandii.



Coś dla duszy, coś dla ciała

Wystawę i obrady delegatów uzupełniał bogaty program imprez towarzyszących, o które Irlandczycy szczególnie zadbali. Organizatorzy gorąco namawiali wszystkich do udziału we wtorkowym wieczorze irlandzkim w hotelu Jury’s (jeden z najdroższych hoteli Dublina), gdzie uczestnicy mogli zachłysnąć się bogatą kulturą Irlandii i bawić się w takt tradycyjnej irlandzkiej muzyki.

Stoły uginały się pod tradycyjnymi irlandzkimi potrawami, a kelnerzy sumienne napełniali kolejne pinty Guiness’a. Swój wieczór mieli także Australijczycy, organizatorzy Apimondii za dwa lata, którzy zaprosili wszystkich uczestników na specjalny bankiet.

Środowy wieczór stał z kolei pod znakiem narodowych prezentacji. Przykład delegatom dał sam prezydent Apimondii 2005, Philip McCabe, który wystąpił w oryginalnym irlandzkim stroju, szafranowym kilcie i zielonym fraku wraz (jakżeby inaczej) z klasycznym irlandzkim wilczarzem.

Nagrodzone złotym medalem stoisko firmy Medex, Słowenia
Nagrodzone złotym medalem stoisko firmy Medex,
Słowenia

Kongres naukowy

Jednym z najważniejszych zadań kongresów Apimondii jest prezentacja wyników najnowszych badań naukowych w pszczelnictwie. Naukowcy z całego świata na długo przed kongresem zgłaszają swoje prace, a specjalne komisje wnikliwie je oceniają i decydują, które zostaną zaprezentowane podczas sesji plenarnych.

Wykłady i referaty podzielono na kilka działów: apiterapia, pszczelarstwo a rozwój terenów wiejskich, choroby pszczół (patologia), technologia pasieczna, biologia i genetyka pszczół, ekonomia pszczelarstwa oraz zapylanie.

Na kongres przybyło wielu przedstawicieli nauki z Polski, m.in. dr Helena Rybak-Chmielewska, dr Teresa Szczęsna, dr Krystyna Pohorecka z Puław, dr hab. Władysław Huszcza z Lublina oraz prof. Piotr Przybyłowski z Gdyni.

Mocnym polskim akcentem w naukowej części kongresu był referat dr Krystyny Pohoreckiej o metodach wykrywania zakażeń bakteriami zgnilca Paenibacillus larvae subsp. larvae poprzez badanie próbek miodu i pszczół dorosłych.

Złoty medal za kolekcję pszczelarską. Stoisko firmy Tentorium, Rosja
Złoty medal za kolekcję pszczelarską. Stoisko firmy
Tentorium, Rosja

Veni, vidi ...?


Irlandczycy to wspaniali gospodarze, serdeczni, gościnni i mili. Patrząc pod tym kątem, wybór Irlandii na organizatora Apimondia 2005 był bardzo trafny. Impreza była dopracowana i zapięta na ostatni guzik.


Pszczelarska odzież z firmy
Adamek

Wielu jednak rozmówców powtarzało, że brakowało czegoś, co by sprawiło, że dublińska Apimondia byłaby zapamiętana jako autentyczne pszczelarskie święto. Odrobiny entuzjazmu? Iskierki radości? Nie, raczej odrobiny słowiańskiej fantazji.


Stoisko Sądeckiego Bartnika


Andrzej Łysoń, Philip McCabe, i autor na stoisku firmy Łysoń, do zdjęcia pozował także misiek - symbol firmy.
Andrzej Łysoń, Philip McCabe, i autor na stoisku firmy
Łysoń, do zdjęcia pozował także misiek - symbol firmy.


Najlepsze pakowanie miodu – Medex, Słowenia
Najlepsze pakowanie miodu – Medex, Słowenia



Prezydent Apimondii 2005 razem
z irlandzką królową miodu ogłasza
wyniki loterii dla odwiedzających



Argentyńskie tango



Wizytówka Dublina. Pub za pubem



Stoisko argentyńskie - w jedności siła



Phillip McCabe w tradycyjnym
irlandzkim stroju



Maszyna do kremowania miodu
wystawiona przez Sądeckiego
Bartnika


W towarzystwie Irlandzkiej królowej miodu Clair Kahoe: autor, Philip McCabe, Rafał Krawczyk, Andrzej Łysoń
W towarzystwie Irlandzkiej królowej miodu Clair Kahoe:
autor, Philip McCabe, Rafał Krawczyk, Andrzej Łysoń


Serce nocnego Dublina, Temple Bar Street
Serce nocnego Dublina, Temple Bar Street



Miodarka dla każdego –
Swienty,Dania, złoty
medal Apimodii



Janusz Pudełko


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"