fbpx

NEWS:

Rośliny miododajne

Aby uniknąć rozczarowań i uzyskać jak najlepszą wydajność roślin miododajnych warto kupować tylko sprawdzone nasiona z pewnego źródła.

Roślina
Termin siewu
Początek kwitnienia
Średnia długość kwitnienia
Wydajność miodowa (w kg/ha)
Dostępne opakowanie
Nasiona Planta
Facelia
Trzecia dekada
IV - V,
ponownie w VII

po 50 dniach od daty wysiewu)
35150-600
(w zależności od klasy ziemi)
0,5 kg
Gorczyca biała konsumpcyjna
III – I poł. IV1 VI – 25 VI2030 -160 (w zależności od podłoża)1 kg
Lucerna siewna
IV   
25 VI – 25 VII3050-1901 kg
Nostrzyk biały
w różnych terminachKoniec VI60
do 680 w uprawie polowej1 kg
Ogórecznik lekarski
Wczesna wiosna15 VI - 30 VI,
pierwsze kwiaty pojawiają się ok. 40dni od wykiełkowania nasion
20
ok. 2000,5 kg
Słonecznik (czarny)IV-V10 VII – 20 VIII3030-500,5 kg
Inni producenci
Koniczyna czerwona (Producent: Firma Nasienna)Pierwsza połowa IV15 VI – 28 VI30
80-180
1 kg
Koniczyna biała (Producent: Firma Nasienna)Wczesna wiosna20 V – 10 VI2860-1101 kg
Dzwonek ogrodowy (Producent: PNOS Ożarów)V – VI (na miejsce stałe IX)VI-VIII--
ok. 3000,3 g
Seradela (Producent: Firma Nasienna)Najlepiej wczesną wiosną25 VI – 25 VIII6510-201 kg
Chaber wielkogłówkowy (Producent: PNOS Ożarów)IV-VI na rozsadnikuVII-VIII w drugim roku uprawyBrak danychok. 2001 g
Gryka
(Producent: Firma Nasienna)
Między 15 a 25 maja5 VII – 5 VIII, zakwita po ok. 20 dniach od siewu i i kwitnie ok. 3-4 tyg.21100-2501 kg

Esparceta (sparceta)

Na kwaśnych glebach nie urośnie bez wcześniejszego wapnowania podłoża. Wydziela nektar obficie, a przy sprzyjającej pogodzie dzienny przybytek ula na wadze dochodzi do 4 kg. Sparcetę uprawia się zwykle na glebach wapiennych, kamienistych, które są dla koniczyny za suche, a dla lucerny za płytkie. Na ha wysiewa się 60-70 kg nasion. W rejonach, gdzie uprawia się sparcetę, uzyskuje się duże zbiory jasnego miodu jednogatunkowego o bardzo przyjemnym aromacie.

Sprawdź dostępność nasion esparcety w sklepie Pasieki



Facelia błękitna

królowa roślin miododajnych. Nadaje się do powiększenia pożytku gł. i wypełnienia okresów bezwziątkowych w ciągu całego lata (można ją siać w różnych terminach, obliczając je tak, aby zakwitła w pożądanym czasie), a siana jako poplon zakwita we wrześniu i daje cenny pożytek jesienny. Należy jednak pamiętać, że rośliny wysiane późno mają coraz to mniejszą wydajność miodową, a wysiane w sierpniu już może nie zdążyć zakwitnąć. Do celów wyłącznie pszczelarskich wystarczy 2-3 kg dobrze kiełkujących nasion na ha.

Sprawdź dostępność nasion facelii błękitnej w sklepie Pasieki



Gorczyca biała

kwiaty gorczycy są zbudowane podobnie jak rzepaku. Wydzielają one wiele nektaru i są chętnie odwiedzane przez pszczoły, co przyczynia się do uzyskania dużych plonów nasion. W dni ciepłe obficie wydziela nektar.Najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, bogatych w wapń, o odczynie obojętnym lub podobnym do obojętnego.

Sprawdź dostępność nasion gorczycy w sklepie Pasieki



Lucerna siewna

należy do dobrych roślin miododajnych, lecz wydajność plantacji przeznaczonej na paszę jest bardzo mała, ponieważ kosi się rośliny przed kwitnieniem. Ocenia się, że pszczoły mogą zebrać z lucerny ok 70% produkowanego przez nią nektaru. Wysiewa się 10-20 kg/ha.

Sprawdź dostępność nasion lucerny w sklepie Pasieki



Nostrzyk biały (2 letni)

należy do najlepszych roślin miododajnych rosnących w naszym klimacie, nie przestaje nektarować nawet w czasie suszy. Miód z nostrzyka białego zaliczany jest to jednego z najlepszych, odznacza się aromatem przypominającym wanilię. Jego niewielka domieszka do innych miodów poprawiłaby znacznie ich smak i aromat. Wprowadzenie nostrzyka do płodozmianu rolnego poprawiłoby znacznie nasze ubogie pastwiska pszczele. Przed siewem nasiona należy zaprawić Nitraginą. Do celów pszczelarskich można wysiewać nostrzyk razem z facelią.

Sprawdź dostępność nasion nostrzyka białego w sklepie Pasieki



Ogórecznik lekarski

Ogórecznik odznacza się dużą miododajnością: jeden kwiat wydziela do 12 mg nektaru. Nektarowanie trwa od świtu do nocy i nie ustaje nawet w dni chłodne. Na 1 ha potrzeba ok. 10 kg nasion. Przycinając lun podkaszając rośliny można przedłużyć kwitnienie aż do jesieni.

Sprawdź dostępność nasion ogórecznika lekarskiego w sklepie Pasieki



Słonecznik

określany przez niektórych pszczelarzy jako „fabryka pyłku”, gdyż jest doskonałym jego źródłem. Dawniej uprawiano w Polsce słonecznik głównie w ogrodach, jednak coraz częściej można spotkać plantacje towarowe, które zwiększają wydatnie zasoby pożytkowe na polach uprawnych w drugiej połowie lipca, gdzie w tym okresie często występuje pożytkowa pustka.

Sprawdź dostępność nasion słonecznika w sklepie Pasieki



Koniczyna czerwona

Obecnie hodowane pszczoły długojęzyczkowe mogą uzyskać z koniczyny czerwonej obfite zbiory miodu. Roślina ta uprawiana na dużych obszarach daje niekiedy w drugiej połowie lata jedyny główny i niezawodny pożytek. Na ha wysiewa się 10-12 kg nasion.

Sprawdź dostępność nasion koniczyny czerwonej w sklepie Pasieki



Koniczyna biała

jedna z głównych roślin pożytkowych. Miód z koniczyny jest łagodny w smaku i aromatyczny. Zawiera mniej wody niż inne gatunki miodów. Uprawa koniczyny białej udaje się na terenie całego kraju, zimę znosi znacznie lepiej niż koniczyna czerwona.

Sprawdź dostępność nasion koniczyny białej w sklepie Pasieki



Dzwonek ogrodowy (mieszanka)

Roślina dwuletnia, wyrasta do wysokości 50-90 cm. Spotyka się kwiaty fioletowe, różowe i białe z koroną na brzegu zawiniętą. Dzwonki ozdobne wydzielają nektar bardzo obficie. W lasach, na łąkach i w zaroślach spotyka się liczne dziko rosnące gatunki dzwonków, które są również miododajne.

Sprawdź dostępność nasion dzwonka ogrodowego w sklepie Pasieki



Chaber wielkogłówkowy

Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Dobrze znosi suszę. Roślina dorasta do 100-150 cm. Po kwitnieniu należy przyciąć pędy, inaczej będą usychać i brązowieć. Najlepiej komponuje się w większych grupach, ale może też rosnąć pojedynczo. Ładnie wygląda również po przekwitnięciu.

Sprawdź dostępność nasion chabra w sklepie Pasieki



Gryka

jedna z lepszych roślin miododajnych. Z agrotechnicznego punktu widzenia uprawa gryki ma wiele zalet. Roślina ta posiada dużą zdolność pobierania składników pokarmowych z form trudno dostępnych, co umożliwia obniżenie kosztów nawożenia mineralnego. Dzięki wytwarzaniu obfitej masy nadziemnej ceniona jest w zmianowaniu jako roślina głusząca chwasty i w ten sposób oczyszczająca pole.
W niewielkim stopniu jest porażana przez szkodniki i choroby. Jest rośliną fitosanitarną, przeciwdziała rozwojowi nicieni w glebie, przez co może stanowić przerywnik w zmianowaniach z dużym udziałem zbóż.
Udaje się na glebach słabszych nawet piaszczystych.

Kwiaty nektarują w godzinach przedpołudniowych, w dni pochmurne nieco dłużej. Na 1 ha wysiewa się 50-75 kg nasion.

Sprawdź dostępność nasion gryki w sklepie Pasieki


Seradela

kwiaty seradeli wydzielają sporo nektaru, lecz jest ich na roślinie niewiele, a więc i wydajność miodowa z ha jest mniejsza niż w porównaniu z innymi roślinami miododajnymi. W rejonach o glebach lżejszych, gdzie uprawia się ją na dużych obszarach, może dostarczyć nieraz miodu towarowego w drugiej połowie lata lub dać poważny wziątek uzupełniający zapasy zimowe.

Sprawdź dostępność nasion seradeli w sklepie Pasieki