fbpx

NEWS:

Porady pszczelarskie i ogrodnicze na sierpień

Porady na sierpień

Zdjęcie: Freepik

Niektórzy już przygotowują się do końca sezonu, inni jeszcze czekają na późne pożytki. Co warto zrobić w sierpniu? Nasz ekspert, Michał Piątek, sugeruje… krótki urlop!

„Jeśli w pasiece nie prowadzimy wychowu matek wymagającego naszej codziennej obecności, to jest to odpowiedni moment na krótki urlop. Na wycieczki latem jeżdżą nauczyciele, górnicy, logistycy, czy pracownicy sieci handlowych – pszczelarze to też ludzie, którym coś należy się od życia.”

Też tak uważamy!

Wszystkie porady oryginalnie ukazywały się na bieżąco w formie newslettera. Zapisz się i otrzymuj cotygodniową prasówkę z wieściami pszczelarskimi, zniżki na produkty i praktyczne porady!

Nawłociowiska

Większość z nas ma obecnie w okolicy nawłociowiska, czyli miejsc, na których rosną nawłocie (najlepiej pospolite). Jeśli chodzi o nawłocie kanadyjskie, które są gatunkiem inwazyjnym i niebezpiecznym dla ekosystemu, to kwitną one później. Jeśli nie mamy łanów tych roślin w pobliżu, to możemy przetransportować pszczoły. Ule wywozimy na samym początku sierpnia, by wcześniej przygotować pszczoły do tych pożytków. Robimy to usuwają kratę odgrodową z ula. Czasem nadstawkę można dać pod gniazdo, żeby pszczoły miały miejsce na wiązanie luźnego kłębu, gdyby we wrześniowe noce mocno spadła temperatura. Dzięki temu możemy odwiedzać pszczoły raz na 2–3 tygodnie.

Warto przygotować się do tego późnego miodobrania, już teraz kupując etykiety na nawłoć i słoiki.

Przygotowanie rodzin do zimowli

Takie porady daje Krzysztof Furso w swoich „Poradach pasiecznych”: Do około 20 sierpnia podkarmiamy niewielkimi ilościami syropu (litr co dwa dni). Można podkarmiać też co kilka dni większymi dawkami. Na bieżąco (wyrywkowo) kontrolujemy ilość pokarmu w gniazdach (nie możemy dopuścić do zalania ramek, co spowoduje ograniczenie czerwienia). Ja przy podkarmianiu stosuję syrop o stosunku wody do cukru 1:1, przy uzupełnianiu zapasów 2:3. Doświadczeni pszczelarze rozpuszczają syrop w zimnej, czystej, źródlanej lub studziennej wodzie (…). Po 20 sierpnia stosuję 5-7-dniową przerwę w karmieniu, kontroluję gniazda i uzupełniam zapasy do wymaganych na zimę. Takie karmienie można skończyć do 10 września.

Jeśli pszczelarz będzie jeszcze pobierał późny miód, to oczywiście nie wykonuje takich prac.

Wymiana matek

Sierpień to dobry moment na wymianę matek pszczelich, bo pszczoły przyjmują nowe samice dość chętnie. Oprócz standardowych metod, można wykorzystać jednoramkowy izolator. Jest on wykonany przy wykorzystaniu siatki o bardzo drobnych oczkach, na przykład takiej jak przy dennicach higienicznych. Ramkę z czerwiem na wygryzieniu wkłada się do środka, a gdy młode pszczoły rodzą się, te starsze zaczynają je karmić przez siatkę i przy okazji odżywiają także poddawaną matkę co w zasadzie w 99% przypadków skutkuje jej przyjęciem.

Porady ogrodnicze na sierpień:

Wszystkie porady ogrodnicze pochodzą z książki „Jak prowadzić ekoogród

  • Przycinamy drzewa jabłoni, gruszy i pestkowców oraz krzewy malin, agrestu i porzeczek.
  • Przycinamy gałęzie klonów, a także skracamy o połowę pędy lawendy.
  • Podpieramy drzewa nadmiernie obciążone owocami.
  • Na początku miesiąca przestajemy przyginać gałęzie drzew.
  • Przygotowujemy glebę pod przyszłoroczny sad, ściągając darń i wysiewając facelię.
  • Facelię wysiewamy też w miejscach, na których już nie będzie warzyw.
  • Dosiewamy i dosadzamy rozsadę warzyw i ziół. Zbieramy mniejsze owoce dyni, cukinii itd., ponieważ łatwiej je przerobić.
  • Gdy złamie się około połowa szczypiorów zasadzonych cebul, możemy przystąpić do zbioru.
  • Mrozimy warzywa i wykonujemy przetwory.
  • Ogławiamy pomidory, paprykę, dynię i bób.
  • Dzielimy byliny: piwonie, ciemierniki, dąbrówki rozłogowe, konwalie majowe, floksy szydlaste, żywokosty lekarskie, pierwiosnki.
  • Pikujemy dzwonki do doniczek.
  • Wysadzamy na miejsce stałe rozsadę ozdobnych roślin dwuletnich.
  • Sadzimy cebule roślin kwitnących jesienią: zimowity i krokusy.
  • Sadzimy cebule roślin kwitnących wiosną: tulipany, hiacynty, śnieżyczki przebiśniegi, szafirki.
  • Mrozimy nadmiar warzyw i robimy przetwory.
  • Pamiętamy o mieszaniu i nawadnianiu kompostu.