fbpx

NEWS:

Jakie mamy preparaty do zwalczania warrozy? Kiedy możemy je bezpiecznie stosować?

Na polskim rynku mamy 10 produktów leczniczych weterynaryjnych dopuszczonych do stosowania w rodzinach pszczelich przy zwalczaniu warrozy (stan na dzień 13.08.2020). Wszystkie są refundowane przez KOWR. Jak już wspominałam w poprzednich wpisach, jesteśmy producentami żywności, więc pozostałości żadnych leków nie mogą znaleźć się w miodzie, mleczku pszczelim czy pierzdze. Dlatego tak ważna jest świadomość terminowego podawania preparatów przeciwwarrozowych.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Fot. 1. Tabletka Apiwarolu umocowana na ruszcie z drutu: A) widok z boku pokazujący, że tabletka nie leży płasko, a jest lekko uniesiona, B) widok z góry.
Tabletka Apiwarolu umocowana na ruszcie z drutu. Fot. Anna Gajda

Apiwarol można stosować zarówno na początku, jak i pod koniec sezonu. Należy jednak pamiętać, że na początku sezonu stosujemy go najlepiej prawie bezpośrednio po pierwszym oblocie wiosennym (aby do zbioru miodu towarowego było jeszcze dużo czasu), ale przy temperaturze co najmniej 10°C. Pod koniec sezonu wykonujemy dymienia po ostatnim miodobraniu. Zasada jest podobna, temperatura musi wynosić co najmniej 10°C. Jeśli jednak ostatni miodobranie było w lipcu, lepiej jest poczekać z Apiwarolem do momentu, gdzie będzie mniej lub nie będzie czerwiu, a wcześniej zastosować inną metodę leczenia.

Jeśli nie ma w tych okresach czerwiu lub jest go bardzo niewiele (wtedy można go usunąć), stosujemy odymianie 2 razy (tabletka co 4-6 dni). Natomiast jeśli czerwiu jest już więcej, wtedy dymimy 4 razy (również tabletka co 4-6 dni).

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Fot. 3. Prawidłowe umiejscowienie pasków Apivaru w gnieździe: A) paski w odstępie kilku uliczek (ale nadal w obrębie ramek z czerwiem) włożone nieliniowo, B) Prawidłowo włożony pasek Apivaru, gdzie jego górna krawędź nie wystaje ponad krawędź ramki.
Prawidłowe umiejscowienie pasków Apivaru w gnieździe: A) paski w odstępie kilku uliczek (ale nadal w obrębie ramek z czerwiem) włożone nieliniowo, B) Prawidłowo włożony pasek Apivaru, gdzie jego górna krawędź nie wystaje ponad krawędź ramki. Fot. Anna Gajda

Bayvarol stosujemy podobnie jak Apiwarol i Biowar, po ostatnim miodobraniu, z tą różnicą, że w odkładzie wieszamy 2 paski, a w rodzinie 4. Nie mogą pozostawać w gniazdach dłużej niż 8 tygodni.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Fot. 3. Polewanie pszczół w uliczkach Oxybee za pomocą specjalnego aplikatora.
Polewanie pszczół w uliczkach Oxybee za pomocą specjalnego aplikatora.
Fot. Anna Gajda

Oxybee i VarroMed stosujemy, gdy pszczoły są już lub jeszcze w kłębie, czyli na przykład w lutym i październiku. Ważne, by temperatura nie była niższa niż 2 i wyższa niż 5°C. Polewamy pszczoły w uliczkach wedle reguły: 5-6 ml na jedną uliczkę z pszczołami. W ulotce VarroMedu możemy znaleźć informację, że może być stosowany wielokrotnie w okresie od wiosny do jesieni, w odstępach sześciodniowych. Obecnie naukowcy zwracają jednak uwagę, że należy bezwzględnie trzymać się reguły stosowania kwasu szczawiowego (głównej substancji w VarroMedzie i Oxybee) raz na jedno pokolenie pszczół!

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Apiguard stosujemy po ostatnim miodobraniu, jednak gdy temperatury są jeszcze dość wysokie (minimum 15°C), czyli możemy zacząć w lipcu. Pamiętać jednak należy, że obecność czerwiu znacznie obniża skuteczność preparatu. Leczenie prowadzimy maksymalnie 6 tygodni. W tym czasie powinny odparować dwie tacki z żelem, jedna po drugiej (nigdy nie wkładamy 2).

Api Life Var i Thymovar stosujemy także po ostatnim miodobraniu, przy temperaturach w ciągu dnia nie niższych niż 12°C. Wkładamy najpierw jedną płytkę podzieloną na pół (w przeciwległych rogach), a po 3-4 tygodniach kolejną. Tę ostatnią wyjmujemy po maksymalnie 4 tygodniach i kończymy leczenie tymi preparatami. ■

K2300
Fot. xiSerge, Pixabay

Więcej informacji na temat zarejestrowanych w Polsce produktów leczniczych weterynaryjnych znajdują się w numerze 1/2020 i 2/2020 „Pasieki” oraz na portalu www.pasieka24.pl.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Rok w pasiece


Rok w pasiece