fbpx

NEWS:

Jak zadbać o właściwy rozwój wiosenny rodzin pszczelich

Obecnie większość terenów naszego kraju oferuje pożytki wczesne, zaczynające się w maju lub przy korzystnej pogodzie, nawet w kwietniu. Pierwszy miód pozyskuje się nie tylko z rzepaku, ale z wierzb, drzew i krzewów owocowych oraz z mniszka lekarskiego. Tylko silna rodzina może w pełni wykorzystać obfity pożytek. Czas od zakończenia zimowli do rozpoczęcia takiego wczesnego pożytku jest zbyt krótki, by słaba rodzina osiągnęła kondycję produkcyjną. Dlatego podstawowy sposób na wykorzystanie wczesnych pożytków to zimowanie bardzo silnych rodzin, które już na początku wiosny będą mogły gromadzić miód towarowy. Do tego rozwój wiosenny takich rodzin jest bardziej dynamiczny niż słabych.

K2300
Fot. Milan Motyka

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Wiosenne stymulowanie rozwoju rodzin stosujemy do momentu pojawienia się pierwszego dostępnego dla pszczół pożytku nektarowego i pyłkowego. Skutecznym bodźcem powodującym zwiększenie czerwienia jest podkarmianie niewielkimi dawkami ciepłego syropu (0,5–1,0 l) co 2–3 dni. Podkarmiaczka musi być tak skonstruowana, by pszczoły mogły dostać się do syropu również w czasie chłodów. Najlepsze będą tu podkarmiaczki górne, ewentualnie można wykorzystać słoik umieszczony w otworze jednolitej powałki.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Bardzo skutecznym sposobem podkarmiania pobudzającego rozwój jest umieszczenie w gnieździe, przy ostatniej ramce z czerwiem, plastra wypełnionego ciepłym syropem. Do pustego plastra wlewamy syrop wartkim strumieniem (nad wanienką lub odpowiedniej wielkości miską). Syrop wlewamy do komórek z obydwu stron, następnie plaster lekko otrząsamy nad wanienką, po czym umieszczamy go w gnieździe. Po tygodniu karmienie powtarzamy, wstawiając do ula kolejny plaster.

K2300
Fot. Julia Schwab, Pixabay

Nadmiar pozostałych po zimie zapasów zimowych można odsklepiać widelcem lub po prostu naruszyć dłutem pasiecznym. Pokarm będzie przez pszczoły szybko pobrany, a w jego miejscu pojawi się czerw. Odsklepiamy zapasy na plastrach graniczących z ramkami z czerwiem. Zabieg powtarzamy po 4–7 dniach. Gdy w ulu czerwiu i pszczół przybywa, należy zapewnić miejsce na składanie kolejnych jajeczek. Gniazdo poszerzamy ramkami z młodym (jasnym) suszem, a gdy takiego nie mamy, dajemy węzę. Gdy dzienne temperatury przekraczają 12 stopni, możemy ramki z węzą umieszczać na skraju plastrów z czerwiem. Na wstawianie węzy w środek gniazda, między czerw jest jeszcze za wcześnie.

Szybko rozwijająca się rodzina potrzebuje wody, która jest używana do przygotowania pokarmu dla starszych larw pszczelich. W każdy ciepły dzień pszczoły – zbieraczki wylatują z ula po wodę. Dostęp do czystej wody ułatwimy naszym pszczołom, instalując w pasiece poidło. Można też podawać wodę bezpośrednio do uli i najlepiej do tego służy słoik umieszczony do góry dnem w otworze powałki. ■


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Rok w pasiece


Rok w pasiece