Ziołomiody, cz. 4. Możliwości leczniczego i zapobiegawczego stosowania ziołomiodów
Obecnie w kraju wytwarza się kilkanaście ziołomiodów. Niektóre z nich zostały przebadane klinicznie. Należą do nich ziołomiody: pokrzywowy, sosnowy, rumiankowy, głogowy i tymiankowy. Nie wyczerpuje to jednak możliwości ich stosowania do innych celów leczniczych i zapobiegawczych. W związku z powyższym omówione zostaną osobno ich pełne możliwości terapeutyczne w oparciu o informacje zamieszczone w prasie fachowej i materiałach informacyjnych opracowanych przez producentów.
Ziołomiód pokrzywowy
Caban (1986) badał wpływ ziołomiodu pokrzywowego na ozdrowieńców po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby typu B. Z kolei Socha i wsp. (1986) zastosowali ten ziołomiód do leczenia zespołu złego wchłaniania u dzieci.
Z materiałów informacyjnych wynika, że ziołomiód pokrzywowy może być stosowany także jako środek łagodnie moczopędny, przeciwzapalny i przeciwbakteryjny w zakażeniach dróg moczowych.
Zalecany jest także w stanach osłabienia, niedokrwistości, zaburzeniach przemiany materii, zapaleniu błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz jako środek wspomagający w leczeniu chorób dermatologicznych, szczególnie wieku młodzieńczego.
Sterkowicz (1986) podaje, że ziołomiód pokrzywowy może być stosowany w dnie moczanowej, stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy moczowej, chorobach trzustki oraz przewlekłych chorobach górnych dróg oddechowych.
Ziołomiód sosnowy
Piontek i wsp. (1986) stwierdzili korzystny wpływ ziołomiodu sosnowego w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Skuteczny w chorobach górnych dróg oddechowych: nosa, gardła, krtani i oskrzeli. Ponadto ziołomiód sosnowy wykazuje słabe działanie moczopędne i odkażające drogi moczowe oraz działanie żółciopędne i rozkurczające drogi żółciowe.
Ziołomiód rumiankowy
Caban (1986) wykazał przydatność ziołomiodu rumiankowego w leczeniu skutków wirusowego zapalenia wątroby typu B. Produkt ten przyspieszał znacząco proces normalizacji funkcji wątroby po zakażeniu wirusowym. Wyniki tych badań opisane zostały powyżej (w 1 cz. art.).
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Ziołomiód głogowy
Caban i wsp. (1986) wykazali w badaniach klinicznych, że ziołomiód głogowy działa bardzo skutecznie u ozdrowieńców po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Badania te zostały opisane powyżej.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Ziołomiód aloesowy
Według Sterkowicza (1986) ziołomiód aloesowy odznacza się przede wszystkim działaniem łagodnie przeczyszczającym. Przeznaczony jest głównie dla osób w starszym wieku i otyłych, cierpiących na atonię jelit i zaparcia nawykowe. Stosuje się go przed snem. Efekt przeczyszczający pojawia się po 8-12 godz.
Ponadto ziołómiód aloesowy reguluje trawienie, działa żółciopędnie i immunoregulująco. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest miesiączka, ciąża oraz stany zapalne jelita grubego.
Ziołomiód brokułowy
Ryc. Wzór chemiczny
sulforafanu
(wg Świderskiego i wsp. 2003).
Ziołomiód brokułowy został opisany przez Świderskiego i wsp. (2003) oraz Sterkowicza (2004) jako produkt o działaniu zapobiegającym powstawaniu nowotworów. Ziołomiód zawiera w swoim składzie substancję o nazwie sulforafan (rycina), która odznacza się działaniem przeciwnowotworowym.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Przypuszcza się, że substancja ta wywiera takie samo działanie w organizmie ludzkim. A zatem ziołomiód brokułowy, zawierający sulforafan w stężeniu 21,1 µg/100 g, jest produktem o potencjalnych możliwościach zapobiegania chorobom nowotworowym.
Inne ziołomiody
Według danych zawartych w materiałach informacyjnych producentów ziołomiodów, mają one odznaczać się następującymi właściwościami leczniczymi i zapobiegawczymi:
aroniowy – wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i niewydolności krążenia, pomocny w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, zapobiega niekorzystnemu działaniu promieniowania jonizującego.
świerkowy – polecany jako środek pomocniczy w leczeniu i zapobieganiu chorobom górnych dróg oddechowych (gardła, krtani), pomocny w leczeniu chorób przeziębieniowych, grypy i chorób przewodu pokarmowego.
tymiankowy – zalecany w stanach po usunięciu woreczka ...
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
z bzu czarnego – działa odtruwająco, napotnie i łagodnie moczopędnie, poprawia przemianę materii, znalazł zastosowanie w leczeniu chorób wieku podeszłego i przy stosowaniu dużej liczby leków.
Ponadto wytwarzany jest ziołomiód sosnowy z lukrecją, aloesowy, sosnowy i rumiankowy z mleczkiem pszczelim, a także ziołomiody: kawowy, kakaowy, malinowy, cytrynowy, czosnkowy, cebulowy, buraczany, marchwiowy i herbaciany. Ich przeznaczenie opisane jest w materiałach informacyjnych.
prof. dr hab. Bogdan Kędzia
mgr. Elżbieta Hołderna - Kędzia
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu