fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Pszczoły w krainie białych nocy

W dniach 10-14 czerwca 2007 w Mikkeli w Finlandii, mieście położonym około 250 km na północny wschód od stolicy kraju Helsinek, odbyła się międzynarodowa konferencja pod hasłem: „Bees under the midnight sun” („Pszczoły pod słońcem o północy”).

W dniach 10-14 czerwca 2007 w Mikkeli w Finlandii, mieście położonym około 250 km na północny-wschód od stolicy kraju Helsinek, odbyła się międzynarodowa konferencja pod hasłem: „Bees under the midnight sun” („Pszczoły pod słońcem o północy”).

Była to pierwsza międzynarodowa konferencja pszczelnicza w tym kraju. W Finlandii pszczelarstwo stanowi ważny dział produkcji rolnej. W tym dużym (338 000 km2, w tym 10% pod wodą), ale słabo zaludnionym (5,2 miliona mieszkańców) kraju jest 3 500 pszczelarzy, w tym 100 zawodowych i 500 półzawodowych. Mają oni 60 000 pni pszczelich. Jest to tyle samo, ile jezior w tym kraju. Panujący w lecie bardzo długi dzień sprzyja długotrwałemu i obfitemu wydzielaniu nektaru, co wraz z obfitymi pożytkami (rzepak, koniczyna, lipa, wierzbówka, wrzos) i dzięki bardzo starannej, opartej na wynikach badań naukowych gospodarce pasiecznej powoduje, że średni zbiór miodu z pnia wynosi aż 38 kg.

Konferencja odbywała się pod patronatem International Bee Research Association (Międzynarodowe  Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe). Jej prezydentem była profesor Pirjo Siidkonen, dyrektor podległego Uniwersytetowi w Helsinkach Instytutu Wsi. Instytut ten znajduje się w Mikkeli. Głównym organizatorem konferencji był doktor Kamran Fakhimzadeh, pracownik naukowy, specjalista pszczelarz. Już na parę miesięcy przed konferencją dr K. Fakhimzadeh  wraz z dyrektorem IBRA R. Jones’em dobrali sobie kierowników poszczególnych grup tematycznych, z którymi wspólnie ustalali program. Jak wysoce była to konferencja międzynarodowa, wskazuje choćby dobór tych kierowników, którzy pochodzili aż z siedmiu krajów (Anglia, Belgia, Brazylia, Izrael, Niemcy, Polska i Szwajcaria), znajdujących się w trzech częściach świata (Ameryka Południowa, Europa, Azja). Na kierowników sesji tematycznej „Wychów matek pszczelich” wytypowano Polaków, profesorów J. Woyke i J. Wilde.

Celem konferencji było zebranie naukowców pszczelarzy z wielu krajów świata, przedyskutowanie najnowszych tendencji i osiągnięć w ich pracach badawczych oraz nawiązanie pomiędzy nimi kontaktów i współpracy.

Uczestnictwo w konferencji zgłosiło 97 osób z 31 rozmaitych krajów świata (Tab. 1.).

Najwięcej uczestników zgłosiło się z Polski (16 osób) i z Hiszpanii (15 osób), a następnie z Anglii i Turcji (po 7 osób). Uderza spora liczba uczestników z Azji, a mała z Ameryki.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Prof. dr hab. Halina Woyke
Prof. dr hab. Jerzy Woyke


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"