fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Co zrobić z zapleśniałymi podkarmiaczkami, a co z woszczyną?


Witam! Bardzo proszę o informację co należy zrobić z podkarmiaczkami, które zapleśniały. Czy jeszcze nadają się do użytku, czy lepiej je zniszczyć? Jak je oczyścić? Czy podanie pokarmu pszczołom w takich zapleśniałych podkarmiaczkach może doprowadzić do obumarcia całej rodziny pszczelej?


fot.: Roman Dudzik

Podkarmiaczki stanowią ruchome wyposażenie uli i powinny być użytkowane tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Poza tym okresem należy je z uli usunąć i przechowywać w magazynie stwarzającym możliwie do tego najlepsze warunki.

Pozostawienie podkarmiaczek w ulu, czy to na zimę, czy też na sezon pszczelarski, nie jest wskazane. Zimą pusta podkarmiaczka, tak boczna jak i górna, nie stanowi ocieplenia gniazda pszczelego. Pustą przestrzeń w podkarmiaczce mogą wykorzystać gryzonie do budowy gniazd, przy okazji mogą podkarmiaczkę uszkodzić lub zniszczyć. Resztki syropu pozostałego w podkarmiaczce będą przywabiać rabujące pszczoły z innych rodzin, a po sfermentowaniu osy. Z kolei latem podkarmiaczka pozostawiona w ulu będzie ograniczała jego pojemność, zaś pszczoły będą w niej budować plastry. Późniejsze usunięcie takiego plastra może się wiązać z koniecznością rozebrania podkarmiaczki.

Podkarmiaczki, które na skutek zaniedbań przez pszczelarza uległy zapleśnieniu należy dokładnie oczyścić (oskrobać, umyć, wypłukać, wysuszyć). Jeżeli czyszczenie i ewentualna naprawa przewyższają koszt zakupu lub wykonania nowych, operacja taka nie ma sensu. Natomiast podawanie pokarmów w zanieczyszczonych i zapleśniałych podkarmiaczkach nie powinno mieć miejsca.

Co robić z ramkami z częściowo zapleśniałą woszczyną (po zimie)?
Co zrobić ze znajdującymi się na nich pierzgą i pokarmem zimowym?
Czy można dać go pszczołom, a jeżeli tak to w jakiej postaci?

Woszczynę zapleśniałą należy bezwzględnie przetopić, lub – jeszcze lepiej – spalić. Co prawda zapleśniałe plastry pszczoły oczyszczą lub nawet zgryzą i usuną poza ul, ale w racjonalnej gospodarce pasiecznej takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Poza tym grzyby pleśniowe wytwarzają całą gamę właściwych sobie substancji, które są dla ludzi i zwierząt trujące, a często również rakotwórcze. Natomiast zarodniki pleśni są jednym z najgroźniejszych czynników wywołujących u ludzi reakcje uczuleniowe.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Sławomir Trzybiński


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"