fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 5

Już za chwilę – Apimondia!

Od czwartego do ósmego września w Chile odbędzie się międzynarodowy kongres pszczelarski Apimondia. Jakie ma to znaczenie dla świata ­pszczelarskiego?

Pasieka nr 5/2023

Organizacja Apimondia to Międzynarodowa Federacja Krajowych Związków Pszczelarskich (International Federation of Beekeepers' Associations) zrzeszająca ponad 80 związków, a więc 80 krajów. Jej główna siedziba znajduje się w Rzymie. Do honorowych członków Apimondii przez wiele lat należał zmarły pod koniec 2022 r. profesor Jerzy Woyke.

W ramach organizacji działa osiem komisji zajmujących się ekonomią pszczelarstwa, biologią pszczół, zdrowiem pszczół, zapylaniem i florą miododajną, technologią pszczelarstwa, apiterapią i pszczelarstwem jako drogą do rozwoju wsi. W tym roku powstanie również komisja zajmująca się edukacją pszczelarską.

Apimondia ma bardzo długą historię sięgającą 1897 r., kiedy to w Brukseli odbył się pierwszy kongres. Kolejne organizowane były co dwa lata aż do czasów współczesnych. Oznacza to, że pszczelarze z całego świata spotykają się od 126 lat! Co drugi kongres organizowany jest w Europie, a pozostałe w innych częściach świata. Zjazdy odwoływane były tylko w czasie znaczących wydarzeń historycznych, takich jak wojny światowe. Pandemia koronawirusa sprawiła, że kongres, który miał się odbyć w 2021 r. został zorganizowany rok później. Nie była to jedyna zmiana dotycząca tego spotkania, pierwotnie bowiem wydarzenie miało się odbyć w rosyjskim mieście Ufa, ale zostało przeniesione do Turcji – powodem było rozpętanie przez Rosję wojny w Ukrainie.

W tym roku kongres Apimondii odbędzie się w chilijskim Santiago. To wspaniała okazja, by spotkać się z pszczelarzami z całego świata, podpatrzeć nowinki techniczne i się nimi zainspirować, a także wziąć udział w konferencjach naukowych i popularnonaukowych. Co prawda Chile jest dość daleko, ale kolejne zgromadzenie odbędzie się w Danii – zachęcamy do przybycia i przekonania się, jak dużym i ważnym wydarzeniem są kongresy Apimondii!

Polska była gospodarzem XXXI kongresu w 1987 r., który odbył się w Warszawie. Przybyło na niego ponad 2500 uczestników z 47 krajów.

Podczas kongresu odbywają się konkursy. Kategorii jest kilka, m.in. nagrody przyznawane są najlepszym miodom na świecie, produktom z wosku pszczelego czy kosmetykom, ale też nowinkom technologicznym (np. firma Lyson zdobyła nagrodę za miodarkę przystosowaną do używania przez osoby z niepełnosprawnościami) oraz publikacjom pszczelarskim. Wydawnictwo Pasieka też ma się czym pochwalić! Oto lista naszych nagrodzonych wydań i etykiet:

2011 – Argentyna – brązowy medal za etykietę E301.

2015 – Korea Południowa – srebrny medal za czasopismo „Pasieka”.

2017 – Turcja – złoty medal za „Kalendarz Pszczelarza z Pasją”.

2019 – Kanada:

  • złoty medal za aplikację Pasieka24;
  • brązowy medal za książkę „365 faktów o pszczołach”;
  • brązowy medal za kolekcję etykiet.

2022 – Turcja:

  • brązowy medal za czasopismo „Pasieka”;
  • srebrny medal za książkę „Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej”.

Mamy nadzieję, że i w tym roku uda nam się zdobyć medale i rozsławić polskie pszczelarstwo na świecie! Do zobaczenia w Chile!


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"