NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0


Magnez plus miód równa się zdrowie


W poprzednim artykule („Pasieka” 6/2006) przedstawiłem wpływ środowiska na zawartość cynku w organizmach pszczół, miodzie i innych produktach pochodzenia pszczelego takich jak propolis, pierzga oraz wosk. W prowadzonych badaniach podjąłem także próbę określenia wpływu przemysłu i zurbanizowania regionów na obecność magnezu.

Chciałem również przekonać się czy zawartość tego pierwiastka jest zależna od terminu zbioru wymienionych produktów.

Podobnie jak poprzednio wybrałem dwa regiony. Warszawę i Mińsk Mazowiecki jako region zanieczyszczony i drugi, który nazwałem Suwalskim, gdzie pobierałem próby od pszczelarzy z takich miejscowości jak Olecko, Gorczyca, Płaska czy Bryzgiel. Miód, pszczoły, pierzgę i propolis pobierałem przez dwa lata, jeden raz w czerwcu, lipcu i sierpniu (pszczoły i miód) oraz jeden raz w sezonie (propolis i pierzga) z 14 pasiek. Początkowo miałem zamiar pobierać próby też w maju, ale jak się okazało w regionie Suwalskim byłoby to za wcześnie.

Właściwości lecznicze i odżywcze miodu pszczelego znane były już od dawna. Uważano, że jest pomocny w licznych schorzeniach przewodu pokarmowego, chorób płuc i skóry. Jest dobrym źródłem zaopatrzenia człowieka w niezbędne makro- i mikroelementy.

Obecność magnezu, określanego często jako pierwiastek życia, jest ważną cechą miodu, pierzgi i propolisu. Pierwiastek ten konieczny jest do metabolizmu wapnia, fosforu, potasu, sodu i witaminy C oraz do prawidłowej pracy mięśni i nerwów. Zbyt mała jego ilość może powodować wystąpienie wielu zaburzeń w układzie nerwowym oraz układzie krążenia. U chorych z niewydolnością nerek pod wpływem diety też może wystąpić niedobór magnezu. Pierwiastek ten ma istotne znaczenie także dla rozwoju kości i ich mineralizacji. Jego brak w diecie nastolatek i młodych kobiet może powodować powstanie u nich w późniejszym czasie osteoporozy.

Magnez może także wpływać na szybkość reakcji. Dla  zainteresowanych lotnictwem ciekawe mogą być badania prowadzone w jednostce wojskowej w Bydgoszczy, polegające na ocenie czasu reakcji lotników, którym dostarczano magnez dożylnie. Badania na szybkość reakcji wykonuje się u kandydatów na pilotów wojskowych, by ocenić ich przydatność do tego zawodu. Okazało się, że w pierwszych trzech miesiącach czas reakcji u lotników wyraźnie się skrócił, jednak później znowu się wydłużył.

Niestety wielu naukowców na podstawie badań przeprowadzonych w warunkach Polski stwierdza niedobór tego pierwiastka w diecie gospodarstw domowych. Przyczyną tego stanu rzeczy może być zbyt niskie spożycie mleka oraz jego przetworów takich jak jogurty, kefiry czy sery, miodu, a także warzyw, owoców i produktów zbożowych.

Nie należy jednak przekraczać zalecanego w diecie spożycia tego pierwiastka, gdyż jego nadmiar  także jest niekorzystny dla zdrowia.

Jak widać, magnez jest niezwykle ważny w naszym życiu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Badania prowadzone były dzięki środkom Komitetu Badań Naukowych w latach 2004 – 2006 jako projekt badawczy nr: 2P06Z 071 27.

mgr inż. Piotr Michalik
Katedra Biologii Środowiska Zwierząt
SGGW w Warszawie




<?php $pas='2007nr3str47'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2007_3/Pasieka_2007nr03_[23].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025