fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Przyszłość w naszych rekach

Gdy otrzymacie państwo do rąk ten numer „Pasieki”, nasz kraj będzie już od prawie miesiąca członkiem Unii Europejskiej. Piszę ten artykuł dwa tygodnie przed datą formalnej akcesji i nie wierzę, że pierwszego maja obudzimy się w innej Polsce.

Dla nas jednak, a przede wszystkim dla naszych pszczół, początek maja oznaczać będzie rozpoczęcie sezonu. Przy sprzyjającej pogodzie powinny znosić już nektar, tak abyśmy jeszcze przed rzepakiem zrobili małe miodobranie z najwcześniejszych pożytków. Mnie udało się już wirować miód trzeciego maja. Znam jednak kolegów, którzy w końcu kwietnia pozyskiwali miód wierzbowy, i to w sporych ilościach.

Z coraz burzliwszym rozwojem wydarzeń politycznych pszczelarze jakby zapomnieli o pszczołach. W czasie minionej jesieni i zimy trudno było na spotkaniach, zarówno związkowych, jak i prywatnych, wywołać dyskusję związaną z gospodarką pasieczną. Między pszczelarzami wrzało bowiem jak w gnieździe przed rójką. Debatowano o tym, że „oni nas wykończą”, a związek nic nie robi, że Zachód zaleje nas swym miodem, Niemcy wykupili wrzosowiska na Pomorzu, a z tym cukrem to oszustwo, i tak dalej w podobnym tonie.

Dopiero po spotkaniu, w szatni, po cichu i nieśmiało prowadzone były rozmowy o izolatorach, rasach, ulach słomianych i styropianowych, i tym podobne. Na ogólnym spotkaniu widocznie nie wypadało poruszać tak prozaicznych tematów. Było ono zdominowane narzekaniem na mający rychło nastąpić koniec pszczelarstwa.

Koniec nie nastąpi, chociażby dlatego, że nasi pszczelarze to głównie hobbyści. Poza tym na Zachodzie też są pszczelarze i mają się dobrze, znacznie lepiej niż u nas. Nie tylko w Niemczech i Francji, ale nawet w Holandii, gdzie od stuleci nie ma skrawka naturalnego lasu czy łąki. Co prawda pewne zamieszanie u nas jest uzasadnione, chociażby przez nieprzewidywalną cenę cukru czy nowe przepisy sanitarne i weterynaryjne, ale wszystko to z czasem się uspokoi, a nowe przepisy mogą wyjść nam na dobre.


[...] - treść ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Sławomir Trzybiński


Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka 2004 nr 2.
Zamów e-prenumerate
"Pasieki"