Głóg – jego wartość dla pszczół
Kiedyś słyszałem takie powiedzenie, „Gdy zakwita głóg w ulach głód”. Obserwując jednak przyrodę oraz loty pszczół na różnego rodzaju głogi muszę stwierdzić, iż to powiedzenie częściowo mija się z prawdą. W tym artykule przybliżę czytelnikom różne rodzaje głogów, zarówno te dziko rosnące, jak i nasadzane w ogrodach czy arboretach, jakie warto sadzić wokół swojej pasieki, by pszczoły miały zeń korzyść.
Głóg jednoszyjkowy
Głóg jednoszyjkowy
Najczęściej w formie dzikiej rosnący w postaci krzewu lub drzewa dochodzącego do maksymalnie 8-10 metrów wysokości. Liście są zdecydowanie twardsze i grubsze niż u głogu dwuszyjkowego, od trzech do siedmioklapowych, często wręcz pierzastych.
Kwiaty białe o średnicy około 1 cm rozkwitające w cieplejszych rejonach Polski od połowy maja. Wewnątrz kwiatu znajduje się słupek z jedną szyjką i jednym zalążkiem. Po przekwitnięciu zawiązuje się kulisty, czerwony do brunatnego jadalny owoc, który nadaje się zarówno na przetwory, jak i nalewki.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Głóg dwuszyjkowy
Typowy krzew nieprzekraczający z reguły czterech, czasami pięciu metrów wysokości. Liście są trójklapowe, ciemnozielone i lekko błyszczące. Krzew ten wytwarza długie na 2-3 cm ciernie. Najczęściej spotykany jest w kolorach od różu do czerwonego.
Jak się okazuje, w przypadku tego głogu potwierdza się wspomniane wcześniej przysłowie, gdyż znaczna ilość kwiatów jest „pełnokwiatowa” a tym samym całkowicie nieprzedstawiająca wartości dla pszczół. Nie oznacza to jednak, iż pszczoły w ogóle nie skorzystają z pyłku, jaki wytwarzają niektóre kwiaty tegoż krzewu.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Głóg szkarłatny
Jest kolejnym z niewielkich krzewów dorastających do 3-4 m wysokości. Cechą charakterystyczną tego głogu są długie na 4 cm ciernie, zakrzywione owalnie. Liście zdecydowanie cieńsze niż u głogu jednoszyjkowego o długości do 7 cm z podwójnie piłkowanymi klapami, gładkie w dotyku.
Tworzy kwiatostany złożone z kilku niewielkich kwiatków. Owoce krwistoczerwone, jadalne. Świetne na nalewki. Głóg szkarłatny zapewnia pszczołom zarówno dość dobrą bazę pyłkową, jak i nektarową z uwagi na łatwy doń dostęp.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Głóg syberyjski (krwisty)
Po głogu jednoszyjkowym najcenniejszy dla pszczół. Rośnie do 3 m wysokości najczęściej jako zwarty krzew o ciemnoczerwonych, połyskujących gałązkach, wytwarzających trzycentymetrowe kolce. Liście są charakterystyczne, bo duże, do 10 cm długości, podobnie jak u głogu jednoszyjkowego trzy do siemioklapowe, lekko ząbkowane obrzeżami, obustronnie pokryte nieprzyjemnym w dotyku szorstkawym meszkiem.
Kwiatostany są złożone z gęsto umieszczonych i niewielkich kwiatów w pełni dostępnych dla pszczół. Kwitnie często w cieplejszych rejonach kraju nawet pod koniec kwietnia jako najwcześniej zakwitający ze wszystkich głogów.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Inne głogi
Pośród najbardziej znanych występują w Polsce również inne rodzaje głogów, m.in. głóg pośredni, owłosiony, wielkoowocowy, głóg odgiętodziałkowy czy głóg prostokielichowy. Są one najczęściej spotykane w parkach, nasadzone wzdłuż alei. Nie są tak cenne dla pszczół jak opisane powyżej, jednak spacerując po parku można dostrzec latające nad nimi w czasie kwitnienia pojedyncze pszczoły.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Przemysław Grobelny
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.