fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

UWAGA! Artykuł pochodzi ze starych wydań Pasieki. Część wiedzy może być już nieaktualna. By zapoznać się z AKTUALNYMI zaleceniami weterynaryjnymi sprawdź:

Pszczelarskie kompedium wiedzy o warrozie cz. 1

Pszczelarskie kompedium wiedzy o warrozie cz. 2

Dlaczego są problemy z wyborem zarejestrowanego leku przeciwko warrozie

Pamiętaj by zawsze sprawdzić informacje w nowszych numerach "Pasieki". Wiele informacji z zakresu leczenia pszczół lub gospodarki pasiecznej uległo zmianie. Informacje zawarte w tym artykule utrzymujemy na stronie w ramach archiwizacji wiedzy pszczelarskiej. 

Varroa destructor – skuteczne zwalczanie czy ciągła walka? Cz. 4.

W poprzednich trzech częściach opisano metody diagnozowania porażenia rodzin pszczelich przez Varroa desctructor, a także dostępne w okresie wczesnowiosennym i wiosennym środki oraz metody walki z pasożytem.

Ta część cyklu artykułów o skutecznej walce z V. destructor przedstawia metody ograniczenia populacji pasożyta w rodzinach pszczelich w okresie letnim.

Pasieka nr 4/2015

Przewrotnie od końca

Jeśli wcześniej zastosowaliśmy dwa lub trzy zabiegi, lub środki do zwalczania V. destructor, to możemy z głównym zwalczaniem pasożyta zaczekać do września, kiedy jest mniej czerwiu w rodzinach niż w lipcu lub sierpniu.

Jednak jeśli nasze poczynania były mało skuteczne lub zjawisko reinwazji jest nasilone w tym okresie, to jesteśmy zmuszeni do podjęcia natuchmiastowych działań. Po pierwsze, pamiętajmy o diagnostyce i nie sięgajmy po ciężką chemię, jeśli nie będziemy pewni z jak licznym wrogiem walczymy.

Lipiec i sierpień, to najważniejsze miesiące przygotowania zdrowych i silnych rodzin do zimowli. Pokolenia pszczół wygryzające się od ok. 15 lipca do ok. 15-20 września to najcenniejsze pokolenia pszczół, od których zależy los całych rodzin w czasie zimowli.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

„Poszyty” pokarm jest mniej podatny na działanie substancji, które mogą powodować obniżenie jego wartości odżywczych, a nawet mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia pszczół. Przez lipiec i sierpień powinniśmy starannie przygotować rodziny pszczele do głównych zabiegów varroabójczych w miesiącach wrzesień–listopad.

Bayvarol

Po ostatnim miodobraniu w lipcu należy przystąpić do zwalczania V. destructor, jeśli chcemy zastosować w rodzinach preparaty trzeciej generacji, tzw. kontaktowe. W specyfikach tych substancje czynne są rozpuszczone (inkorporowane) w specjalnym tworzywie sztucznym.

W przypadku Bayvarolu jest to flumetryna w ilości 3,6 mg w jednym pasku do zawieszenia w rodzinie pszczelej. Produkt ten jest szeroko znany w Polsce i wydaje się, że nie trzeba go specjalnie przedstawiać. Chciałbym jednak napisać parę słów na temat jego praktycznego zastosowania.

Wielu bowiem pszczelarzy uważa, że instrukcja stosowania danego preparatu jest czymś zgoła niepotrzebnym i sami dawkują preparaty varroabójcze metodą „na oko”. Takie postępowanie prowadzi do upadków całych pasiek bez względu na to, w jakim rejonie kraju się one znajdują.

Bayvarol jest środkiem kontaktowym – oznacza to, że jego skuteczność zależy od tego, jak często pszczoły będą po nim chodzić i ocierać się – po prostu jak często będą miały z nim kontakt. Dlatego paski te w ilości czterech na rodzinę a dwa na odkład, muszą być zawieszone między uliczkami ramkowymi w pobliżu czerwiu!

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Dodam również, iż w czasie, kiedy paski Bayvarolu znajdują się w rodzinach pszczelich nie wolno stosować innych preparatów chemicznych do zwalczania Varroa destructor.

Biowar 500

Podobnie jak poprzedni środek, tak i ten specyfik jest dobrze znany wśród pszczelarzy w Polsce. Jego sposób działania jest bardzo podobny do poprzedniego, z tą różnicą, iż na rodzinę stosujemy jedynie dwa paski zawieszone swobodnie jak najbliżej czerwiu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Kwas mrówkowy

O zastosowaniu kwasu mrówkowego w walce z Varroa destructor wspomniałem w poprzedniej części tego cyklu. W tym miejscu chciałby jedynie dopowiedzieć, iż jeżeli ktoś z pszczelarzy chciałby zastosować ten środek, to czas po ostatnim miodobraniu jest bardzo dobrym terminem.

Oczywiście przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, o których pisałem wcześniej. Zastosowanie kwasu mrówkowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem podczas zintegrowanej metody zwalczania V. destructor.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Pasieka nr 4/2015

Światełko w tunelu – HopGuard?

Jest to nowy varroabójczy lek oparty na beta-kwasach ekstrahowanych z chmielu, więc wydaje się, że lek ten powinien być bezpieczny dla pszczół, ludzi i środowiska.

Do tej pory specyfik ten jest dopuszczony do obrotu jedynie w Stanach Zjednoczonych, jednak trwają bardzo zaawansowane prace nad zarejestrowaniem go w Unii Europejskiej. Prawdopodobnie zostanie on dopuszczony do stosowania w naszych pasiekach w przyszłym roku.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Wkładki kartonowe powinny być przetrzymywane w ulach cztery tygodnie jak najbliżej czerwiu. Mankamentem stosowania tego preparatu jest jego konsystencja, która przypomina klej – przylega natychmiast po dotknięciu do każdej niemal powierzchni.

Jest to jednak tylko mała niedogodność i jeśli skuteczność tego specyfiku zostanie podniesiona powyżej 90%, to będzie on godny polecenia.

Varroa sensitive hygiene (VSH)

Wbrew obiegowej opinii nie są to pszczoły olbrzymie, które potrafią uwolnić się od Varroa destructor. VSH – to skrót oznaczający dosłownie higienę związaną z warrozą. Pszczoły takie potrafią rozpoznać i usunąć czerw porażony przez V. destruktor.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Dwa słowa podsumowania

Lipiec i sierpień to jedne z najważniejszych miesięcy w sezonie pszczelarskim, w których pszczoły wychowują młode pokolenia pszczół do przyszłej zimowli. Od nas pszczelarzy w dużej mierze zależy jak ta zimowla będzie przebiegać.

Czy przyszłą wiosną będziemy mieli ule pełne pszczół, czy też w pasiece będzie panować grobowa cisza. Zastanówmy się nad tym problemem i zacznijmy zwalczać Varroa destructor metodą zintegrowaną, nie ograniczając się do jednego zabiegu w czasie całego roku.

Pamiętajmy jednocześnie, że produkty pszczele z naszej pasieki trafiają na nasze stoły i spożywamy je wszyscy!

Dariusz Karwan
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


pobierz darmowy ebook


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Bank pszczeli pomoże kolejnemu pszczelarzowi Zdjęcie: Rafał Szela. Niemal całkowicie zniszczona...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-04-2021

Pszczelarze wpuszczeni na poligon Zdjęcie: freepik.  Jak informuje Polski Związek Pszczelarski...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-04-2021

Rzepak bez Cruisera Zdjęcie: Freepik. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odrzuciło...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 12-04-2021

Martyna Walerowicz W telegraficznym skrócie Polska 9 i 10 marca odbyła się...

Pasieka 3/2021

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 10-04-2021

Emil Mariusz Szymański Zmiany w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa na sezon 2022 Piętnastego...

Pasieka 3/2021

Szymański Emil Mariusz - avatar Szymański Emil Mariusz, 10-04-2021

Agata Nicewicz, Łukasz Nicewicz Białka i aktywność enzymatyczna w miodzie Miód...

Pasieka 3/2021

Agata Nicewicz, Łukasz Nicewicz - avatar Agata Nicewicz, Łukasz Nicewicz, 10-04-2021

Marta Burzyńska Miód lipowy pod lupą Ze względu na wyjątkowe właściwości...

Pasieka 3/2021

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 10-04-2021

Maciej Bryś Pszczoły jako naturalne biofiltry Pszczoła miodna pełni kluczową funkcję...

Pasieka 3/2021

Maciej Sylwester Bryś - avatar Maciej Sylwester Bryś, 10-04-2021

Ewa Mazur, Anna...

Pasieka 3/2021

Ewa Mazur, Anna Gajda - avatar Ewa Mazur, Anna Gajda, 10-04-2021