„Pasieka” nr 4/2015 - pobierz bezpłatny ebook w formacie epub - na czytniki ebooków, smartfony i komputery. Sprawdź więcej ebooków z „Pasieki”.
Gospodarka pasieczna inaczej w ulach korpusowych, cz. III
W ostatniej części art. przestawię czytelnikom czym są pszczoły zimowe, jak właściwie powinniśmy karmić rodziny pszczele oraz jak nasze pszczoły należy leczyć.
Mam nadzieję, że opisana przeze mnie w trzech częściach gospodarka w ulach korpusowych w jakiś sposób nakreśli koleżankom i kolegom pszczelarzom, że można gospodarować inaczej niż do tej pory czynili to nasi ojcowie. Tym samym nasze działania będą korzystniejsze dla pszczół, bo dostosowane do zmieniającej się aury i samych pszczół.
Fot. 1. Dawka syropu cukrowego jako uzupełnienie żelaznego zapasu. Na zimowlę rodzina dostaje trzy takie dawki po 5 l każda. fot.© Przemysław Grobelny
Pszczoła zimowa
Z uwagi na ogólnie znane wszystkim pszczelarzom zjawisko reinwazji, pasożyty, jakie zostaną naniesione przez pszczoły lotne będą się rozwijały w naszych rodzinach pszczelich, ale ich populacja już nie zagrozi pszczole zimowej. U mnie, z uwagi na to, iż po lipie nie ma jakichś znaczących pożytków, rodziny pszczele podsycam rozwojowo.
Takie działanie ma u mnie na celu doprowadzenie rodzin do jak największej siły przed układaniem gniazd na zimę.
O samym podsycaniu rozwojowym już pisałem na łamach „Pasieki”, więc tylko króciutko przypomnę, iż podaję co drugi, trzeci dzień 300 ml syropu cukrowego w proporcji 1:1 z wodą lub gotową paszę w takiej samej dawce, z tym, że na syropie cukrowym rodziny intensywniej się rozwijają (minusem syropu cukrowego jest to, iż należy go podawać po ustaniu lotów pszczół, by nie dochodziło do rabunków).
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Takie pszczoły we właściwej sile (minimum 20 ramek wlkp. obsiadanych na czarno na dzień 25 sierpnia) dają mi pewność, iż rodziny bezproblemowo przezimują.
Karmienie na zimę i leczenie
Po 25 sierpnia w mojej pasiece przystępuję do układania gniazd zimowych. Wstępnie - jak już pisałem w poprzednich wydaniach czasopisma – gniazda zimowe układam, a raczej dobieram plastry, na których pszczoły będą zimowały już w połowie lipca, gdy matki zaczynają czerwić na pszczoły zimowe.
Fot. 2. Karmienie na zimowlę Apifoodem. fot.© Przemysław Grobelny
W sierpniu dokonuję tylko rutynowej kontroli tych plastrów, jakości czerwienia matek, ilości zgromadzonej pierzgi. Zimuję silne rodziny pszczele na 10 ramkach wielkopolskich (8 z suszem i 2 z węzą), więc karmię rodziny pszczele mające w gnieździe 8 ramek.
Rodziny, które miały wcześniej uzupełniony żelazny zapas, o którym pisałem wyżej, dostają po 10 kg cukru w roztworze wodnym 3:2 w trzech dużych dawkach lub jednorazowo 10 kg syropu izoglukozowego, co jest odpowiednikiem ok. 8 kg cukru w przeliczeniu na suchą masę (fot. 2.).
Po zakończeniu karmienia dokładam jako skrajne ramki z węzą i podstawiam pod gniazdo pusty półkorpus jako poduszkę powietrzną na okres zimowli. Półkorpus daję z uwagi na to, iż stosuję niskie dennice osiatkowane, które są otwarte na okres zimowli (mają wysunięte wkładki dennicowe).
Na gniazdo natomiast kładę albo powałki podbite folią z wyciętymi otworami na trzy lub pięć pajączków, albo samą folię ogrodniczą, tak ułożoną, by zakrywała ona tylko ramki z suszem, a nie zakrywała ramek skrajnych dołożonych z węzą (służących jako zatwory).
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Takimi działaniami minimalizuję stosowanie w swojej pasiece chemii, jaką jest niezaprzeczalnie Apiwarol, który póki co, jest jak na razie jedynym skutecznym lekiem w walce z Varroa destructor.
Przemysław Grobelny
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 500 106 300
„Pasieka” nr 4/2015 - pobierz bezpłatny ebook (cały numer) na czytniki, smartfony i komputery. Dowiedz się więcej.