Pożytki pszczele blisko pasieki
Wiosną pszczoły poszukują pożytku pszczelego podczas pierwszych oblotów. W tym czasie pożytki powinny znajdować się jak najbliżej pasieki. Wczesne pożytki decydują o sile i kondycji rodzin pszczelich. Często spotykam się z opinią pszczelarzy amatorów, że rodziny nadrobią stracony czas. Jednak słabe rodziny nie zdążą dojść do siły na czas, kiedy pożytku będzie pod dostatkiem.
Podbiał
fot . © Krzysztof LewandowskiZmiany klimatyczne następują bardzo szybko. Prowadząc pasiekę trzeba myślami wybiegać w przyszłość, wziąć pod uwagę, co się będzie działo za parę lat. Roślinami wcześnie kwitnącymi są podbiał i wierzba iwa.
Podbiał
Podbiał to roślina wieloletnia o żółtych kwiatach. Kwitnie od marca aż do maja. Pierwsze wyrastają kwiaty, liście znacznie później. Podbiał można sadzić wokół uli i pod nimi, jeśli są to ule stojące na nóżkach. Podbiał rośnie na ziemiach klasy 5 i 6, często występuje na żółtym piasku. Kwiaty można sadzić pod drzewami liściastymi, takimi jak akacja, lipa. Podbiał rośnie nad rowami blisko zbiorników wodnych. Będzie dobrym pożytkiem rosnącym blisko pasieki, dającym pszczołom możliwość dojścia do siły z początkiem wiosny.
Roślinę tę można łatwo podzielić, tak jak byliny sadzone w ogrodzie. Wykopany krzak ostrożnie, ale zdecydowanie rozrywamy na kilka części. Każda sadzonka musi mieć kilka pączków i dobry system korzeniowy. Można to zrobić wczesną wiosną lub jesienią. Kwiaty i liście podbiału są również cennym surowcem wykorzystywanym w zielarstwie i przez firmy farmaceutyczne.
Wierzba iwa
Smukłe drzewo, wiosną wypuszcza pąki kwiatowe. Gałązki wycina się przed Świętami Wielkanocnymi i wykorzystuje się do tworzenia palm. Drzewo dające obfite wczesne pożytki pszczołom rośnie na słabych glebach. Pszczoły odwiedzają wierzby od rana aż do popołudnia. Wierzbę iwę można sadzić blisko pasiek jako wczesny pożytek. Pod nią można sadzić np. mniszek lekarski zwany potocznie mleczem. Mniszek lekarski jest rośliną wieloletnią i dobrze rośnie pod drzewami, których gałęzie nie zacieniają go nadmiernie. Miód mniszkowy ma przyjemny aromat i jest chętnie kupowany przez konsumentów.
Sadzonki z gałązek wierzby iwy
Aby utworzyć sadzonkę iwy należy w połowie lutego wyciąć ostrym sekatorem jednoroczne lub dwuletnie gałązki wierzby. Następnie wiążemy je w pęczki i przechowujemy w zacienionych i chłodnych miejscach do końca marca. Gałązki najlepiej przechowuje się w piwnicy, owinięte w lekko wilgotną tkaninę. Sprawdzamy co 10 dni czy kora na gałązkach się nie marszczy. Marszczenie spowodowane jest zbyt suchym powietrzem w piwnicy. W takiej sytuacji należy postawić naczynia z wodą, aby nawilżyć powietrze. Sadzonki zrobione z suchych gałęzi nie przyjmą się.
Początek kwietnia to pora tworzenia sadzonek zwanych sztobrami. Na zdjęciu widać jak powinna wyglądać sadzonka. Przycinamy gałązkę na długość 5-6 oczek. Cięcie nad górnym oczkiem wykonujemy ukośnie, aby woda swobodnie spływała podczas deszczu i podlewania. Natomiast dolną część sadzonki odcinamy w linii prostej około pół centymetra nad oczkiem. Aby gałązki lepiej się przyjęły używamy ukorzeniacza do sadzonek liściastych.
Sadzenie iwy na wyznaczonym terenie
Teren do ukorzenienia się sadzonek powinien znajdować się blisko źródła wody oraz być wolny od chwastów. Wytyczamy sznurkiem rzędy w odległości około 30 cm. W rzędzie sadzimy sztobr co pięć, dziesięć centymetrów. Szpikulcem robimy otwór tak głęboki, aby schowały się trzy oczka w ziemi. Dwa oczka pozostające nad ziemią dadzą początek nowej koronie drzewa. Przed wsadzeniem sztobru do ziemi moczymy dolną część sadzonki w ukorzeniaczu i delikatnie wsadzamy do ziemi, ugniatając szpikulcem ziemię obok sadzonki. Sadzonki podlewamy i pilnujemy, aby wokół nich nie rosły chwasty. Ukorzenione gałązki trzymamy w szkółce 3-4 lata. Na miejsca stałe wierzby sadzimy jesienią. Prowadzenie sztobrów w formie drzewek jest bardziej opłacalne, ponieważ ziemię pod drzewami możemy zagospodarować pod uprawę innych roślin o późniejszym terminie kwitnienia. Liczba posadzonych drzew zależy od wielkości pasieki. Optymalna ilość to 20-50 drzew. Samodzielnie wykonując sadzonki wierzby iwy zaoszczędzamy pieniądze i jesteśmy pewni, że posadzone przez nas drzewa spełnią nasze oczekiwania.
Krzysztof Lewandowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.