fbpx

NEWS:

Nastrój rojowy zaczyna się zawsze

w następnym dniu po ostatnim przeglądzie


Czy tworzenie odkładów to dobra inwestycja?


Jak już pisałem w „Pasiece” 1/2006 , mam zasadę, że po pierwszym wiosennym przeglądzie łączę najsłabsze rodziny. Przypomnę, że na 30 rodzin zimowanych w styropianowych ulach Wielkopolskich zazwyczaj do połączenia kwalifikuję 20-30 % rodzin. Tak więc po połączeniach zwolnionych zostaje do 5 uli.


© J a n u s z P u d e ł k o


Na toczku pozostaje około 25 rodzin ustawionych „trójkami” lub „parami”. Oczywiście rodziny, które powstały z połączenia dwóch ocenionych wcześniej jako słabsze, opisuję adnotacją „matka do wymiany”. Zabieg ten przeprowadzam w czasie przerwy pożytkowej, po przekwitnięciu mniszka. Zwolnione ule styropianowe czyszczę z resztek propolisu i wosku, dokładnie myję wodą z płynem do mycia naczyń oraz przepłukuję bieżącą wodą.

Wczesne odkłady tworzę w momencie otrzymania pierwszych mateczników lub matek hodowlanych. Najczęściej jest to ostatnia dekada maja, w czasie najbardziej intensywnego zbioru nektaru z mniszka. Należy zwrócić uwagę, że termin ten podyktowany jest koniecznością unasienniania się i podjęcia czerwienia przez matkę w czasie, gdy pożytek mniszkowy już zanika. Przygotowane ule ustawiam obok najmocniejszych rodzin produkcyjnych z matkami starszymi niż ubiegłoroczne. Z innych rodzin zabieram tyle ramek czerwia, w przeważającej części krytego, i tyle ramek z zapasami, aby utworzyć w przygotowanych ulach słabe trzyramkowe odkłady zawierające ramkę z zapasami, ramkę z czerwiem oraz dołożoną ramkę osłonową z magazynu. Oczywiście ramki zabierane z innych rodzin muszą być gęsto obsiadane przez pszczoły. Obowiązkowo do każdego tworzonego odkładu strząsam pszczoły z dwóch innych ramek. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że pszczoły tworzące dany odkład pochodzą z różnych rodzin produkcyjnych.

Następnie podklejam matecznik lub klateczkę z matką do ramki z czerwiem, wstawiam przegrodę zacieśniającą, powałkę, pusty półkorpus i zamykam ul. Wylotek przymykam na tzw. „jedną pszczołę”, pomimo że tworzone odkłady w czasie intensywnego pożytku nie są narażone na rabunki innych rodzin. Należy liczyć się z tym, że utworzone na tym samym toczku odkłady pozbawią się pszczoły lotnej, która powróci do ula macierzystego.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Reasumując, wczesnowiosenne łączenie najsłabszych rodzin oraz tworzenie na podanej zasadzie w ich miejsce odkładów w moich warunkach klimatyczno – pożytkowych ma ekonomiczne uzasadnienie. W następnym artykule  przedstawię lipcowe odkłady będące inwestycją na następny sezon.

Tadeusz Kasztelan


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Amerykańscy pszczelarze podają do sądu EPA Zdjęcie: freepik.  Szóstego września grupa...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2019

Trzy miesiące więzienia za miód Leon Haughton spędził trzy miesiące...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2019

Bieszczadzkie niedźwiedzie niszczą pasieki Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyraził zgodę...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2019

Gmina Stryszawa oraz Stowarzyszenie „Beskidzkie Trutnie” rozdają sadzonki! Gmina Stryszawa...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 13-09-2019

Aż 3 medale dla Pasieki na Apimondii w Montrealu! Apimondia...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 12-09-2019

Prokuratura bada sprawę wydania zgody na stosowanie w Polsce...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 11-09-2019

„Najlepiej spożyć przed” czy „Najlepiej spożyć przed końcem” na...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 06-09-2019

54 ogniska zgnilca w Polsce   Według raportu "Stan zakaźnych chorób...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 30-08-2019

Niedźwiedź wie co dobre Zdjęcie: Na zdjęciu niedźwiedź grizzli. Autor:...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 29-08-2019