fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Polska

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za projektem o sprzedaży bezpośredniej, jednak z pewnymi poprawkami. Stwierdzono, że dni handlu powinny być w piątki i soboty, a nie, jak planowano wcześniej, w soboty i w niedziele. Zaproponowano, by projektem objęte były wyroby rękodzielnicze i spożywcze, a także rośliny ozdobne, ale nie ubrania. Miejsce, w którym ma odbywać się taki handel, powinno być obowiązkowo wyznaczone przez gminę. Prawdopodobnie ustawa wejdzie w życie 1 stycznia.

Gdańsk

Nieznany sprawca przewrócił 5 uli stojących na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Do zdarzenia doszło 31.10. Ule były spięte pasami i rodziny pszczele przeżyły.

Polska

Postanowiono, że od 2023 r. rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie pasów kwietnych w ramach projektu „Wieloletnie pasy kwietne”. Kwota to 4207 zł do 1 hektara, wypłacana co roku.

BEECOME 2021, Kraków

20-21.11.2021 odbyła się 8. Europejska Konferencja Pszczelarska Beecome 2021 online, nadawana na żywo z Krakowa. Partnerem wydarzenia tym razem była firma Łysoń, która doskonale odnalazła się w tej nowej wirtualnej i innowacyjnej formie, równocześnie organizując Międzynarodowe Targi Pszczelarskie online. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem słuchaczy nie tylko z Polski i innych krajów Europy, lecz również z USA, Azji i Afryki. W kolejnym wydaniu „Pasieki” ukaże się szersza relacja z tego wydarzenia.

Szczurowa, Szczepanowice, Wojakowa

W kilku miasteczkach powstały ogrody kieszonkowe z roślinami miododajnymi, a więc przyjazne zapylaczom. W sadzenie roślin zaangażowane były lokalne społeczności np. młodzież szkolna czy Koło Gospodyń Wiejskich. Projekty były realizowane we wsparciu Województwa Małopolskiego.

Kalisz

Mężczyzna ukradł 10 słoików miodu z lokalnego sklepu. Ponieważ było to włamanie, grozi mu 10 lat więzienia.


La Palma

Pięćdziesiąt dni po wybuchu wulkanu La Palma spod popiołów odgrzebano sześć uli. Pięć rodzin pszczelich przetrwało „pogrzebanie żywcem”, prawdopodobnie dzięki temu, że pszczelarz nie zdążył zebrać letniego miodu i owady nie głodowały, a pył przepuszczał powietrze, umożliwiając wymianę gazową.

RPA

Pszczoły przylądkowe (rasa pszczoły miodnej) zażądliły 63 pingwiny przylądkowe żyjące w Parku Narodowym Południowej Afryki. Ten gatunek ptaka jest zagrożony wyginięciem. Jest to sprawa precedensowa. Nie wiadomo, co sprowokowało owady do ataku.

Rosja – Polska

Polska stała się nowym importerem rosyjskiego miodu. W 2021 r. kupiliśmy od naszego sąsiada 141 t patoki o wartości 330 tys. $, tym samym stając się jednym z jej największych importerów.

Ogólne zapotrzebowanie na ten produkt wzrasta w Unii Europejskiej – ilość importowanego miodu z Rosji podwyższyła się z 2% w 2020 r. do 15% w 2021.

Australia

Na kontynencie wszczęto alarm po tym, jak na jednym ze statków znaleziono gniazdo pszczoły karłowej, Apis florea. Australijczycy, świadomi konsekwencji, jakie może spowodować introdukcja do środowiska gatunku inwazyjnego, podjęli środki zapobiegawcze. Pszczoła karłowa nie stanowi wielkiego zagrożenia dla pszczoły miodnej (nie konkurowałyby o pokarm), ale przenosi takie pasożyty jak Tropileaps i roztocze Varroa.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"