fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 58
Jakub Jaroński

Przegląd prasy światowej

„American Bee Journal” 12/2024

Międzynarodowe fałszowanie miodu

Ron Phipps w grudniowym magazynie „American Bee Journal” opisuje stan międzynarodowego rynku miodu. Zauważa, że wzmożone wysiłki międzynarodowe, które niosą ze sobą obietnicę skuteczności w przezwyciężeniu działań międzynarodowych karteli fałszowania miodu, nie odnoszą sukcesu, a stabilność populacji pszczół miodnych nadal jest zagrożona. To, co martwi przede wszystkim pszczelarzy i organizacje pszczelarskie to ceny dumpingowe na produkty z Chin i Azji. Autor przytacza badania miodu z października 2024 r. z Niemiec wykonane nowoczesną techniką wykorzystującą profile DNA. Wynika z nich, że aż 80% próbek miodu pobranych ze sklepów nie przeszło testów autentyczności. Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych Bernard Heuvel wyjaśnił w komunikacie prasowym, że pszczelarze europejscy są już zdesperowani, a ten problem zagraża funkcjonowaniu pszczół hodowlanych w zakresie zaopatrywania konsumentów w zdrową żywność. Raport z badań można przeczytać pod adresem https://cleanupthehoneymarket.com. Podobny skandal miał miejsce na Litwie. Związek Pszczelarzy w tym kraju chce wycofania miodów konkretnej marki z sieci Lidl, ponieważ były zafałszowane. Z kolei węgierscy pszczelarze żądają od swojego rządu, aby ten wprowadził ceny antydumpingowe na miód sprowadzany z Chin.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

„American Bee Journal” 10/2024, 03/2023

Czy pszczelarze przydomowi
muszą postępować jak zawodowcy?

Eric Talley na łamach „American Bee Journal” odpowiada w swoich artykułach na pytanie: czy pszczelarze hobbyści powinni gospodarzyć jak profesjonaliści i stosować metody dostosowane do intensywnej produkcji.

Sztuczna węza

Plastikowa węza została stworzona w celu oszczędności czasu i kosztów pracy pszczelarzy zawodowych. Jednak pszczoły miodne nie lubią plastiku. Będą odbudowywać taką węzę tylko wtedy, kiedy jest dobrze pokryta woskiem. Czasem pszczoły ściągają takie pokrycie na potrzeby wykorzystania wosku gdzie indziej. Później nie chcą już budować komórek w tym miejscu, w którym życzyłby sobie tego opiekun pszczół. Praca pszczelarza zawodowego jest dużo bardziej „automatyczna” i rzadko kiedy występują przestoje w produkcji miodu towarowego. Choćby z powodu wędrówek w celu poszukiwania takich pożytków. Wtedy te problemy z plastikową węzą nie mają takiego znaczenia. Owszem, przygotowanie drewnianych ramek z naturalną węzą jest bardziej czasochłonne i autor zaznacza, że rozumie potrzebę maksymalizowania zysków i ciągłego poszukiwania nowych sposobów na zmniejszenie czasu pracy, ale pszczelarze amatorzy nie powinni ulegać takiej ciągłej pokusie pogoni za dolarem.

Stymulowanie rozwoju

Pszczelarze zawodowi stymulują na wiosnę rozwój rodzin pszczelich, a konkretnie przyrost czerwiu. Celem jest posiadanie rodziny pszczelej gotowej na spodziewany pożytek towarowy w jak największej sile lub możliwość podzielenia rodziny na jak najwięcej odkładów, aby je zbyć. Stymuluje się rodziny za pomocą ciepła i karmienia paszą złożoną z cukru i pyłku. Pszczelarze przydomowi i stacjonarni prawdopodobnie nigdy nie powinni rozpoczynać karmienia pszczół w celu przyspieszenia odchowu czerwiu przez pszczoły, a na pewno nie 4–6 tygodni przed spodziewanym pożytkiem towarowym. Skutkami ubocznymi takich złych praktyk jest jednocześnie większy przyrost populacji roztoczy Varroa i obciążenie chorobotwórczymi wirusami.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Eric Talley jest pszczelarzem w stanie Karolina Północna w USA. Hoduje odkłady i matki o cechach VSH.

„Dymak” 12/2024

Vespa velutina na Słowacji
166 km od granicy z Polską

Na Słowacji pierwszy raz odkryto nowy gatunek inwazyjnego szerszenia azjatyckiego Vespa velutina, który na terenie Europy jest szybko rozprzestrzeniającym się obcym gatunkiem inwazyjnym. Stanowi on realne zagrożenie dla pasiek. Nasze pszczoły miodne europejskie nie są dostosowane do obrony przed nim tak jak przed rodzimym szerszeniem europejskim Vespa crabro, który nie stanowi zagrożenia dla silnych i zdrowych rodzin pszczelich. Obecność szerszenia Vespa vetulina potwierdziła ekspertka z Francji, gdzie pszczelarze i przyrodnicy zmagają się z tym problemem już od 2005 r. Francja była pierwszym rejonem europejskim, do którego przedostał się ten gatunek szerszenia z Azji.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"