fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 40

Miododajna rabata w kolorach niebieskim i fioletowym

Malownicza rabata miododajna na słonecznej skarpie wygląda okazale i z pewnością przyciąga uwagę swoim kolorem i zapachem nie tylko owady zapylające.

Miododajna rabata w kolorze niebieskim i fioletowym. Ilustr. Zuzanna Szela

Głównymi dominantami tej kompozycji ogrodowej są schody w jasnym kolorze, okazałe egzemplarze żywotników oraz malownicze świdośliwy. Są to krzewy lub niskie drzewa o luźnej, ażurowej koronie. Efektowne obfite kwitnie wiosenne i smaczne owoce, dojrzewające już w czerwcu, są dodatkowymi atutami tej rośliny. Wykonując schody ogrodowe, możemy użyć 3 rodzajów materiałów: drewna (np. jodły), kamienia i prefabrykatów betonowych. Całość umiejscowiona na południowej skarpie może odrobinę przypominać krajobraz śródziemnomorski.

W ostatnich latach wielu użytkowników ogrodów decyduje się na usunięcie tui ze względu na ich wygląd i rozmiary, a także trendy ogrodnicze. Mój przykład aranżacji jest podpowiedzią, że duże żywotniki poddane cięciom pielęgnacyjnym, formującym oraz wiązaniu koron, mogą stać się bardzo wdzięcznym tłem dla atrakcyjnych kompozycji z kwitnących krzewów i bylin. Pozostawione w ogrodzie chronią dodatkowo wrażliwsze rośliny od wiatrów, słońca, a także stanowią dla nich naturalną podporę.

Nasza rabata miododajna miękkimi liniami delikatnych, ażurowych pokrojów roślin otacza schody, co sprawia, że wyglądają one bardzo naturalistycznie. Aby uzyskać ten subtelny efekt, rośliny sadzimy pojedynczo lub po ok. 3 egzemplarze.

Wysokie budleje posadzono na szczycie skarpy a niższe krzewy i byliny u stóp schodów. W ten sposób optycznie zwiększono różnicę poziomów, co uatrakcyjnia przestrzeń. Skarpa ma w rzeczywistości 100 cm wysokości. Schody mają szerokość ok. 300 cm, rabata po ich lewej stronie jest szerokości 150 cm a jej druga część, po prawej, ok. 400 cm.

Do naszego przykładu miododajnej aranżacji ogrodowej wybrałam rośliny kwitnące na niebiesko. Sięgnęłam po gatunki tolerancyjne co do siedliska. Są to:

  1. Buddleja davidii ADONIS BLUE 'Adokeep', budleja Davida ADONIS BLUE 'Adokeep', rozstawa ok. 150 cm.
  2. Caryopteris ×clandonensis, barbula klandońska, rozstawa ok. 50 cm.
  3. Stachys byzantina, czyściec wełnisty, rozstawa ok. 30 cm.
  4. Ajuga reptans, dąbrówka rozłogowa, rozstawa ok. 20 cm.
  5. Veronica longifolia 'Marietta', przetacznik długolistny 'Marietta', rozstawa ok. 30 cm.

Niebieski i fioletowy kolor kwitnienia krzewów i bylin uwydatniony został poprzez towarzystwo roślin białokwitnących (wrotycz maruna) i neutralnych kolorystycznie (irga Dammera, bylica Schmidta i ostnica cieniutka).

  1. Tanacetum parthenium, wrotycz maruna, rozstawa ok. 30 cm.
  2. Artemisia schmidtiana 'Silver Mound', bylica Schmidta 'Silver Mound', rozstawa ok. 30 cm.
  3. Cotoneaster dammeri, irga Dammera, rozstawa ok. 70 cm.
  4. Stipa tenuissima, ostnica cieniutka, rozstawa ok. 30 cm.
Miododajna rabata w kolorze niebieskim i fioletowym. Ilustr. Zuzanna Szela

Uwaga: Rośliny rosnące w naszych ogrodach to nierzadko gatunki obce. Rośliny takie mogą być w różnym stopniu inwazyjne. Przy obecnych zmianach klimatu (wzrost temperatur, zmiany warunków wodnych siedliska, brak mroźnych, śnieżnych zim) niektóre z nich mogą zacząć konkurować z roślinami rodzimymi, wypierając je, co jest niekorzystne dla bioróżnorodności. Obserwuj uważnie bliskie twojemu ogrodowi zbiorowiska. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj resztek ogrodniczych (resztek po plewieniu, przyciętych pędów itp.) na tereny otwarte.

Zuzanna Szela

Masz pytanie dotyczące roślin miododajnych i aranżacji z ich wykorzystaniem?
Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"