fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Kraków

18 października 2024 r. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbyła się druga konferencja pszczelarska pt. „Szanse i zagrożenia stojące przed organizacjami pszczelarskimi”. Prezesi wojewódzkich kół pszczelarskich oraz stowarzyszeń (niezrzeszonych w PZP) mogli się spotkać po raz drugi na tego typu wydarzeniu, by omówić najważniejsze i najbardziej aktualne sprawy dotyczące branży. Szczegółową relację z tego wydarzenia zamieściliśmy na str. 6.

Tarnów

Początkiem września z tarnowskiej pasieki złodziej ukradł 24 rodziny pszczele. Właściciel pasieki, Roman Gajda, zgłosił sprawę na policję 07.09.2024 r. Straty wycenił na 20 tys. zł. Pszczelarz przewidział nagrodę dla osoby, która pomoże mu w ujęciu sprawców lub sprawcy. Tak jak w pozostałych sprawach o kradzież uli, przestępstwa najprawdopodobniej dokonała osoba, która sama ma pasiekę.

Polska

W naszym kraju wciąż przybywa pasiek, co przekłada się również na przepszczelenie. Jak podaje portal farmer.pl (za Instytutem Ogrodnictwa w Puławach), na przestrzeni dwóch lat liczba rodzin pszczelich zarejestrowanych w bazie Inspekcji Weterynaryjnej wzrosła o ponad 350 tys. (ponad 17%). Przyrost liczby rodzin odnotowano w każdym województwie, przy czym najwięcej pni przybyło (w ujęciu procentowym) w województwie łódzkim, podkarpackim i opolskim.

Wrocław

Na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego zaobserwowano ściśle chronione czarne pszczoły. Dwie zadrzechnie czarnorogie zostały wypatrzone przy pniu złamanej lipy. Taki wybór miejsca na zimowanie jest typowy dla tego gatunku. Czarne pszczoły to gatunek ciepłolubny. Zdaniem naukowców ich pojawienie się na Dolnym Śląsku nie jest przypadkowe.

ŚWIAT

Szwajcaria

27.10.2024 w malowniczym Rapperswil odbyła się druga edycja Wielkiej Wystawy Pszczół z inicjatywy Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji oraz Ambasady RP w Szwajcarii. Poprzez to wydarzenie promowana jest bioróżnorodność oraz ochrona dzikich pszczół. Wystawa zgromadziła prace artystów, rzemieślników i ekologicznie odpowiedzialnych marek, które poprzez sztukę użytkową, projektowanie oraz rzemiosło pragną zwrócić uwagę na fundamentalną rolę pszczół w ekosystemie. Wydawnictwo Pasieka objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Kirgistan

Na naszej stronie (https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-ze-swiata/4350-miod-na-kolach-czyli-jak-pszczelarze-koczownicy-prowadza-pasieki-w-gorach-kirgistanu) znajdziecie interesujący reportaż o pszczelarzach-koczownikach, którzy prowadzą pasieki w górach Kirgistanu. Globalne ocieplenie odbija się na życiu rodziny: ule trzeba wywozić coraz wyżej w góry, do doliny Naryn, skąd swój początek biorą rzeki wpadające w Syr-darię. Jest tam chłodniej i bardziej wilgotno, co sprzyja nektarowaniu roślin.

Mołdawia

Sytuacja w mołdawskim pszczelarstwie staje się coraz gorsza. Podczas mołdawskiego Dnia Pszczelarza w Kiszyniowie pszczelarze zwracali uwagę, że potrzebne jest wsparcie władz i większe dotacje dla mniejszych gospodarstw pasiecznych, a nie tylko dla firm. Co zaskakujące, to mimo mniejszej produkcji miodu z powodu suszy w tym roku, eksport miodu zwiększył się dwukrotnie. W pierwszej połowie 2023 r. za granicę wysłano 900 t miodu, a w tym samym okresie bieżącego roku prawie 1900 t.

Ukraina

Na www.pasieka 24.pl możecie przeczytać krótką rozmowę z Wiktorią Kirejewą, wicemin. ochrony środowiska i zasobów naturalnych oraz przedstawicielką delegacji Ukrainy, którą przeprowadził serwis informacyjny ONZ na temat wpływu wojny na stan ekologii w Ukrainie.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"