UWAGA! Artykuł pochodzi ze starych wydań Pasieki. Część wiedzy może być już nieaktualna.
Pamiętaj by zawsze sprawdzić informacje w nowszych numerach "Pasieki". Wiele informacji z zakresu leczenia pszczół lub gospodarki pasiecznej uległo zmianie. Informacje zawarte w tym artykule utrzymujemy na stronie w ramach archiwizacji wiedzy pszczelarskiej.
Zwalczanie motylicy
Z doświadczenia wiem, że motylica znajduje się w każdym ulu i tak samo jak z warrozą niemożliwe jest jej całkowite wyniszczenie. Z tym musimy się niestety pogodzić. Nie chciałbym niczego powtarzać, co omówił już kolega Jan Plewa w swoim artykule, opublikowanym w wydaniu „Pasieki” nr 3/2010. Motylicę można jednak zwalczać, poprzez odebranie jej ulubionego żerowiska. Wiadomo jest nam wszystkim pszczelarzom, że motylica z upodobaniem znosi jajka w starych ciemnych ramkach.
fot.©Mieczysław Janik Jeśli ktoś uważnie przeczytał sposób pielęgnacji moich pni pszczelich, to powinno takiemu nie ujść uwadze, że ja już wiosną w pierwszych nadstawkach, przygotowuję 4 ramki w moich pniach pszczelich w celu umieszczenia ich później w izolatorach. Dalej, w środkowej nadstawce, w której ograniczam czerwienie matki, pozostawiam jej także tylko 4 starsze ramki do czerwienia. Postępując w taki sposób, mam w każdym pniu pszczelim tylko 8 starych, ciemnych ramek.
Te 4 stare ramki, jakie zawiesiłem w dolnej nadstawce są zaczerwiane przez matkę w izolatorze i potem po zakryciu znajdującego się w nich czerwiu, z uli wyciągane i zawieszane w odkładach. Po umieszczeniu matek w izolatorach, w tych 4 ramkach zawieszonych w środkowej nadstawce, po wyjściu z czerwiu młodych pszczół, zostanie w nich składany przez pszczoły miód i pyłek.
Po wybraniu reszty miodu wszystkie te stare ramki, zawieszane są do odkładów, do których przedtem zawiesiłem już ramki z czerwiem z izolatorów. W taki sposób zapewniam młodym pszczołom w wystarczającej ilości potrzebnego do ich rozwoju pyłku. Po wyjściu z czerwiu młodych pszczół i po przeprowadzeniu zabiegu zwalczania warrozy, usuwam z takiego bardzo silnego pnia pszczelego wszystkie stare ramki. W ich miejsce zawieszam nowo zbudowane ramki.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Konrad Hajduczek