Zimowanie pszczół
Zastanówmy się nad czynnikami zewnętrznymi, które wpływają na prawidłowy przebieg zimowli pszczół. Według opinii wielu pszczelarzy nie mamy na nie wpływu, kiedy zimowla odbywa się na pasieczysku a nie w stebniku.
fot. © Andrzej Chlebowski Po tragicznej w skutkach zimowli sprzed dwóch lat słyszałem dużo komentarzy na temat przyczyn osypu pszczół. Po dokonaniu oględzin moich dwóch pasiek, oprócz znanych i szeroko opisanych, wyodrębniłem dwie:
• wpływ ptaków,
• drgania o różnorodnym pochodzeniu.
Wpływ ptaków na zimowlę pszczół
Jak sobie przypominamy, zima sprzed dwóch lat (2005/2006) trwała długo i charakteryzowała się niskimi temperaturami oraz obfitością śniegu. Zmusiło to ptaki do poszukiwania żerowisk zastępczych. Pasieki stanowiły doskonały rodzaj „barów szybkiej obsługi”. Głównymi ich „klientami” były dzięcioły i sikorki. Zniszczenia w dwóch oglądanych przeze mnie pasiekach były ogromne. W jednym przypadku było to 20 pni, a w drugim na 8 pni pozostał tylko 1. Widziałem różne rozwiązania konstrukcyjne uli stosowane przez pszczelarzy w postaci siatek lub deseczek osłonowych, które jednak nie zabezpieczają w pełni przed dostępem ptactwa do oczek wylotowych. Niemal powszechnie przez pszczelarzy i producentów uli stosowane są deseczki wylotowe ustawione poziomo w stosunku do oczka wlotowego. Tymczasem wystarczy obserwować loty pszczół i wyciągnąć odpowiednie wnioski, a rozwiązanie nasuwa się samo.
W numerze 4/2006 „Pasieki” zdjęcie na stronie 21 przedstawia pszczoły „podchodzące do lądowania”. Widać wyraźnie, pod jakim kątem osiadają na prawie poziomej desce wylotowej. Dotyczy to szczególnie pszczół obładowanych nektarem i pyłkiem, które przy kontakcie z deską uderzają o nią spodnią, najbardziej unerwioną częścią odwłoka. W ten sposób narażamy pszczoły na ból, stres i zdenerwowanie. Aby się o tym przekonać, proponuję następujące doświadczenie. Do istniejącej deski wylotowej należy dostawić dodatkową deskę o szerokości 15-20 cm, opartą jednym końcem o deskę wylotową, drugim o ziemię tak, aby dostawiona deska pochylona była pod kątem około 45o. Zaobserwujemy, że pszczoły lekkie będą lądowały w górnej części dostawionej deski, a pszczoły obładowane nektarem i pyłkiem w okolicy środka i niżej. Po momencie odpoczynku „pieszo” ruszą w kierunku oczka wylotowego.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
mgr inż. Andrzej Chlebowski
rzeczoznawca SITR