fbpx

NEWS:

W pasiece jesienią

Jesienią obserwujemy diametralnie zmieniającą się przyrodę - z dnia na dzień zmieniają się kolory liści i w końcu opadają. Większość ludzi nie lubi tej pory roku i kojarzy się z chorobami i szarugą. Wczesną jesienią musimy jednak zadbać o kilka ważnych spraw w pasiece. Praca przy pszczołach zakończyła się już dawno - gdy uzupełnimy zapasy zimowe praktycznie nie ma potrzeby zaglądania do uli, gdyż możemy stworzyć sobie więcej problemów niż pożytku przez naszą ciekawość.

fot.© Milan Motyka
fot.© Milan Motyka

Wiele pasiek wywożonych na późne pożytki jest lokalizowanych na miejsce zimowania ok. połowy września i w tych pasiekach oraz korzystających z pożytków późnych kalendarium prac opóźnia się.

Ciepła jesień

Czasami zdarza się tak, że jesień bywa nadzwyczaj ciepła i niestety w rodzinach matki czerwią a zapasy zimowe, które uzupełnialiśmy są używane do wychowu pszczół - gdy pogoda dopisuje te pszczoły „najedzą” się pyłku, ale przede wszystkim zdążą dokonać oblotu i opróżnić jelita z kału. Aby pszczoły przetrwały, musi to nastąpić w ciągu 10 dni od wygryzienia.

Często po ciepłej jesieni obserwujemy spore osypy pszczół na dennicy, zwłaszcza gdy ciepła pogoda jest przerywana długimi chłodami, kiedy temperatura uniemożliwia loty pszczół. Aby zabezpieczyć się przed długim czerwieniem matek powinniśmy po uzupełnieniu zapasów zadbać, aby rodzina miała dopływ świeżego zimnego powietrza z zewnątrz, co z pewnością ograniczy matkę w czerwieniu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Zabezpieczanie pasieki

Podczas ciepłych dni powinniśmy zadbać, aby nic nie niepokoiło naszych podopiecznych podczas późnej jesieni i zimy. Najważniejsze, aby pszczołom nie przeszkadzały gryzonie. W tym celu powinniśmy zabezpieczyć ule, a zwłaszcza wyloty kratkami, które uniemożliwią gryzoniom wejście do ula przez wylotek. Gdy w zimie do ula dostaną się myszy, doprowadzają do tragicznego finału rodziny - często jest w fatalnej kondycji lub osypała się.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Wzbogacanie bazy pożytkowej

Każdy pszczelarz po kilku latach pszczelarzenia na danym terenie zna pożytki, jakie występują w jego okolicy. Często jednak nie zadowalają nas jednak wyniki, jakie osiągamy, a gdy w terenie jest możliwość nasadzenia roślin wieloletnich – bylin, krzewów bądź drzew – korzystamy z tej okazji.

ul figuralny, fot.© Maria i Eugeniusz Sapiołko
fot.© Maria i Eugeniusz Sapiołko

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Podsumowanie sezonu

Gdy wszystkie czynności związane z przygotowaniem pasieki już zrobimy, mamy czas na pracę w pracowni: czyszczenie ramek, korpusów, przetapianie woszczyny, reperowanie elementów uli i ich odkażanie. To dobry moment na przeglądniecie notatek pasiecznych z prac letnich, jak i wyników, które osiągnęły poszczególne pnie.

Gdy wyciągniemy wnioski z notatek, jesteśmy w stanie polepszyć wyniki w latach kolejnych a z pewnością nie będziemy popełniali tych samych błędów. Osoby posiadające pasieki podczas zimy mogą sobie pozwolić na urlop, choć z pewnością wielu już nie może doczekać się, gdy znów będą mogli cieszyć się pracą przy pszczołach.

Marcin Mierzwa


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Zapraszamy na wydarzenie "Mała Pszczoła, Wielki problem"! Już w ten piątek...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Pszczoły a zanieczyszczenie powietrza Zdjęcie: User13884442, freepik. Czteroletnie badania dowodzą, że...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Miejskie trzmiele są większe Zdjęcie: Pixabay. Urbanizacja wpływa na przyrodę –...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Konkurs nr 3 w ramach akcji Korona dla Pszczół Zdjęcie:...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-09-2020

Miód a podatek cukrowy Zdjęcie: freepik. Podatek, który w założeniu ma...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-09-2020

Kradzież ramek z czerwiem Zdjęcie: freepik. Nieznany sprawca systematycznie zabierał z...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2020

Niemcy - spadek produkcji miodu Zdjecie: Alexgrec, freepik. W Niemczech tegoroczne...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 16-09-2020

Kosił łąkę kwietną na karmę dla królików Zdjęcie: Jarosław Gerczak. Jarosław...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-09-2020

W Szczecinie stanęła pierwsza miejska barć Zdjęcie: Materiały miasta Szczecin. Prawdziwa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-09-2020