NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Pszczoły lubią mieszkać pod kloszem

Klosz izoluje od otoczenia. Chroni od wpływów zewnętrznych. Pszczoły wiedzą o tym już miliony lat. Zaklejają kitem wszystkie szczeliny w ulu poza wylotkiem, i to nie tylko na zimę, zamieniając ul w szczelny klosz, w którym wymiana powietrza odbywa się tylko przez dno ula, głównie przez wylotek. Tylko w takich warunkach są w stanie sterować ruchem powietrza w ulu zgodnie ze swoimi potrzebami i wykluczyć niekontrolowany przeciąg.


fot.© Dariusz Małanowski

Robią to chyba w głębokim przekonaniu, że nie jest dobrze mieszkać w warunkach, w których, w pojęciu pszczół, hula wiatr. W ulu zamienionym w klosz, ogrzewanie zimnego powietrza w kłębie i jego stygnięcie na zimnych ścianach powoduje obieg zamknięty, którego prędkość w niezakłóconych warunkach byłaby tym szybsza, im większe są różnice temperatury powietrza wstępującego w kłębie i opadającego wzdłuż ścian ula.

Pszczoły regulują prędkość tego obiegu przez zmianę zagęszczenia w kłębie i zużycia pokarmu tak, aby zachować optymalną temperaturę, wilgotność i skład powietrza w otoczeniu matki pszczelej.

Pszczoły czują się najlepiej w ulu z miękkiego drewna. W naszej strefie klimatycznej jest nim drewno lipowe. Miękkie drewno łatwiej wchłania i przewodzi wodę. Na zimnych ścianach stopniowo wykrapla się z powietrza ulowego para wodna. Wykroplona woda migruje przez komórki drewna tak jak w żywym drzewie, jednak nie do liści, lecz na zewnątrz ula i odparowuje na wietrze.

Ten proces zachodzi tym szybciej, im niższa jest temperatura zewnętrzna, im cieńsze są ściany ula i im większe jest ich przewodnictwo cieplne, zależne też od nawilżenia. Jeżeli temperatura powietrza zewnętrznego, mierzona przy gruncie wynosi -5°C, a jego wilgotność względna - 85%, to 1 m3 tego powietrza zawiera tylko 2,9 g pary wodnej. W tych warunkach powietrze ulowe może w miarę spływania w dół oziębić się na ścianach do 0°C.

Przy pełnym nasyceniu parą wodną zawiera jej w 1 m3 4,9 g. To powietrze jest nieco lżejsze od powietrza zewnętrznego i płynie w kierunku niższego ciśnienia pod gniazdo i z powrotem do kłębu pszczelego. Zawierając mało pary wodnej daje się łatwo ogrzać do temperatury 23°C, dzięki czemu jego wilgotność względna zmniejsza się do 23,6%.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Alojzy Toma


<?php $pas='2012nr6str18'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2012_6/Pasieka_2012nr06_[56].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025