NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Jak zabezpieczyć ul na zimę?

Z tak postawionym pytaniem kojarzy się najczęściej zabezpieczenie pszczół przed zimnem. Jednak zimującym pszczołom nie straszne są mrozy, lecz wilgoć. Jednym z ważniejszych czynników kształtowania warunków dla zimujacych pszczół jest wielkość gniazda.

Pszczoły muszą niezależnie od temperatury zewnętrznej wysiłkiem własnego organizmu ogrzać zajętą w ulu przestrzeń. Powinna więc ona być dostosowana do wielkości rodziny. Im przestrzeń ta będzie większa, tym większe nastapią straty ciepła kłębu.

Jak zabezpieczyć ul na zimę

W gnieździe nie powinno być nie obsiadanych a zarazem chłodnych plastrów. Nie obsiadany bowiem przez pszczoły plaster jest taką samą chłodną powierzchnią jak inne powierzchnie oddalone od pszczół, na których skrapla się para wodna.

W zimnym gnieździe plastry nie obsiadane przez pszczoły są na wiosnę zawsze wilgotne, a jeżeli zawierają pierzgę – zazwyczaj są spleśniałe. Rozwój takich rodzin wiosną jest słaby, a osyp zimowy zwiekszony.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Do ocieplenia gniazd z góry należy używać mat słomianych lub poduszek wypełnionych materiałem przepuszczającym powietrze. Mogą to być poduszki wypełnione sieczką, mchem, liśćmi paproci lub pociętą i dopasowaną kołdrą. Można także położyc na ramki warstwę gazet, ale pod warunkiem pozostawienia szerokiego wylotu umożliwiającego swobodną wymianę powietrza.

Wylot ula w zimie musi zapewnić nie tylko odpływ powietrza przesyconego parą wodną, ale również dopływ potrzebnej ilosci tlenu. Na ogół początkujący pszczelarze są skłonni pozostawiać zbyt małe wyloty.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

W starych typach uli, które mają dwa wyloty, górny zamykamy, a pozostawiamy tylko dolny. Przed zazimowaniem należy sprawdzić, czy ul jest lekko nachylony w kierunku wylotu. Zapobiegnie to gromadzeniu się skroplonej pary wodnej na dnie po przeciwnej stronie wylotu i pleśnienia spadłych pszczół.

Wskazane byłoby, aby pasieczysko było osłonięte od wiatrów, gdyż zimowe przeciągi i silne wiatry niekorzystnie wpływaja na spokojną zimowlę pszczół.

Jan Plewa


<?php $pas='2013nr6str6'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2013_6/Pasieka_2013nr06_[62].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025