fbpx

NEWS:

Pszczelarska Pavlova

Pszczelarska Pavlova

Zdjęcie: Agnieszka Wielińska, Wydawnictwo Pasieka. 

Pavlova wcale nie jest deserem bardzo trudnym do stworzenia. Jednocześnie jest przepyszna i robi wrażenie na gościach. Można ją podać np. na imprezie sylwestrowej albo na przyjęciu urodzinowym. Chociaż nasza „pszczelarska Pavlova” jest z miodem dodanym tak, by nie stracił swoich prozdrowotnych właściwości, to nie ma sensu się oszukiwać – miód i owoce to najzdrowsza część tego kalorycznego deseru. Kto jednak powiedział, że mamy być całe życie na diecie?

Miód, chociaż bardzo zdrowy, w kuchni bywa kapryśny. Trzeba się postarać, by połączył się z zimną śmietaną czy mlekiem, a gdy robimy dania ciepłe, musimy uważać, aby się nie przegrzał (dlaczego, przeczytasz tutaj). Mimo wszystko warto się postarać!

 

Beza

- białka jajek 6 szt.

- cukier drobny 350 g

- cukier puder 50 g

- mąka ziemniaczana 20 g 

- sok z cytryny

- szczypta soli

 

Krem

Ser mascarpone 250 g

½ szklanki śmietanki 30%

1 łyżka cukru waniliowego*

1 łyżeczka cukru

2 łyżki miodu o łagodnym smaku (nie spadziowego lub gryczanego) np. akacjowego i koniecznie od polskiego pszczelarza. Dlaczego przeczytasz tutaj (przewiń na dół strony).

* lub cukru wanilinowego

Do przybrania:

Miód, owoce

 

Beza

  1. Piekarnik nagrzać do 180°. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia.
  2. Białka ubić na sztywno z małą szczyptą soli. Następnie stopniowo dodawać drobny cukier, po 1 łyżce, cały czas dokładnie i długo ubijając po każdej dodanej porcji cukru, aż do uzyskania bardzo sztywnej piany.
  3. Delikatnie i stopniowo dodawać mąkę ziemniaczaną i sok z cytryny. Ubijać przez minutę.
  4. Wyłożyć na papier, kształtując koło o średnicy ok. 30 cm.
  5. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i od razu zmniejszyć temperaturę do 150°C. Suszyć bezę 90 minut. Wyłączyć piekarnik, ale pozostawić bezę w środku, do ostygnięcia (ok. 2 h).

 

Krem

Wymieszać wszystkie składniki. Warto, by miód był w postaci płynnej (patoka), ponieważ będzie lepiej mieszał się z serkiem i śmietaną. To wymaga trochę cierpliwości, bo miód nie łączy się łatwo z zimnymi produktami. Dlatego najpierw mieszamy ser z miodem łyżką, a dopiero później ubijamy aż do mementu, aż stanie się puszysty i sztywny.

 

Łączenie składników

Wyłożyć krem na bezę i udekorować owocami oraz miodem.