fbpx

NEWS:

Miód wielokwiatowy

wielokwiatowy

Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka.

Miody wielokwiatowe to takie, które zawierają mieszanki miodu stworzonego z nektaru różnorodnych kwiatów. To częsty miód w pasiekach stacjonarnych, które nie są wywożone na konkretne pożytki lub nie stoją przy uprawach np. rzepaku. Więcej przeczytasz w artykule „Jak powstaje miód”. Miód wielokwiatowy to świetne remedium dla osób uczulonych na pyłki roślin.

Przyjmując miód wielokwiatowy w zimie i poza miesiącami pylenia roślin osoba uczulona hartuje swój system odpornościowy, poprzez nieustanny kontakt z alergenem. To dlatego, że w nektarze kwiatów jest pyłek, który osypuje się do niego z pylników. Oczywiście, dostaje się on też do miodu.

Co ma w sobie miód wielokwiatowy?

Miód z kwiatów kwietniowych i majowych ma w sobie nektar i pyłki klonów, mniszka lekarskiego, roślin łąkowych i leśnych. Miód wielokwiatowy letni ma nektar i pyłki z koniczyn, chabra bławatka, wyki, nostrzyka żółtego i wielu innych pożytecznych gatunków roślin. W zależności od mieszanki nektarowej ma różną barwę, smak i zapach.

Na co stosować miód wielokwiatowy?

Spożywa się je w chorobach alergicznych dróg oddechowych, astmie oskrzelowej alergennej (atopowa) i katarze siennym. Miód wielokwiatowy z kwiatów wiosennych zaleca się także w chorobach woreczek żółciowego, anemii i problemach z ciśnieniem. Miody wielokwiatowe letnie krystalizują wolniej niż wiosenne, bo mają więcej fruktozy. Poza tym zwykle zawierają więcej olejków eterycznych, bywa, że są z domieszką spadzi i roślin uprawnych (lipy, facelii gryki). Ma podobne zastosowanie, jak miód wiosenny.

Kupiłeś pyszny miód wielokwiatowy od zaufanego pszczelarza? Pozwól innym poznać jego smak, zrób zdjęcie i wrzuć na instagrama z hasztagiem #KupujPolskiMiod #MiodWielokwiatowy