Miód rzepakowy
Autor: Pasieka Truszczyński.
Miód rzepakowy to sprinter krystalizacji – bywa, że „twardnieje” już w plastrach. Dlatego rzadko spotkasz go w stanie płynnym. Raczej będzie miał zwartą konsystencję i barwę jasną – białą lub niemal białą. Ma bardzo słodki, niemal mdły smak i pachnie kwiatami rzepaku.
Miód rzepakowy bardziej niż inne odmiany miodów pobiera wilgoć z powietrza, dlatego musi być przechowywany w szczelnie zamkniętych naczyniach. Nieprzestrzeganie tego może doprowadzić nie tyle do rozwodnienia miodu, co do fermentacji jego wierzchniej warstwy.
Na co miód rzepakowy?
Polecany dla osób cierpiących na choroby sercowe. Serce jako mięsień pracuje bez przerwy, a najlepszą odżywką dla mięśni jest glukoza, którą zawiera miód rzepakowy. Jest też łatwo przyswajalny przez wątrobę, a tym samym zwiększa jej możliwości detoksykacyjne. Znane jest również jego działanie na problemy skórne. Przyśpiesza gojenie się ran i chroni przed zakażeniem.
Czytaj także: Dlaczego warto kupować polski miód?
Kupiłeś pyszny miód rzepakowy od zaufanego pszczelarza? Pozwól innym poznać jego smak, zrób zdjęcie i wrzuć na instagrama z hasztagiem #KupujPolskiMiod #MiodRzepakowy