fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

W telegraficznym skrócie

Polska

» Rząd postanowił dotować każdą przezimowaną rodzinę pszczelą kwotą 20 zł.

» 17 maja odwołano ze stanowiska Głównego Lekarza Weterynarii dr. Bogdana Konopkę. Posadę przejął dr Mirosław Welz.

» Ogólnopolskie Dni Pszczelarza, ze względu na niepewną sytuację pandemiczną w Polsce, zostały odwołane.

Kradzieże

Kradzieży uli dokonano w: Ciechanowie (3 ule znormalizowane, niemieckie), Garwolin (8 uli, wielkopolskie, 10-ramkowe), Jamy (12 uli wielkopolskich), Rudy Rysie (5 uli wielkopolskich).

Zniszczenia

Radosław Komarzeniec ze wsi Bojano oskarżył dewelopera o śmierć pszczół spowodowaną zalaniem wodą z nieprawidłowo odwodnionej działki. W wyniku wzrostu wilgotności (ule stały w wodzie do dennicy) padło 40 rodzin pszczelich, a także ryby w stawie pszczelarza. Sprawa jest w toku.

Nowa Dęba

Pszczelarze mogą ustawiać ule na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba. Będzie mogło tam stanąć maksymalnie 1500 uli. W sprawie pozwolenia pszczelarze muszą kontaktować się z PZP.

Lublin

Badania polskich naukowców wykazują, że fałszowanie wosku pszczelego stearyną jest bardzo niebezpieczne – jej mały dodatek powoduje wzrost śmiertelności czerwiu nawet do 33%. Dodanie parafiny do wosku pszczelego nie wpływało na przeżywalność larw, ale obniżało mechaniczną trwałość plastrów – większe spływały, gdy robiło się gorąco.

USA

Firma MeliBio powstała w zeszłym roku. Założyciele opatentowali technologię opartą na biologii syntetycznej, precyzyjnej fermentacji i botanice, która pozwala wyeliminować pszczoły z procesu produkcji miodu. Dokładny skład nie został podany.

Liban i Turcja

Fałszowane paski leku Apivar przeciwko warrozie znaleziono w obrocie w Libanie, a prawdopodobnie zostały wyprodukowane w Turcji. Felerne paski nie zawierają w składzie substancji czynnej – amitrazy. Należy podkreślić, iż lecznicze produkty weterynaryjne zakupione u lekarzy weterynarii pochodzą od prawdziwego producenta i są w pełni bezpieczne.

Kanada, USA, Chiny

W USA produkcja miodu spadła w 2020 r. o 6% w porównaniu do poprzedniego. Podobnie rzecz miała się w Kanadzie, gdzie odnotowany spadek wyniósł 4,3%. I tylko Chiny wyszły obronną ręką z pandemii, bo chociaż na początku sezonu zanotowały straty, to w drugiej połowie udało im się je nadrobić i ostatecznie eksport miodu wzrósł w porównaniu do 2019.

Niemcy:

Badania dowodzą, że pszczoły miodne, mając do wyboru uprawę rzepaku i sad jabłoniowy, wybiorą pierwszą opcję. Natomiast liczba trzmieli i pszczół samotnic odwiedzających jabłonie pozostawała bez zmian. To ważna informacja ze względu na wzrost liczby upraw rzepaku w Polsce, która jabłkami stoi.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"