fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Odkłady zmniejszają uzysk miodu


W literaturze pszczelarskiej zaleca się w okresie wiosenno-letnim tworzenie odkładów w celu zwiększenia pasieki lub jej odbudowy po stratach zimowych. Jest to lepszy i wygodniejszy sposób niż czekanie na rójki, gdyż podział rodziny następuje w terminie wybranym przez pszczelarza, który też decyduje o początkowej sile nowej rodziny i pozostałej rodziny macierzystej.


Fot. Robert Kuczara

Niektórzy autorzy propagują również tworzenie odkładów jako sposób zapobieżenia rójce. W wyniku podziału uzyskuje się dwie osłabione rodziny z własnymi matkami, które zaczynają intensywnie czerwić, podobnie jak to się dzieje w okresie pozimowym i w rojach. Głównym celem każdej z tych rodzin nie jest gromadzenie zapasów miodu, a wzmocnienie swej siły przez podwojenie stanu liczebnego.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Skutki tego są szczególnie niekorzystne w warunkach niewystarczającej bazy pożytkowej lub przepszczelenia.

Inni autorzy jako środek przeciwrójkowy zalecają działanie odwrotne, mianowicie długotrwałe zamknięcie matki w izolatorze dwuramkowym w celu ograniczenia czerwienia. Efektem jest zmniejszenie zużycia miodu na potrzeby własne i ilości pszczół w pasiece, jednak obniża się również zbiór nektaru.


Fot. Robert Kuczara

Zarówno tworzenie odkładów, jak i ich późniejsze łączenie z rodziną macierzystą lub zamykanie matki w izolatorze jako zabiegi przeciwrójkowe są dodatkowymi pracami w pasiece.

W dawnych latach zapobiegano rójce silnych rodzin w prosty i skuteczny sposób, usuwając matkę. Aby zapobiec późniejszemu wyrojeniu się silnej rodziny z młodymi, odchowanymi matkami, należało między siódmym i jedenastym dniem od usunięcia matki zerwać wszystkie mateczniki z wyjątkiem jednego. Główne skutki takiego działania były następujące:

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Szczegółowy sposób takiego postępowania przeciwrojowego jest opisany w trzecim wydaniu książki Moja pasieka. Jego efektem był średni uzysk z każdej rodziny 63 kg miodu w ciągu kolejnych 7 lat i to między innymi dzięki stałemu utrzymywaniu dużej siły wszystkich rodzin, również tych, które miały zamiar się wyroić.

Alojzy Toma


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"