VI edycja konkursu na „Wzorową Pasiekę Dolnego Śląska” rozpoczęta
Celem konkursu jest zwiększenie pogłowia pszczół na Dolnym Śląsku, poprawa stanu zdrowotności i higieny oraz estetyki w pasiekach dolnośląskich, ochrona pszczół przed wytruciami, a także zachęcanie pszczelarzy do wprowadzania nowoczesnych metod gospodarki pasiecznej. Honorowy Patronat nad konkursem objął wojewoda Dolnośląski i marszałek województwa Dolnośląskiego.
Pasieka Wacława Ratyńskiego z Kuźnicy Czeszyckiej k/Milicza
trzykrotny zwycięzca konkursu w latach 2001, 2002 i 2003.19 lutego 2005 roku, podczas spotkania dolnośląskich pszczelarzy we Wrocławiu, ogłoszono oficjalnie rozpoczęcie nowej, już VI edycji konkursu na „Wzorową Pasiekę Dolnego Śląska”.
Zgłoszone do konkursu pasieki są oceniane w dwóch etapach według jednolitej dla wszystkich punktacji — maksymalnie można zdobyć 200 punktów.
Zwycięzca konkursu otrzymuje złoty medal i tytuł „Wzorowej Pasieki Dolnego Śląska”, nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego i premię finansową — 1000 zł. Ponadto przyznawane są medale i nagrody finansowe za zajęcie II-go i III-go miejsce oraz wyróżnienia specjalne.
Podsumowanie i ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się, jak zwykle, podczas Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie, 24 i 25 września 2005 roku.
Pasieka Zbigniewa Kwiatka z Wilkanowa, która zdobyła
wyróżnienie specjalnei brązowy medal „Wzorowej Pasieki”
Dolnego Śląska w 2002 roku.Zwycięzcami I edycji konkursu w 2000 roku były pasieki Stanisława Rekuta z Krępy w gminie Przemków i Aleksandra Barczyka z Polanicy Zdroju. W dotychczasowej historii konkursu trzykrotnie, w latach 2001, 2002 i 2003, zwyciężał Wacław Ratyński z Kuźnicy Czeszyckiej k/Milicza. Tym samym zgodnie z regulaminem konkursu zdobył na własność przechodni proporzec „Wzorowej Pasieki Dolnego Śląska”. Ponadto w 2002 roku zwycięzcą ex equo był Antoni Martyniak z Wierzchosławic, który ponownie wygrał konkurs w zeszłym roku.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów