17 marca, Warszawa, realizacja SPO a pszczelarstwo
W liście z dnia 17 marca 2005 roku, skierowanym do PZP oraz do Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę, iż obecnie trwa realizacja dwóch programów wsparcia pszczelarstwa w Polsce finansowanych przez Unię Europejską. Pszczelarze mogą uzyskać środki w ramach Krajowego Programu Wspierania Pszczelarstwa (KPWP) oraz w ramach ogólnego Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO) „Inwestycje w gospodarstwach rolnych”. Pełniący obowiązki z-cy dyrektora Departamentu Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych Jerzy Dąbrowski zwrócił uwagę obu organizacji pszczelarskich, iż ilość „pszczelarskich” wniosków złożonych do SPO jest niewielka, a środki na ten 3-letni program są ograniczone. W liście czytamy: (...) Zarówno Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa, jak i Sektorowy Program Operacyjny są programami 3-letnimi z tą różnicą, że w ramach KPWP budżet jest roczny i corocznie ogłaszane są zaproszenia do składania ofert, natomiast w SPO budżet jest 3-letni i wnioski są przyjmowane do momentu wyczerpania limitu budżetowego Programu. (...) Wnioski złożone w Oddziałach Regionalnych ARiMR w znacznym stopniu pokrywają limit budżetowy określony w ramach SPO „Inwestycje w gospodarstwach rolnych” (Jest to działanie skierowane również do pszczelarzy). Po wyczerpaniu przewidzianego limitu, wnioskowanie o dofinansowanie nie będzie możliwe do końca 2007 roku.
W związku z tym, że ilość składanych przez pszczelarzy wniosków o dofinansowanie w ramach SPO jest niska, wydaje się zasadną potrzeba działań Stowarzyszenia (lub PZP – dop. red) w celu uaktywnienia w tym zakresie zrzeszonych pszczelarzy zawodowych. Jednym z takich działań mogło by być zorganizowanie spotkania roboczego (np. wypełnianie wniosków SPO) ze specjalistą Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Mając na względzie statutowe cele Stowarzyszenia i potrzeby pszczelarstwa, liczymy na zainteresowanie działaniami w tym zakresie.
Artykuł Magdaleny Kłosowskiej, na temat wykorzystania pieniędzy unijnych przez pszczelarzy, Wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych publikujemy na stronie 50, temat ten poruszył także Pszczelarz Polski 4/2005 (Jacek Parszewski Czy pszczelarze wykorzystają dostępne wsparcie ?). Ten tekst publikujemy na naszych stronach internetowych www.pasieka.pszczoly.pl.
Redakcja Pasieki