Wystawa Galerii Św. Ambrożego
Św. Ambroży, patron pszczelarzy czczony jest na różne sposoby. Niemal w każdej pasiece można znaleźć jego wizerunek. Niektórzy robią figury, inni ule figuralne w kształcie postaci świętego. Rok rocznie 7 grudnia pszczelarze spotykają się na pielgrzymkach na Jasnej Górze w Częstochowie lub w Leżajsku w klasztorze oraz w wielu parafiach, gdzie zanoszone są podziękowania i prośby do Pana Boga za pośrednictwem św. Ambrożego.
fot.©Jacek Nowak
Józef Różański, mistrz pszczelarski, nauczyciel, dyrektor szkoły i innych instytucji, ratownik górski, lektor w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej – na pielgrzymkach pszczelarskich, poseł na Sejm dwóch kadencji (z SD od roku 1976) działacz w Związku Podhalan, człowiek społecznik, organizator sławnych „Majówek w Pasiece Pod Lasem”. Odznaczony Złotą Odznaką PZP, Medalem ks. dra Jana Dzierżona oraz najwyższym odznaczeniem pszczelarskim Statuetką ks. dra Jana Dzierżona oraz wieloma dyplomami, wyróżnieniami pszczelarskimi. Przez wiele lat, bo od 1978 roku, zbierał wizerunki św. Ambrożego. Kolekcja osiągnęła imponujące rozmiary i można uznać, że jest największą w Polsce, a może i na świecie, liczącą 150 eksponatów. Są to obrazy malowane na szkle, pastele, figury i figurki wykonane z drewna, kamienia, soli, gliny, kukiełki. Pan Józef organizował co 5 lat konkursy pszczelarskie i związane ze św. Ambrożym w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu, co także ubogacało kolekcję. Wśród twórców byli artyści profesjonalni, ludowi, amatorzy oraz dzieci i młodzież.
Nadszedł czas, aby cały ten bogaty zbiór pokazać w całości. Eksponaty były wcześniej zgromadzone na dwóch urokliwych pasieczyskach, to jest Spytkowice-Podlesie – tą pasiekę najczęściej odwiedzali nabywcy miodu, goście wycieczkowi z różnych organizacji, szkół, goście zagraniczni, tutaj też odbywały się legendarne majówki. Druga pasieka to Nowy Targ-Robów ze stylową pracownią ubogaconą również wizerunkami ze św. Ambrożym.
10 marca 2011 roku w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu (Ratusz) została otwarta „Wystawa Galerii Św. Ambrożego”. Przybyli goście z trudem mieścili się w obszernych salach wystawowych. Przybyli miedzy innymi Prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz – Rektor PPWSZ, Pani Wanda Szado-Kudasikowa – poetka, Pan Marek Fryźlewicz – burmistrz Nowego Targu, prezes WZP Kraków – Józef Bukowski, dyrektor Powiatowego Domu Kultury – Mieczysław Grzybek, Jan Świdroń – prezes Koła Pszczelarzy w Nowym Targu oraz wielu innych znamienitych gości, których naprawdę trudno wymienić, smakoszy miodów z pasieki pana Józefa Różańskiego, przyjaciół, członków Związku Podhalan i „studentów” Uniwersytetu III Wieku oraz pszczelarzy. Pan Józef Różański wielokrotnie podkreślał, że jest to wystawa, która oddaje honor twórcom prac, które on „tylko” zgromadził. W sposób szczególny zaznaczył tych, którzy już nie żyją. Do każdej pracy nieżyjącego artysty była przypięta czarna wstążeczka na jodłowej gałązce. Zwiedzający byli zafascynowani wystawionymi pracami. Sam św. Ambroży pojawił się osobiście z właściwą biskupią dostojnością w obłokach dymiącego podkurzacza i podziękował za uhonorowanie jego osoby. Wizyta była miłym zaskoczeniem dla zwiedzających. Na zakończenie wystawy był miodowy poczęstunek, ciasta miodowe, napitki i smaczne kanapeczki.
fot.©Jacek Nowak
Była też możliwość przeglądnięcia kronik prowadzonych z wielką pieczołowitością przez pana Józefa Różańskiego. Teraz dopiero człowiek zdaje sobie sprawę jak ludzka pamięć jest ulotna, a książki pamiątkowe w miły sposób pozwalają zatrzymać minione chwile.
Wystawę „Galerii św. Ambrożego” będzie można jeszcze obejrzeć w Sanktuarium w Ludźmierzu, potem w Nowym Sączu, a następnie zostanie przewieziona na stałe do Kamiannej – Pasieki „Barć” im. ks. dra H. Ostacha – Emilii i Jacka Nowaków.
Otwarcie „Galerii św. Ambrożego Józefa Różańskiego” w nowym miejscu odbędzie się w terminie nawiązującym do majówek, czyli 26 maja 2012 roku. Ekspozycja będzie od tej daty dostępna dla zwiedzających – zapraszamy.
Jacek Nowak