Garść informacji o ziołomiodach
W artykule „Od ziołomiodów do słodzi ziołowych” wydrukowanym w 2 numerze „Pasieki” informowałem czytelników, że składy chemiczne miodów i ziołomiodów są prawie identyczne. Różnice dotyczą jedynie zawartości sacharozy (w świeżo odwirowanych ziołomiodach może jej być nawet do 18%) oraz ilości i rodzajów mikroelementów.
Zawartość sacharozy już w 5-6 tygodniu składowania ziołomiodu spada i osiąga wskaźnik obowiązujący dla miodów nektarowych (2-5%). Natomiast ilość mikroelementów pozostaje niezmieniona i wielokrotnie przewyższa wskaźniki charakteryzujące najlepsze miody spadziowe. Ten właśnie fakt decyduje o wysokiej biochemicznej aktywności tych nowych produktów pszczelich zwanych ziołomiodami lub – jak proponuję – słodziami ziołowymi, względnie owocowymi (w zależności od rodzaju surowca użytego do sporządzenia pożywki).
W 1987 roku dr Jan Dobrowolski opublikował w czasopiśmie „Apipol” wyniki badań zawartości siedmiu podstawowych mikroelementów (Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu i Ni) w wielokwiatowym miodzie nektarowym, spadziowym miodzie świerkowym i sześciu ziołomiodach (pokrzywowym, rumiankowym, świerkowym, sosnowym, głogowym i z czarnego bzu).
Tab. 1. Informacje o wspomagającym działaniu ziołomiodów
w leczeniu chorób i dolegliwości.
Ocenę ilościową otrzymanych wyników przedstawia histogram pokazany na rycinie 1. Każdemu z badanych pierwiastków przypisałem odpowiedni kolor – żółty dla Ca, zielony dla Mg, niebiesko-szary dla Fe, itd. Widać to wyraźnie w tabeli z lewej strony histogramu. Gdy tymi kolorami zaznaczono pola słupków histogramu, nanosząc je na ich powierzchnie proporcjonalnie do udziału procentowego danego pierwiastka w ocenianym ziołomiodzie czy miodzie, otrzymano obraz widoczny z prawej strony ryciny (Ryc.1).
Najwięcej mikroelementów zawierał ziołomiód pokrzywowy (229,7 mg/kg), a kolor żółty (wapń) dominował w nim nad innymi. Stanowił on 70% całej powierzchni słupka.
Najmniej mikroelementów zawierały miód nektarowy (6,3 mg/kg) oraz spadziowy (17,45 mg/kg), ale kolor żółty też był dominujący.
Wapń (Ca) ma największy spośród składników mineralnych udział w budowie naszego organizmu. Razem z fosforem zapewnia prawidłowy stan kości i zębów. Wspólnie z magnezem utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Uczestniczy też w przekazywaniu impulsów w obrębie układu nerwowego. Prawie w całości jest odkładany w kościach i uzębieniu.
Równie interesująca jest charakterystyka magnezu (Mg), drugiego po wapniu pierwiastka występującego w badanych produktach. Jest to składnik mineralny konieczny do metabolizmu wapnia, fosforu, sodu, potasu i witaminy C, niezbędny do prawidłowej czynności nerwów i mięśni. Odgrywa ważną rolę w procesach energetycznych zachodzących w trakcie spalania cukru.
Jako znany czynnik przeciwstresowy pomaga w zwalczaniu depresji, zapobiega chorobom serca, odpowiada za właściwy stan uzębienia, zapobiega tworzeniu się złogów wapiennych w układzie moczowym i pęcherzyku żółciowym. Spełnia też rolę leku uspakajającego.
W podobny sposób moglibyśmy ocenić wpływ pozostałych pierwiastków na funkcjonowanie i utrzymanie dobrej kondycji naszego organizmu.
Reasumując przedstawione wyniki badań, można stwierdzić, że ziołomiód pokrzywowy zawiera 13 razy więcej mikroelementów niż najlepszy na naszym rynku miód spadziowy, natomiast między ziołomiodem z pokrzywą a miodem nektarowym nie ma praktycznie żadnego porównania.
Nasi pradziadowie dobrze znali zalety odżywcze pokrzywy i chcąc mieć zdrowe, wysokiej jakości mięso, przed świnobiciem paśli swoje stadka prosiaków karmą zawierającą posiekaną pokrzywę i lebiodę. Ja sam, podobnie jak wielu innych, w latach 1940-42 jadałem zupę pokrzywową, która uzupełniała skąpe w czasie wojny racje żywnościowe naszej rodziny. Świadczy to o dużej wartości użytkowej tej niedocenianej obecnie rośliny.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów