fbpx

NEWS:

Myśląc o ekologii

W bogatych krajach zachodnioeuropejskich, po zachwycie nowoczesnymi technologiami produkcyjnymi i przetwórczymi nastąpiło nasycenie żywnością wysoko przetworzoną. Zwrócono się więc w stronę żywności produkowanej metodami tradycyjnymi, mało intensywnymi i ekologicznymi.

alt

W ostatnich latach problem produkcji ekologicznej żywności jest coraz częściej poruszany przez różne publikacje w czasopismach specjalistycznych i popularnych. Powstały organizacje zajmujące się certyfikacją produkcji ekologicznej. Powstaje pytanie, czy jest to temat tylko modny, czy można w nim upatrywać szansy rozwoju dla pewnej grupy producentów, którzy sprostają nałożonym normom technologiczno-organizacyjnym?

Wydaje się, że taka szansa jest ze względu na rosnące zapotrzebowanie na żywność wyprodukowaną sposobami tradycyjnymi. Dotyczy to w szczególności bogatych krajów zachodnioeuropejskich, w których po zachwycie nowoczesnymi technologiami produkcyjnymi i przetwórczymi nastąpiło nasycenie żywnością wysoko przetworzoną. Zwrócono się więc w stronę żywności produkowanej metodami tradycyjnymi, mało intensywnymi i ekologicznymi.

Organizacje ekologiczne działające w Polsce potrzebują większego wsparcia organizacyjnego i finansowego, gdyż może to być właściwy kierunek rozwoju dla naszego mało intensywnego, rozdrobnionego rolnictwa z dużym potencjałem siły roboczej na wsi. Dodatkowym argumentem „za” może być naturalne, w wielu rejonach wprost dziewicze środowisko, spełniające wymagania ekologiczne bez większych nakładów.

Za mało ofensywnie podchodzimy do ekologicznej produkcji żywności, a może być to szansa dla polskiej wsi w bliskiej już konfrontacji z Unią Europejską, a może nawet nasza specjalność. Powinny być zaangażowane w większym stopniu instytucje wspomagające wieś i promujące polskie rolnictwo. Nie wystarczy ustawa sejmowa, chociaż dobrze, że jest. Za nią powinny pójść konkretne działania, a o nie jakoś trudno.

Wróćmy jednak do produkcji ekologicznej, a konkretnie przyjrzyjmy się ekologicznym sposobom pozyskiwania produktów pszczelich. Ustawa sejmowa w punktach dotyczących ekologicznego prowadzenia pasiek jest mało precyzyjna, widać, że nie była konsultowana z pszczelarzami. Na jej podstawie firmy wydające swoje certyfikaty ustalają warunki, po spełnieniu których może być wydana zgoda na produkcję z odpowiednim znakiem ekologicznym. Nie wykraczają one poza uznane międzynarodowe standardy, które były przytoczone w ostatnim numerze niniejszego kwartalnika.

Ule ze słomy

alt
Zdjęcia: Mieczysław Janik Ule ze słomy zadbane
i zakonserwowane mogą służyć przez wiele lat.
Te z prawej, wykonane przez autora, mają
kilkanaście lat. Z lewej stare ule słomiane,
przypuszczalnie mające po kilkadziesiąt lat.

Jednym z warunków produkcji ekologicznej jest posiadanie ula, który powinien być wykonany z materiałów naturalnych, a do nich zaliczamy drewno i słomę. Ul wykonany tylko z drewna jest zimny, należy zastosować izolację termiczną, także z materiałów naturalnych. O potrzebie budowy ula o odpowiednich parametrach termicznych przekonało się wielu pszczelarzy po ostatniej zimie, która spowodowała spore straty w rodzinach pszczelich. W produkcji ekologicznej dobrą izolację termiczną może stanowić tylko słoma.

Dlatego będę usilnie namawiał do większego zainteresowania się nią pszczelarzy, w szczególności tych, którzy myślą o produkcji ekologicznej. W kilku artykułach postaram się przypomnieć technikę wykonania ula ze słomy głównie za pomocą prawidła czterobocznego. Spróbuję przedstawić również kalkulację kosztów wykonania takiego ula. Dzisiaj przedstawię zalety i wady, sposoby pozyskiwania i przygotowania słomy oraz porównam jej właściwości termiczne z innymi materiałami.

Słomę o najlepszej jakości możemy pozyskać z żyta rosnącego na glebach piaszczystych. Posiada ona najlepszą wytrzymałość ze względu na dużą zawartość krzemu i jest odpowiednio długa. Powinna być zebrana w odpowiednim czasie, to jest na około 2 tygodnie przed pełną dojrzałością ziarna. Wtedy jest najbardziej trwała, nie łamie się, posiada dużą elastyczność. Najbielepszą izolacyjność posiadają źdźbła o średniej grubości, zbyt drobne i grube ją obniżają.


[...] - treść ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Mieczysław JanikCzasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka 2003 nr 3.
Zamów egzemplarz
"Pasieki"Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Zachęcamy do wypełnienia ankiety B-RAP (COLOSS) Zdjęcie: Freepik. Ankieta prowadzona jest...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 24-09-2020

Zapraszamy na wydarzenie "Mała Pszczoła, Wielki problem"! Już w ten piątek...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Pszczoły a zanieczyszczenie powietrza Zdjęcie: User13884442, freepik. Czteroletnie badania dowodzą, że...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Miejskie trzmiele są większe Zdjęcie: Pixabay. Urbanizacja wpływa na przyrodę –...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-09-2020

Konkurs nr 3 w ramach akcji Korona dla Pszczół Zdjęcie:...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-09-2020

Miód a podatek cukrowy Zdjęcie: freepik. Podatek, który w założeniu ma...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-09-2020

Kradzież ramek z czerwiem Zdjęcie: freepik. Nieznany sprawca systematycznie zabierał z...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-09-2020

Niemcy - spadek produkcji miodu Zdjecie: Alexgrec, freepik. W Niemczech tegoroczne...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 16-09-2020

Kosił łąkę kwietną na karmę dla królików Zdjęcie: Jarosław Gerczak. Jarosław...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-09-2020