fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Polska

Wiele pasiek zostało zniszczonych w trakcie powodzi, która nawiedziła nasz kraj. W artykule na portalu Pasieka24.pl o tytule „Powódź 2024 – pszczelarska kronika tragedii” przeczytacie raporty z kilku zalanych pasiek. O lokalnych stratach informowało np. Stowarzyszenie Razem dla Pszczelarzy, które podało, że w Nysie, Głuchołazach, Prudniku i okolicach pszczelarze i pszczelarki stracili ponad 200 rodzin pszczelich. Zniszczeniu uległo także wiele pracowni pszczelarskich.

Polska

Według raportu przygotowanego przez Piotra Semkiwa z Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach w latach 2021–2023 cena miodu oferowanyego przez pasieki towarowe spadła o 11,2% za kilogram (ok. 2,50 zł). Wzrosły wyłącznie ceny produktów pszczelich oferowanych w sprzedaży bezpośredniej – średnio o 12,2% za 1 kg (5 zł). Sprzedaż detaliczna zanotowała minimalne wahnięcia. Natomiast koszty produkcji kilograma miodu wzrosły średnio aż o 28–29%!

Polska

Już wkrótce na terenie Unii Europejskiej pojawi się adrenalina podawana donosowo. Ten sposób aplikacji jest tak samo skuteczny jak zastrzyk. Lek pod nazwą handlową Eurneffy przeszedł pozytywnie testy kliniczne. Na razie przyznano mu pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Teraz czekamy na zatwierdzenie decyzji przez Komisję Europejską. Następnie każde państwo członkowskie samodzielnie ustali cenę i poziom refundacji leku.

Klecza Dolna

Firma LYSON, która jest liderem produkcji dużego i małego sprzętu pszczelarskiego, przejęła włoską firmę SAF Natura. Pomysł nabycia firmy zakiełkował w 2003 r. podczas odwiedzin Tomasza Łysonia u Riccardo Bianko, właściciela SAF Natura. Włoch postanowił sprzedać przedsiębiorstwo, ponieważ nie miał rodziny, której mógłby ją przekazać. Zaufał firmie Lyson ze względu na jej ugruntowaną pozycję na rynku i nieustanny rozwój.

ŚWIAT

Rosja

Przy Krasnodarze i Rostowie nad Donem w 2021 r. pojawiły się pierwsze ogniska inwazyjnego gatunku roztocza Tropilaelaps mercedesae. Natomiast w tym roku ukazał się raport o jego rozprzestrzenianiu się w środowisku. Pierwotnym żywicielem tego pasożyta są azjatyckie gatunki pszczół, takie jak A. dorsata i A. laboriosa. Zaczął atakować europejskie pszczoły miodne, które ludzie przywieźli do Azji w celach zwiększenia produkcji miodu. Zajmując kolejne gniazda, przemieszcza się na zachód. Rodziny pszczele, które zaatakuje, są osłabione, a robotnice wygryzają się z wyciągniętymi języczkami i umierają. Możliwe, że u nas nie będzie sobie dobrze radził, ponieważ do życia potrzebuje czerwiu, który zimą (jeszcze) zanika.

Malta

Tymczasem na południu Europy pojawił się inwazyjny, obcy gatunek pszczół karłowych. Gniazdo pszczoły wschodniej znaleziono na Malcie. Populacja znaleziona na wyspie miała ok. 2000 osobników (standardowo osiągają ok. 6000 sztuk w pierwotnych środowiskach). Prawdopodobnie więc była po rójce. Pszczoła karłowa to konkurencja pokarmowa pszczół miodnych i wektor patogenów.

Szwecja

Ukazała się praca traktująca o szczegółach zapylenia wibracyjnego trzmieli. Polega ono na wprawieniu w drżenie mięśni tułowia owada, dzięki czemu z zamkniętych, zrośniętych w rurkę pylników kwiatu (pyłek znajduje się w ich środku) przez otwór na ich szczycie wysypuje się pyłek. Teraz naukowcy udowodnili, że niektóre trzmiele dodatkowo gryzą żuwaczkami pylniki, dzięki czemu przekazywane do kwiatu wibracje są trzykrotnie silniejsze od tych przekazywanych wyłącznie przez tułów i nogi. W zapyleniu wibracyjnym jest wiele niuansów, które naukowcy chcą poznać, by opracować bardziej efektywne roboty zapylające, przydatne w trudnych uprawach. Zapylane wibracyjnie przez trzmiele są pomidory, papryki czy bakłażany.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"