NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Dlaczego uciekają pszczoły?

Ostatnie lata niosą ze sobą wiele problemów związanych z utrzymaniem pszczół nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji. Dokładnie nie wiadomo z czego one wynikają. Jest wiele domysłów i przypuszczeń, ale nie ma jednoznacznej diagnozy umożliwiającej zastosowanie skutecznych środków zapobiegawczych.

Podtrute pszczoły zostały przed ulem, niestety dość często zdarza się to w naszych pasiekach.
Podtrute pszczoły zostały przed ulem, niestety dość
często zdarza się to w naszych pasiekach.
fot.© Mieczysław Janik

Mechanizm ginięcia pszczół jest podobny: wygląda na to, że pszczoły uciekły z ula lub jakby je ktoś wymiótł; zostaje zapas pokarmu, a po pszczołach nie ma ani śladu. Niektórzy pszczelarze mówią, że pszczoły się wyroiły, ale to zjawisko z rójką nie ma nic wspólnego.

Dzieje się w innym okresie, najczęściej jesienno-zimowym, natomiast rójka jest naturalnym podziałem rodzin w szczytowym okresie rozwoju (w kalendarzu jest to późna wiosna i lato).

Rójka to podział rodziny na pół, część wychodzi z rojem, pozostałe pszczoły zostają w ulu i tworzą drugą rodzinę. Niekiedy zdarzają się roje tzw. głodniaki opuszczające ul ze względu na brak pokarmu.

Normalne rodziny uciekają stosunkowo rzadko z przyczyn głodowych. W ulikach weselnych zjawisko to można zaobserwować częściej, rodzinki potrafią uciekać nawet gdy mają pokarm. Najpóźniej spotkałem rój we wrześniu na wrzosowisku. Niestety nie udało się ustalić co było przyczyną, na pewno nie brak pokarmu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Rodzina podtruta utraciła pszczołę lotną, nie jest w stanie ogrzać nawet własnego czerwiu.
Rodzina podtruta utraciła pszczołę lotną, nie jest
w stanie ogrzać nawet własnego czerwiu.
fot.© Mieczysław Janik

Pszczelarze z kolei wymieniają wśród przyczyn zanieczyszczenie powietrza i obecność w nim ciężkich metali, telefonię komórkową, nieznane do tej pory wirusy lub genetycznie zmodyfikowane rośliny.

Zjawisko „pustych uli” ogarnęło w ostatnich latach Amerykę Północną. W Europie także jest znane i dotknęło wiele krajów.

Amerykańskie odkrycie CCD

Amerykańscy uczeni na łamach czasopisma „PLoS ONE” donoszą, że przyczyną masowego ginięcia pszczół jest najprawdopodobniej pasożytnicza mucha Apocephalus borealis.

Owady te składają jaja do brzucha pszczoły, a po wykluciu się larwa wędruje w ciele nosiciela, atakuje mózg i po tygodniu wydostaje się na zewnątrz. Tuż po zarażeniu pszczoła opuszcza rodzinny ul i wraz z zainfekowanymi siostrami gromadzi się wokół źródła światła, by tam wypuścić z ciała pasożyta, a potem umrzeć.

Z doświadczeń krajów zachodnich, jak również naszych własnych my pszczelarze powinniśmy wyciągnąć odpowiednie wnioski zanim będzie za późno.

Stanowimy nie tak małą grupę zawodową, mamy wiele organizacji, w których jesteśmy stowarzyszeni – teoretycznie, aby pszczelarzom i pszczołom żyło się lepiej. A czy tak jest – odpowiedzmy sobie sami.

Mieczysław Janik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


<?php $pas='2012nr5str6'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2012_5/Pasieka_2012nr05_[55].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025