fbpx

NEWS:

Ostrożnie z podkarmianiem

Żywienie pszczół można porównać z żywieniem innych gatunków zwierząt gospodarskich. Pszczołom, tak jak wszystkim zwierzętom hodowlanym, zapewnić trzeba „pastwisko”, chociaż inne niż trawa na łące, siano w żłobie czy śruta w karmniku. Taką rolę spełniają dla pszczół połacie kwitnących lub spadziujących roślin, czyli pożytki pszczele.

pszczoły
Fot. Jerzy Jóźwik

Rzadko jest możliwe zapewnienie pasiece ciągłego pożytku przez cały sezon w miejscu jej stacjonowania. Łatwiej o to przy gospodarce wędrownej, z tym że musi być jeszcze odpowiednia pogoda. Mogą się więc zdarzać przerwy w dopływie wziątku.

Reakcja na nie zależeć będzie od siły pszczół, ilości zapasów w ulu i okresu, w jakim niedobór pożywienia wystąpił. Konsekwencją wahań w dopływie pokarmu może być zahamowanie rozwoju rodziny, wejście jej w nastrój rojowy, ucieczka roju-głodniaka, a w skrajnej sytuacji osypanie się pszczół z głodu.

Najczęściej mamy do czynienia ze zwolnieniem lub nawet cofnięciem się rozwoju rodziny. Zarówno wczesną wiosną, jak i później brak wziątku skutkuje niepotrzebnym zmniejszeniem czerwienia. W efekcie rodziny będą słabe akurat wtedy, gdy...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Fot. Jerzy Jóźwik

Gdy w silnych pniach pojawia się nastrój rojowy – zazwyczaj zaraz po zakończeniu obfitego pożytku – wstawienie w środek gniazda 2-3 pustych plastrów i podkarmienie pszczół powinno go rozładować.

Podkarmione pszczoły poczują się potrzebne, nakłonią matkę do zaczerwienia poddanych plastrów i już po paru dniach znajdą zatrudnienie przy karmieniu czerwia. W międzyczasie poprawi się pogoda, pojawi pożytek i już nastrój rojowy mamy opanowany.

Podkarmianie rodzin zagrożonych głodem to skrajność. Nie można bowiem dopuścić, by którakolwiek rodzina miała mniej niż 3 kg zapasu. Jeżeli już do tego doszło, natychmiast karmimy pszczoły i to tak długo, aż zgromadzą owe 3 kg zasklepionego pokarmu cukrowego.

Kilkakrotne podkarmienie pomoże odbudować siłę rodzin osłabionych podtruciem środkami chemicznymi. W pierwszej kolejności giną pszczoły lotne, jeżeli więc zapasów w gnieździe jest mało, rodzinom może grozić głód. Podkarmianiem uzupełniamy zapasy oraz przyspieszamy rozwój.

Podkarmianie zawsze związane jest z brakiem naturalnego wziątku. Dlatego może zaistnieć potrzeba karmienia silnych rodzin w okresie bezpożytkowym po odebraniu miodu. Często też trzeba...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

pszczoła
Fot. Jerzy Jóźwik

Jeżeli odłożą część syropu w plastrach, to można je potem oddzielnie odwirować i pozyskany w ten sposób „miód”, po rozcieńczeniu wodą, zużyć ponownie do podkarmiania lub dokarmienia na zimę. Plastry te mogą być też zużyte do zimowania, oczywiście jeżeli są w odpowiednim wieku, czyli nie są zbyt ciemne ani zbyt jasne. Jeżeli podkarmianie było prowadzone po ostatnim miodobraniu i zmniejszeniu gniazd, co w większości naszych pasiek jest koniecznością, to zapas powstały z syropu pozostanie na zimę.

Najważniejsze to wiedzieć, w których plastrach może być cukier, wtedy jest szansa zapobiec domieszaniu go do miodu. Wielu konsumentów jest przekonanych, że pszczoły wytwarzają go z podawanego im przez pszczelarza cukru.

Wiedza ta ma swoje podstawy, a pracowały na nią pokolenia nieuczciwych pszczelarzy, tych z premedytacją produkujących „miód buraczany” i tych nie żałujących cukru do podkarmiania przy każdej okazji.

Nie ma sensu podkarmianie w czasie pożytku. Niektórzy pszczelarze uważają, że karmienie takie zachęci pszczoły do bardziej wydajnej pracy. Jeżeli pożytek i pogoda sprzyja a rodziny...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Natomiast podkarmianie cukrem stosuje się w sytuacjach awaryjnych, gdy zmusi nas do tego pogoda lub inne nieplanowane zdarzenie. Nie znaczy to jednak, że bez cukru można prowadzić pasiekę. W naszym klimacie dokarmianie jest koniecznością, a podkarmianie często jest wskazane. Alternatywą stosowania cukru byłoby karmienie miodem, co czyniłoby prowadzenie pasiek zupełnie nieopłacalnym.

Sławomir Trzybiński


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Bombowe pszczoły Zdjęcie: Facebook Girl Next Door Honey. Pszczoły potrafią zawiązać...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 28-07-2021

Pszczoły na orbitę! Zdjęcie: Pixabay. Grafikę przygotował Grzegorz Kosek. Pszczoły pierwszy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Harmonogram Dni Otwartych w Zgorzelcu 2021! Zdjęcie: Freepik. Już dziś zapraszamy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Skansen miodem i ziołami pachnący Zdjęcie: Mariusz Chojnacki. Za nami „Słodka...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-07-2021

Wadowice Miodem Płynące Zdjęcia: Apikultura. Wadowice Miodem Płynące – impreza plenerowa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-07-2021

Historia na skale, czyli wizerunek pierwszego pszczelarza Zdjęcie: European Association of...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-07-2021

Pszczelarstwo Meksyku w 2020 Zdjęcie: Pszczoła na aksamitce, która jest...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-07-2021

Słodka sobota w Skansenie Rzeki Pilicy Zdjęcie: Skansen Rzeki Pilicy. Degustacja...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-07-2021

Przepis na Amlou – pyszną, marokańską pastę! Amlou to marokańska...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-07-2021