Dlaczego lipy nie nektarowały?
W wielu miejscach w Polsce pszczelarze skarżyli się, że lipy nie nektarują i w tym roku będzie „lipa z lipowym”. Co mogło być powodem tego, że drzewa Kochanowskiego nie produkowały słodkiej wydzieliny? Może za tym stać początkowa, bardzo duża susza, która spowodowała gorsze wejście w sezon i stres tkanek. Wyczerpane drzewa mniej „inwestowały” w reprodukcję, wydzielając mniej nektaru. Natomiast brak światła w pochmurnych miesiącach wpływa na gorszą syntezę cukrów.
Pszczoły mogły nie być zainteresowane pożytkiem złej jakości. Jednak najbardziej przekonujące wyjaśnienie zaproponowała nam dr Aneta Sulborska, botanik, autorka książki „Rośliny pożytkowe”.
– Szczerze mówiąc, nie wiem, jaka jest tego przyczyna. Ja upatrywałam jej w ulewnych deszczach i silnych wiatrach. Nektarniki w kwiatach lip znajdują się na najbardziej zewnętrznym okółku kwiatu, czyli zielnych działkach kielicha – na ich odsłoniętej powierzchni – zwróconej „twarzą” w kierunku wnętrza kwiatu. Są to nektarniki odkryte.
Taka lokalizacja nektarnika z jednej strony daje łatwy dostęp owadom do nektaru, ale z drugiej strony sprawia, że nektar narażony jest na wymywanie przez deszcz czy wysychanie pod wpływem wiatru.
MW