fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Polska

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 2023 r. będzie realizowała „Interwencje w sektorze pszczelarskim” z „Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027”, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Warto zapoznać się z wytycznymi na stronie: https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-z-polski/3632-interwencje-w-sektorze-pszczelarskim-2023-2027.

Malenin

Na początku listopada z jednej z Pasiek w Maleninie skradziono ule (pszczelarz nie podał liczby). Korpusy były pomalowane na różowy i brzoskwiniowy kolor, a dennice i daszki na szaro.

Landzmierz

Najprawdopodobniej 18 listopada skradziono dziesięć uli wielkopolskich. Tym samym pszczelarz stracił całą pasiekę. Pnie były produkcji Nektariady i Miodolandu. Miały malowane korpusy m.in. w muminki, motyle, kwiaty.

Kraków

Od 16 września można zapisać się na dziesięciomiesięczny kurs pszczelarski organizowany przez Akademię Pszczelarza. Kurs rozpoczyna się w lutym. W programie przewidziane są zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne (odbywają się w Pasiece Uniwersyteckiej Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie).

Rudno

Do zdarzenia doszło 9 października. Pożarł wybuchł ok. 22:00. Płomienie rozprzestrzeniły się z podpalonej przez nieznanego sprawcę altany i objęły trzy rodziny pszczele.

Polska

Nowy projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zakłada, że funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej będą mogli wystawiać mandaty, jeśli stwierdzą nieprawidłowość. Pomysł zmian wynika z faktu, że zbyt wiele spraw o naruszenia prawa było umarzanych przez sądy.

USA

Rorie Susan Woods, 55-letnia mieszkanka Longmeadow, stanęła w obronie 79-letniego niepełnosprawnego mężczyzny, który miał zostać eksmitowany. Zrobiła to jednak w nietypowy i niebezpieczny sposób. Gdy na miejsce przyjechali policjanci, kobieta wypuściła na nich pszczoły, zrzucając ule z paki swojego SUV-a. Pożądleni zostali nie tylko funkcjonariusze, lecz również przechodnie (dwie osoby przewieziono do szpitala). Pszczelarce postawiono zarzuty m.in. napaści z użyciem niebezpiecznej broni oraz zakłócania porządku publicznego.

Wielka Brytania

Na Uniwersytecie w Bristolu naukowcy odnotowali zaburzenia w pomiarach terenowego miernika pola elektrycznego śledzącego pogodę. Zauważyli, że skok ładunku spowodował przelatujący rój pszczół. Anomalia ich zaciekawiła, więc zmierzyli ładunek elektryczny trzech rodzin pszczelich. Okazało się, że wytwarzają one od 100 do 1000 V/m. Im bliżej siebie owady są na plastrach, tym produkują większy ładunek. To oznacza, że gęstość ładunku była ok. osiem razy większa od chmury burzowej i sześć razy większa od piaskowej.

USA

Naukowcy zaobserwowali, że długość życia pszczół hodowanych w laboratoriach w USA skróciła się od lat 70. o 50%. Wykazali to dzięki analizie artykułów naukowych publikowanych od zeszłego wieku. Pszczoły wykorzystywane w badaniach pobierane są w stadium larwalnym bezpośrednio z uli. Dlatego czynnik wpływający na skrócenie życia owadów musi działać jeszcze przed ich przeniesieniem do laboratorium, jednak przyczyna tego niepokojącego zjawiska nie jest znana.

Ukraina

Podczas wycofywania się z Buczy Rosjanie montowali miny pułapki gdzie tylko się dało. Kilka granatów umieścili w ulach we wsi Babińce w taki sposób, aby po otwarciu daszka eksplodowały. Ponieważ jednak rodzinami pszczelimi długo nikt się nie zajmował, owady zdążyły zalepić zapalniki i linki propolisem – w ten sposób rozbroiły ładunek. Pułapkę znaleźli ukraińscy saperzy, którzy oczyszczali teren.


Dwudziestolecie czasopisma „Pasieka”

W 2023 r. nasze czasopismo obchodzi dwudziestą rocznicę istnienia na rynku. Ku naszemu zaskoczeniu otrzymaliśmy list od naszego stałego czytelnika, pana Wiesława, opatrzony wierszem i zdjęciami z „Pasieką” oraz naszymi produktami. Dziękujemy za ten miły gest!

Na 20-lecie czasopisma „Pasieka”
Czasopismo „Pasieka”
Serdecznie witam,
Gdyż to czasopismo od pierwszego numeru czytam.
Czemu to „Pasiekę” a nie inne
Sami dobrze wiecie,
Uważam je za najlepsze z czasopism na świecie.
Życzę, byście na rynku jak najdłużej trwali
I żeby „Pasiekę” wszyscy pszczelarze czytali.
By Wam czytelników ciągle przybywało,
Ciekawych artykułów nie brakowało.
Wiele rzeczy pszczelarskich u Was zakupiłem,
Niektóre z nich na zdjęciach dla Was uwieczniłem.
Z poważaniem
Stały czytelnik, pszczelarz Wiesław

Konkurs „Polska kwitnie”

Konkurs jest adresowany do nauczycieli przedszkolnych, szkolnych (szkół podstawowych, średnich oraz policealnych), pracowników świetlic, ognisk TPD, domów kultury itp. oraz ich podopiecznych. Organizatorem konkursu jest stowarzyszenie Zaangażowani.pl.

Aby wziąć udział w konkursie, należy od 28 lutego do 09 września 2023 r. przygotować łąkę kwiatową (w zajęciach musi wziąć udział 5–35 uczniów) oraz do 28 lutego 2023 r. zgłosić swój udział w konkursie poprzez przesłanie do organizatora: opisu wykonanej łąki kwiatowej i dokumentacji graficznej i wizyjnej łąki kwiatowej wykonanej przez uczniów. Mogą to być w szczególności: rysunki, obrazki, kolaże, prace pisemne, zdjęcia, filmy, elementy małej architektury łąkowej (szczególnie domków dla zapylaczy i pająków, poidełek dla ptaków i owadów, budek dla ptaków i nietoperzy itp. wykonanych własnoręcznie z materiałów recyklowanych i (lub) naturalnych), prezentacje multimedialne itp. Prace uczniów mogą być wykonane indywidualnie bądź grupowo (np. przez zespoły, na które podzielona zostanie klasa). Placówka otrzyma wówczas pakiet startowy do siewu swojej niepowtarzalnej łąki (pozbawionej inwazyjnych gatunków obcych) wraz z instrukcją dalszego postępowania.

Prace należy przesłać do 9 września 2023 r. drogą elektroniczną na adres https://lakikwiatowe.pl/kontakt

Przewidziano nagrody dla trzech najlepszych zespołów o łącznej wartości 20 tys. zł.

Szczegóły u organizatorów.

Mead Madness Cup 2023

Od 23 do 25 lutego 2023 r. w warszawskim hotelu Novotel po raz kolejny odbędzie się Europejska Konferencji Miodosytników oraz największy konkurs miodów pitnych w Europie, Mead Madness Cup.

W pierwszych dwóch dniach ok. 40 sędziów z wielu państw Europy i USA pod przewodnictwem Marcina Jarosa będzie oceniać miody pitne w najróżniejszych kategoriach. Miody komercyjne i domowe rywalizują w osobnych konkursach.

Ważne daty:
Rejestracja miodów do 31.01.2023
Nadsyłanie miodów do 12.02.2023

Więcej informacji na:


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"