Rośliny pożytkowe przedwiośnia i wczesnej wiosny
Przedwiośnie w Polsce północnej przychodzi z początkiem marca. Oczywiście nie ma tutaj ścisłych reguł. Zdarzają się lata, że już w połowie lutego zakwitają przebiśniegi oraz niektóre odmiany wrzośców. Bywa też tak, że na początku kwietnia trudno znaleźć pierwsze symptomy zbliżającej się ciepłej pory roku. Najczęściej jednak to marzec obdarza nas pierwszymi kwiatami.
Zawilce
fot.©Krzysztof Furso
Rośliny zielne kwitnące w interesującej nas porze roku mają niewielkie kwiaty lub kwiatostany. Z roślin drzewiastych kwitną wrzośce (małe rośliny, występujące w naszych ogrodach, dzikie egzemplarze niektórych gatunków występują również w naszych lasach i na wilgotnych wrzosowiskach), leszczyna (roślina wiatropylna, ale w ciepłe dni pszczoły potrafią przynieść z jej męskich kwiatostanów duże ilości pyłku) oraz wierzby. Te ostatnie mają największe znaczenie dla pszczół, ale o nich już dość szczegółowo pisałem na łamach „Pasieki”.
Przebiśnieg
Poznawanie rozpoczniemy od roślin zielnych. Przebiśniegi (pełna nazwa śnieżyczka przebiśnieg) – traktowana jest jako pierwszy zwiastun ciepłej pory roku. Nie przeszkadza jej nawet niewielka pokrywa śniegu. W stanie dzikim ta bylina występuje w Polsce południowej. Najbardziej znana jest z upraw ogrodowych i tam przy sprzyjającej pogodzie jest chętnie oblatywana przez pszczoły.
Przylaszczki
fot.©Krzysztof Furso
Podbiał
Podbiał pospolity – gatunek (należy do rodziny astrowatych) występujący na obszarze całej Polski. Pospolity na różnych rumowiskach, łąkach, skarpach, osuwiskach i polach. Na polach uprawnych traktowany jako chwast i systematycznie tępiony. Jego żółte kwiatostany rozkwitają wcześniej niż wierzby i to właśnie z niego często pszczoły przynoszą pierwszy pyłek mający znaczenie dla rozwoju rodziny pszczelej (jeżeli zawiedzie pogoda w czasie kwitnienia leszczyny). Podbiał uważany jest również za roślinę leczniczą o szerokim spektrum działania. Rośnie przeważnie w niewielkich skupiskach. Nie pokrywa tak jak mniszek dużych przestrzeni, jest również mniej ekspansywny.
Zawilce i miodunki
W liściastych lasach od marca do maja często spotykamy duże obszary porośnięte zawilcem gajowym, zawilcem żółtym, którym czasami towarzyszą przylaszczki. Jeżeli w pobliżu znajduje się pasieka, pszczoły są tu częstym gościem. Czasami możemy spotkać bardzo ciekawą roślinkę miodunkę plamistą. Jej charakterystyczną cechą są nakrapiane, biało-zielone liście. Dość licznie występuje na podobnych siedliskach miodunka ćma, różniąca się od poprzedniej brakiem plamek.
[...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Krzysztof Furso
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.