NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Miodobranie

Miodobranie – finalny efekt naszej całorocznej opieki nad pszczołami wydaje się czynnością łatwą i przyjemną. Jednak nawet w tej prostej pracy pasiecznej można popełnić błąd. Źle wybrany termin miodobrania skutkować może przykrymi następstwami. Do miodobrania można przystąpić wtedy, gdy w ostatniej ramce w miodni (nadstawce) pojawi się miód.

miód
fot.© Milan Motyka

Wielu pszczelarzy jest zdania, że miód odbiera się dopiero wtedy, gdy skrajne ramki w miodni są nie tylko pełne, ale i poszyte. Pogląd taki jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ miód niezasklepiony może być niedojrzały i zawierać za dużo wody, następstwem czego będzie późniejsza jego fermentacja.

Zdarza się to nader często. Natomiast miód zasklepiony jest na pewno dojrzały, ale opóźnienie miodobrania może też pszczelarza narazić na straty. Pszczoły nie mają miejsca na składowanie nektaru w nadstawce i z konieczności będą go chciały magazynować w gnieździe, co ograniczy czerwienie matki.

Niektórzy pszczelarze twierdzą nawet, że pszczoły mogą wyrzucać larwy z komórek, byle tylko zrobić miejsce na miód. Brak miejsca na nektar, a więc ciasnota w ulu prowadzić może do rójki, w tym przypadku wyłącznie z winy pszczelarza.

Dlatego bez obawy o dobro pszczół i z myślą o naszych korzyściach „uciekajmy” z pełną nadstawką do góry, pomiędzy gniazdo a tę prawie pełną nadstawkę dodajmy drugą. W górnej nadstawce miód będzie dojrzewał, a w dolnej pszczoły mają dużo miejsca do składania świeżego nektaru. Przy tej czynności koniecznie trzeba przejrzeć gniazdo, czy się nie spóźniliśmy i nie ma już tam mateczników rojowych.

Jeśli nie mamy zapasowych nadstawek lub gospodarujemy w ulach leżakach, musimy niezwłocznie rozpocząć miodobranie. Wybieramy wtedy wszystkie plastry, które są co najmniej do połowy poszyte. Zalane a niezasklepione plastry umieszczamy w środku nadstawki. Jednak pod koniec okresu pożytkowego, gdy w „polu” panuje już „posucha”, nawet ten niezasklepiony miód będzie dojrzały. Gdy po szybkim odwróceniu ramki nie wylatują kropelki nektaru to znaczy, że miód został przez pszczoły w pełni zagęszczony.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Na stare miejsce wrócą co najwyżej najstarsze pszczoły. Po osadzeniu roju na węzie należy przeprowadzić zwalczanie warrozy. Tym sposobem można powiększać pasiekę bez niepotrzebnego osłabiania rodzin, co odbiłoby się negatywnie na poziomie produkcji.

Stanisław Kaczmarek


<?php $pas='2013nr3str18'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2013_3/Pasieka_2013nr03_[59].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii Fot. Thai National...

ze świata

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Recenzja książki „Biotechniczne zwalczanie warrozy” „Biotechniczne zwalczanie warrozy” autorstwa Krzysztofa...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 06-05-2025

Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Przedmowa Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

WSTĘP Metody biotechnicznej walki z warrozą, w tym izolacja matek...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1. Co osiągnęliśmy walcząc z warrozą głównie metodami...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

2. Konieczna zmiana strategii zwalczania pasożyta Powszechne występowanie warrozy oraz...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025