fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Od 20.11.2023 do 12.01.2024 hodowcy pszczół, organizacje zrzeszające pszczelarzy, ośrodki doradztwa rolniczego i jednostki naukowo-badawcze mogą starać się o dofinansowanie z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Nabór wniosków jest tylko i wyłącznie elektroniczny na Platformie Usług Elektronicznych ARiM.

Warszawa

Podczas IX edycji konkursu na Pszczelarza Roku, która odbyła się 18 października w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, tytuł przyznano Katarzynie Maziec. Laureatów pozostałych kategorii znajdziecie na portalu Pasieka24.pl.

Lublin, Pszczela Wola

28 i 30 września odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Kultury Pszczelarskiej organizowanego przez Archidiecezję Lubelską oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Było to wydarzenie bezpłatne, chociaż na część atrakcji należało się zapisać.

Lublin

Pasieka nr 1/2024 Pszczelarze spotkali się przy okrągłym stole 3 listopada, by omówić najbardziej palące problemy branży, m.in. zalew rynku chińskim miodem. To pierwsze zgromadzenie odbyło się za zamkniętymi drzwiami, by dać uczestnikom swobodę wypowiedzi. Kolejne, podczas którego zostaną też przedstawione wnioski z pierwszego, będzie otwarte dla wszystkich.

Polska w UE

Glifosat najprawdopodobniej zostanie dopuszczony do użytku na terenie Unii Europejskiej w nadchodzącej dekadzie. Komisja Europejska podejmie ostateczną decyzję 15.12.2023 r. (aktualne informacje na Pasieka24.pl). Podczas głosowania 13.11.2023 r. glifosat nie osiągnął większości potrzebnej do zatwierdzenia tego środka do użycia. Natomiast Polska głosowała za przedłużeniem jego wykorzystania.

Polska

Polski Związek Pszczelarski ze wsparciem Ministerstwa Rolnictwa zwrócił się do Głównego Lekarza Weterynarii oraz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych o informację na temat badań importowanego miodu i badań patoki znajdującej się na polskim rynku. Podsumowanie ogólne raportu to: miód na polskiej granicy Unii Europejskiej był lepszej jakości niż ten, który trafiał ostatecznie do konsumenta.

ŚWIAT

Pasieka nr 1/2024

Wielka Brytania

Badania na Uniwersytecie w Oksfordzie dowiodły, że trzmiele, wybierając kwiat i trudność jego obsługi, przekładają dobrostan rodziny nad swój. Chętnie odwiedzają pożytki o bardzo dużej zawartości świetnej jakości nektaru, nawet jeśli owe odwiedziny są bardzo kosztowne energetycznie. Badania wskazały, że pszczoły miodne rezygnują z takiego poświęcenia i wybierają kwiaty łatwe w obsłudze. Może to jednak być korzystne w dalszej perspektywie, zważywszy na liczbę osobników w rodzinie pszczelej i to, że robotnica w lepszej kondycji jest w stanie obsłużyć więcej kwiatów.

Kanada

Kanada jest drugim krajem po USA, który zatwierdził do użytku szczepionkę przeciwko zgnilcowi amerykańskiemu podawaną z pokarmem. Jej działanie opiera się na tym, że białka patogenu odkładają się w ciele tłuszczowym matki pszczelej, a stamtąd trafiają do jaj. Organizmy córek znają wtedy wroga i mogą z nim walczyć. W niektórych rejonach Kanady nawet połowa rodzin cierpi na zgnilca amerykańskiego.

Ukraina

Rosjanie zaminowali około ośmiu milionów hektarów pól – uprawa roli jest na nich niebezpieczna. Część z nich zostanie obsianych nasionami roślin miododajnych z powietrza za pomocą dronów, a obok tych pól zostaną postawione ule. Następnie część miodu z pola minowego (projekt nazywa się po ang. Minefield honey) będzie przekazywana dyplomatom, by zwrócić uwagę na kolejny problem, z jakim boryka się kraj.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"