W telegraficznym skrócie
POLSKA
Świdnica
Rolnik został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz wypłacenie odszkodowania w wysokości 5000 i 10 000 na rzecz Fundacji Ochrony Środowiska za wytrucie w maju 2020 r. 250 rodzin pszczelich z ośmiu pasiek. Śledczy orzekli, że doszło do katastrofy ekologicznej i postawili zarzut wyrządzenia szkód znacznych rozmiarów w świecie zwierząt. Pszczelarze ponieśli szkody w wysokości 540 000 zł. Prokurator nie jest zadowolony z wyroku i prawdopodobnie złoży apelację o cofnięcie decyzji o zawieszonym wymiarze kary. Uważa, że rolnik powinien natychmiast odbyć wyrok.
Polska
Pszczelarze i pszczelarki poczuli się zawiedzeni kwotami, które przyznano w ramach umów na realizacje interwencji pszczelarskich. O tym, dlaczego przyznane kwoty były tak małe, przeczytacie w analizie Emila Mariusza Szymańskiego na stronie Pasieka24.pl w artykule „Problemy z refundacjami pszczelarskimi - analiza”. Polski Związek Pszczelarski spotkał się w trybie pilnym 19 czerwca, by omówić problem. Wystosowany został list do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym PZP podkreślił, że od 2020 r. trwały konsultacje nowych programów wsparcia, jednak MRiRW ignorowało uwagi środowiska pszczelarskiego. Związek zwrócił też uwagę, że w 2023 r., mimo wyszczególnienia problemów pojawiających się w programach i wysiłków PZP, wykorzystano zaledwie 82% środków.
Klecza Dolna
„Pasieka” współpracuje z naukowcami z 6 czołowych jednostek naukowych, które rozpoczęły projekt Polish Large Language Model – PLLuM. Inicjatywa ma na celu stworzenie otwartego polskiego modelu językowego – polskiej Sztucznej Inteligencji. W projekt zaangażowane są: Politechnika Wrocławska, NASK Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Podstaw Informatyki PAN, Ośrodek Przetwarzania Informacji PIB, Uniwersytet Łódzki, Instytut Slawistyki PAN.
ŚWIAT
Świat
Międzynarodowe Centrum Handlu oraz UN COMTRADE podają, że w 2023 r. światowy handel miodem zanotował bardzo duży spadek o 50–70 tys. ton (czyli 7–10%). Podobny spadek zanotowano w wartości eksportowanej patoki.
Japonia
Naukowcy Yugo Seko, Kiyohito Morii i Yoshiko Sakamoto zaobserwowali ciekawe zachowanie japońskich pszczół miodnych. Jeśli na wlotku pojawi się mrówka, pszczoły nie atakują jej żuwaczkami, a uderzają skrzydłami. Uderzenie odrzuca maleńkie owady poza ul. To efektywniejsza metoda utrzymywania intruzów z dala od gniazda niż atak żuwaczkami.
USA
Amerykanie nie mogą się doliczyć pszczół miodnych. Według danych spisu rolniczego z 2022 r., który organizowany jest przez Ministerstwo Rolnictwa USA, w kraju było 3,8 mln rodzin pszczelich – o 25% więcej niż pokazywały coroczne ankiety.
Amerykańskie media spekulują, że zwiększenie liczby rodzin pszczelich było konsekwencją wzrostu popularności pszczelarstwa na obszarach wiejskich i miejskich. Mimo to kierownictwo Związku Pszczelarzy Amerykańskich twierdzi, że przyczyny są inne, np. spis rolniczy z 2022 r. zawierał dane z ankiet przeprowadzonych wśród rolników czasowo umieszczających u siebie rodziny pszczele, a pszczelarze zawodowi aktywniej uczestniczą w corocznych sondażach niż spisach rolniczych.
UE
Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa – PIB zaprasza do udziału w projekcie B-THENET, który zrzesza europejskich pszczelarzy. Celem projektu jest modernizacja sektora pszczelarskiego w UE. Aby wesprzeć projekt, należy wypełnić ankietę (do 15.09): https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/e0057ab8-d8b6-ed15-aa89-ff2e8c54c8ec?surveylanguage=PL