NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 44

Rabata miododajna wokół obelisku – przykład projektu

Projekt rabaty miododajnej wokół obelisku św. Ambrożego powstał z okazji jubileuszu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach.

Ilustr. Zuzanna Szela

Granitowy obelisk jest umiejscowiony w pobliżu budynku kościoła. Posadowiony jest na rozległym trawniku. Okolicznościowy napis zwrócony jest w kierunku chodnika biegnącego tuż obok i wokół świątyni. Na pobliskim terenie rosną drzewa iglaste a w pewnym oddaleniu z tyłu pomnika – młoda lipa. Dalsze tło dla naszej kompozycji stanowią: biegnący dokoła mur i dzwonnica.

Głównym celem projektowym było stworzenie z roślin miododajnych umownego wnętrza podkreślającego obelisk. Wybór padł na kompozycję opartą na dwóch pasach nasadzeń w formie koncentrycznych łuków.

Zewnętrzny łuk uformowany głównie z wysokich krzewów biegnie w pewnym oddaleniu od obelisku i włącza w kompozycję istniejące drzewa w tym świerki rosnące wzdłuż muru i młodą lipę posadzoną przez pszczelarzy. W tej części kaskadowo zaprojektowane nasadzenia rozmieszone są od najwyższych roślin z tyłu pasa do niskich z przodu i stanowią w ten sposób tło dla pomnika. Szary granit obelisku będzie wyraźnie odcinał się od ciemnej zieleni stale zimozielonej mahonii oregońskiej, która z uwagi na swoją wytrzymałość na zacienienie świetnie da sobie radę pod istniejącymi drzewami.

Kolejne gatunki krzewów użyte w tej części projektu to dereń, ognik szkarłatny, hibiskus (bezproblemowo zimujący w naszym klimacie) i berberys. W miejscu, w którym łuk nasadzeń „dobiega” do ścieżki, wysokie krzewy zastąpione zostały niskimi pigwowcami, tak aby zachować widoczność obelisku z jak najrozleglejszej przestrzeni oraz dla komfortu osób poruszających się chodnikiem.

Wewnętrzny łuk nasadzeń to kompozycja z niskich krzewów i bylin. Ma ona podkreślać pomnik, lecz go nie zasłaniać. Ale kompozycja nie jest bynajmniej „płaska”, lecz zróżnicowana wysokością. Najniższe rośliny będą rosły bezpośrednio przy chodniku. Są to czyściec wełnisty i zestawiony z nim kontrastowo pod względem faktury i koloru karłowy czerwonolistny berberys. Dalszą część łuku biegnącego w kierunku obelisku obsadzono wyższymi pigwowcami i mahonią. Są to gatunki „powtórzone” z zewnętrznego łuku. Dzięki temu nawiązaniu obie części nasadzeń współgrają ze sobą i tworzą kompozycyjnie całość. Bezpośrednio przed pomnikiem zaplanowano niewielki fragment trawnika, aby optycznie poszerzyć przestrzeń.

W zaprojektowanym w ten sposób wnętrzu dominantę – główny punkt – stanowi obelisk z jasnego granitu z wygrawerowanym wizerunkiem świętego i okolicznościowym napisem. Układ zieleni stanowiący jego tło i podkreślenie został zaprojektowany jako dwie części. Dzielący je trawnik daje tej strukturze „nieco oddechu” i sprawia, że całość nasadzeń ma lekką formę.

Fot. Zuzanna Szela

W projekcie zastosowano rośliny miododajne:

  1. Chaenomeles × superba 'Clementine' pigwowiec pośredni 'Clementine'.
  2. Hibiscus syriacus 'Minultra' ketmia syryjska 'Minultra'.
  3. Pyracantha 'Orange Glow' ognik 'Orange Glow'.
  4. Berberis thunbergii 'Golden Ring' berberys Thunberga 'Golden Ring'.
  5. Cornus alba 'Sibirica Variegata' dereń biały 'Sibirica Variegata'.
  6. Mahonia aquifolium mahonia oregońska.
  7. Stachys byzantina Czyściec wełnisty.
  8. Berberis thunbergii 'Bagatelle' berberys Thunberga 'Bagatelle'.
  9. Euonymus fortunei 'Emerald Gaiety' trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'. _

Masz pytanie dotyczące roślin miododajnych i aranżacji z ich wykorzystaniem?
Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 \"WydanieZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Rośliny „słyszą” pszczoły – lwie paszcze zwiększają produkcję nektaru...

ze świata

Kobiałka Teresa , 17-06-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Dolny Śląsk Podczas ubiegłorocznej powodzi na Dolnym Śląsku...

Pasieka 4/2025

Kobiałka Teresa , 12-06-2025

Nadzieja dla polskich i europejskich pszczelarzy Do czerwca 2026 państwa...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: że starzenie się robotnic...

Pasieka 4/2025

Burzyńska Marta, 12-06-2025

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Ogłoszenia drobne (lipiec-sierpień 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Średnie ceny miodów oferowanych w polskich sklepach internetowych Średnie ceny...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Czy można wysyłać matki pszczele kurierem lub do paczkomatu? ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 12-06-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: dlaczego zarządzanie roztoczami Varroa...

Pasieka 4/2025

Martin Gabel (Niemcy), Aleksandar Uzunov (Macedonia), Ralph Büchler (Niemcy), 12-06-2025