Brązowy medal dla „Pasieki” za etykietę na Apimondii 2011
Brązowym medalem nagrodzono etykietę naszego wydawnictwa
Apimondia odbywa się co dwa lata. Za każdym razem w innym kraju. Tym razem organizatorem Kongresu była Argentyna (poprzednim razem przewodniczyła Apimondii w 1973 roku, co świadczy o wielkim zaangażowaniu argentyńskiego środowiska pszczelarskiego). W poprzednim numerze „Pasieki” (tj. 5/2011) ukazał się artykuł na temat pszczelarstwa w tym kraju autorstwa Katarzyny Janiszewskiej.
Światowy Kongres Pszczelarski Apimondia 2011 odbył się 21-25 września br. w Buenos Aires, a w jego ramach ogłoszono szereg konkursów, m.in. etykiet na miód. Złoty medal trafił w ręce Hiszpanów, srebro zdobyli Kolumbijczycy, natomiast brązowym medalem nagrodzono etykietę wydawnictwa „Pasieka”. Projekt został opracowany przez grafika Romana Dudzika, naszego redakcyjnego kolegę. Nowe wzory etykiet „Pasieki” zawsze powstają w oparciu o Państwa uwagi, za które bardzo serdecznie dziękujemy, a sukces odniesiony na Kongresie uważamy za nasz wspólny.
Jesteśmy otwarci na dalsze sugestie dotyczące wydawanego przez nas pisma oraz etykiet (jak również pozostałych produktów). Warto wspomnieć, że również „Pasieka” została zgłoszona do tegorocznego konkursu czasopism pszczelarskich na Apimondii i przeszliśmy pierwszy etap eliminacji. Mamy nadzieję, że z kolejnego Kongresu, który odbędzie się w 2013 roku na Ukrainie, również „Pasieka” wróci z medalem.
W Buenos Aires polskie pszczelarstwo godnie prezentowały takie firmy jak: PPHU Tomasz Łysoń oraz Sądecki Bartnik Janusza Kasztelewicza. Swoje stoisko miał również Polski Związek Pszczelarski.
Z uwagi na bardzo wysoki koszt przewozu materiałów reklamowych i handlowych do Argentyny stoiska firm europejskich świeciły raczej pustkami i nie pokazały zbyt wiele ze swojej bogatej przecież oferty. Nasze rodzime firmy stanęły jednak na wysokości zadania i pokazały to co mają najlepszego. Na stoisku firmy Łysoń znalazły się dwie miodarki, dozownik do miodu nagrodzony w tym roku złotym medalem na Polagrze Food w Poznaniu, pompa do miodu, ule styropianowe i wiele drobnego sprzętu pszczelarskiego. Ciekawe opracowanie graficzne i merytoryczne polskich stoisk firmowych sprawiło, że zainteresowanie osób odwiedzających Apimondię było naprawdę ogromne! Podczas Kongresu swoje prelekcje przedstawiły Pani prof. Krystyna Pohorecka oraz prof. Teresa Szczęsna. Materiały naukowe o polskim pszczelarstwie zaprezentował prof. Jerzy Wilde oraz dr Beata Bąk.
RK